ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zeyer Julius (*26.04.1841 - †29.01.1901)

­­­­

Román o věrném přátelství Amise a Amila

Amis a Amil - tito dva nejlepší přátelé se po pěti letech setkají na smluveném místě. Jsou si navlas podobní, oba velice krásní a přitažliví, avšak také stateční a milí. Vypráví se vzájemně svá dobrodružství za těch pět let, co se neviděli. Amis poznal ženu, velice překrásnou, avšak čarodějku. Kouzla jí znemožnil a oženil se s ní. Od svatby je velice nešťastný, protože jeho žena je nádherná, ale zlá a plná nenávisti k němu.
Amil se zamiloval do královy dcery. Musí vyhrát souboj o její čest, avšak s mečem neumí zacházet tak dobře jako Amis. Požádá tedy svého přítele o pomoc. Oba si vymění své role. Amil jede na Amisův hrad za jeho ženou. Ta však pozná, že se vyměnili, ale nic nedá najevo, jen v ní tato potupa vyvolá ještě větší nenávist než dříve. Amis souboj vyhraje, čest princezny je zachráněna a král ji dá Amilovi za ženu. Přátelé se znovu (teď již zpět) prohodí a jedou domů. Tam však Amise čeká překvapení. Jeho žena znovu ovládá tajemné síly a chystá na něho pomstu. Začaruje ho ve starého, velmi nemocného ubožáka a vyžene ho z hradu.
K Amilovi se dostane zpráva o Amisově zmizení a od svatby se velmi trápí. Dveře jeho domu jsou otevřeny všem bezdomovcům, poskytuje jim nocleh i jídlo ve snaze najít ztraceného přítele. Ten se lopotí světem, když po pěti letech dojde k Amilovým dveřím. Přítel ho ihned pozná a pláče radostí, že ho objevil. Chce mu pomoci, ale Amis se neodvažuje říci, co by mu proti čárům jeho ženy pomohlo. Vydají se spolu na irské ostrovy k jeskyni zasvěcené svatému Patrikovi v naději, že se jim světec zjeví a pomůže jim. Amis už nemůže dál, a tak do jeskyně jde samotný Amil. Svatý Patrik mu prozradí jedinou možnost – Amil musí zabít své dvě děti a Amis se v jejich krvi má vykoupat.
Plují zpět domů a v Amilovi bojuje proti sobě láska ke svým dětem a nemenší láska k příteli. Po příjezdu nařídí, aby ráno Amise naložili do lázně. Celou noc se v Amilovi vše pře a brzy ráno jde do pokojíčku svých dětí, kde podřeže krk nejdříve svému maličkému synkovi a poté i dcerce. Jejich krev chytil do poháru a nalil ji do Amisovy lázně. Z Amise je opět zdravý a krásný muž plný sil, ale Amil si uvědomil, co udělal a zhroutil se. Amisovi také došel Amilův děsivý čin. V tu dobu se k hradu dostavila skupina chudých lidí, kterým Amil pomohl, nesoucí sochu svaté panny Marie. Amil se k ní vroucně modlil, v tom se socha zvedla a šla do pokojíku, kde dosud ležely dvě malé mrtvolky. Po chvíli tam vešel i Amil se svou ženou a obě děti seděly živé a zdravé na posteli vedle sochy.
Celá družina v čele se svatou Marií se vydala na hrad, kde krutě vládla Amisova žena. Když došli až tam, čarodějnice na ně útočila všemi možnými kouzly. Když na ni však padl pohled svaté Marie, čarodějnice ztratila svou moc a skácela se mrtvá na zem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lisetta, 30.10.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar, Jan Maria Plojhar (2)
-Neklan, Neklan (2)
-Pohádka o Karlu Velikém (Karolínská epopeja)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (rozbor)
-Román o věrném přátelství Amise a Amila
-Tři legendy o krucifixu, Tři legendy o krucifixu (2), Tři legendy o krucifixu (3)
-Tři legendy o krucifixu (rozbor), Tři legendy o krucifixu (rozbor) (2)
-Troje paměti Víta Choráze
Čítanka-Ctirad (Vyšehrad), Ctirad (Vyšehrad) (2)
-Čechův příchod
-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2), Dům U tonoucí hvězdy (3), Dům U tonoucí hvězdy (4)
-El Cristo de la Luz: Legenda toledská (Tři legendy o krucifixu)
-Horo, horo vysoká (Nové básně)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar
-Na Sinaji (Nové básně)
-Neklan
-Pes (Nové básně)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (celá kniha / e-book)
-Samko Pták: Legenda slovenská (Tři legendy o krucifixu)
-Spravedlnost
-Tři legendy o krucifixu (celá kniha / e-book)
-Z papíru na kornouty (Fantastické povídky), Z papíru na kornouty (Fantastické povídky) (2)
-Ze zápisků (Ostatní prósa)
­­­­

Diskuse k výpisku
Julius Zeyer - Román o věrném přátelství Amise a AmilaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­