ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

   
­­­­

Plášť (Petrohradské povídky)

Jedná se o rozbor povídky Plášť, která náleží do cyklu Petrohradské povídky.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Petrohradské povídky. Vydalo nakladatelství Primus v Praze roku 2002. Z ruského originálu Невский проспект přeložila a poznámkami opatřila Anna Nováková. Medailon o autorovi napsal Bohumil Mathesius. Celkový počet stran: 224. ISBN: 80-86207-07-2.

OBSAH:

Velmi zajímavá povídka, jejímž hlavním hrdinou je ponižovaný úředník Akakij Akakijevič Botičkin. Nezastával nijak důležitou funkci (celý život pouze opisoval texty), nebyl příliš pohledný, ostatní pracovníci si z něj dělali legraci a v práci ho šikanovali. Botičkin byl na druhou stranu velmi svědomitý, pilný, hodně si odříkával, neznal žádnou zábavu a skrblil každou kopějku.

Tuhý petrohradský mráz jej donutil navštívit krejčího Petroviče, aby mu vyspravil starý obnošený plášť. Avšak ten byl natolik prodřený, že další záplaty již nešlo na nic přišít, a tak si Akakij Akakijevič musel nechat ušít plášť nový. Vydal na něj veškeré své zásoby a několik měsíců se k tomu musel navíc postit. Za krejčím chodil prakticky každý týden a donekonečna básnil o látkách, střihu, mírách a dalších podrobnostech.

Po určité době byla práce hotova a Botičkin mohl jít poprvé do práce v novém plášti. Každý mu ho chválil a záviděl. Díky novému svrchníku tak nemohl ani odmítnout pozvání na večírek u jednoho bohatého úředníka, na který si samozřejmě nezapomněl vzít ani svou novou chloubu. Poprvé v životě tak porušil své návyky, nešel spát v předem danou hodinu a dokonce se bavil!

Nicméně na zpáteční cestě byl napaden neznámými útočníky, kteří mu plášť ukradli. Akakij Akakijevič se psychicky zhroutil... Druhého dne ani nešel do práce (poprvé v životě) a vůbec nevěděl, co dělat. Pak se odváží hledat pomoc u "významné osobnosti" (kterou však dále autor nijak konkrétně nejmenuje), ale ta ho hrubě a arogantně odmítá a odvolává se na své nadřazené postavení. Botičkin je zdrcen, dostává horečku a uléhá na lůžko. Po několika dnech umírá...

Povídka pokračuje vyprávěním o tajuplné postavě ducha, jenž od té doby na ulici strhává úředníkům jejich pláště a svým vzhledem děsí okolí. Vše končí aktem, kdy duch Akakije Akakijeviče získává plášť "významné osobnosti", s nímž se konečně spokojí a přestane se zjevovat.

POSTŘEHY:

  • Gogol nepíše se záměrem, aby zdůraznil syžet; měl s tím problémy (prosil Puškina o témata), ale hlavní pro něj byla jazyková hra, na které nabaloval nejrůznější kalambúry, anekdoty a další hrátky se slovy, používá zdrobněliny, dává postavám zvláštní jména, která jej charakterizovala
  • v povídce není pouze příběh, ale i hlas vypravěče, který ho komentuje
  • povídka vyznívá jako parodie, anekdota - zobrazuje vše absurdně
  • dělá vlastně z děl "absurditu na druhou" (Gogol všechno popisuje přesně, vytváří velkolepé obrazy, ale na konci je vždy nějaká hloupost, něco absurdního; podobně jako sen, všechno je racionální, ale končí to v mlze nějakou primitivností

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 05.01.2015

­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Plášť (Petrohradské povídky)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­