ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zeyer Julius (*26.04.1841 - †29.01.1901)

   
­­­­

Dům U tonoucí hvězdy (2)

Novela, která náleží k vrcholům autorovy tvorby, zavádí čtenáře do starého sešlého domu v zapadlé uličce pařížského předměstí.
Tento dům zdobí starý heraldický znak, jenž autor v souladu se smutnými životními osudy nájemníků nazývá tonoucí hvězdou. Vypravěč příběhu, mladý český lékař, se náhodou dostává do tohoto domu a seznamuje se s tragickými příběhy několika starých, opuštěných žen i z duševními zápasy nešťastného slovenského intelektuála Daniela Rojka, u kterého se pocit národní malosti pojí se zklamáním nad vlastními nesplněnými sny.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Chvojkovo nakladatelství v Praze roku 1996 (1. vydání tamtéž). Ilustroval Jan Zrzavý. Počet stran: 94. ISBN: 80-901622-4-X.

DĚJ:

Byl to starý, zčernalý dům v romantickém pařížském zákoutí u kostela sv. Juliána, obývaný trosečníky života, lidmi skutečně tonoucími.

Pološílený Daniel Rojko, Slovák z turčanské stolice, zde prožívá své poslední dny. Snílek, špatný student, vyhnaný z domu pro náboženskou nevěru, bloudí světem. Uplatňuje se na chvíli jako herec v Německu a pak prožívá v Londýně svou tragédii.
Lord Angus, horlivý ctitel okultismu a magie, ho chce zasvětit do jejich tajů. Rojko se beznadějně zamiloval do lordovy sestry Edithy, jež miluje pyšného Everarda Daltona, vášnivého hráče. Tato vášeň působí mezi milenci rozladění, které chtějí usmířit. Jenže Rojko zadrží jejich dopisy a zaviní tak smrt obou: Editha se provdá za nemilovaného muže a brzy skoná; Dalton, uslyšev to, spáchá sebevraždu.
Rojko si z počátku vychutnává s rozkoší svůj zločin. Ale brzy ho začnou děsit přeludy, neživé věci mu oživují před očima, upadá do extází, ve kterých se stýká s tajemnými bytostmi, pociťuje a čte cizí myšlenky a v tomto pološíleném stavu umírá vysílením...

S ním současně hyne sebevraždou stará nevěstka Virginie, jež bydlí v témž domě. Opustil ji surový voják, jehož milovala přesto, že ji bil a okrádal. Od doutnajícího uhlí, jehož plyny se otrávila, vzniká požár, který se rychle šíří. Plameny pohlcují její a Rojkovu mrtvolu, zachvacující i třetí byt, "klec pomatených", a ukončují tam život tří ubožáků: slabomyslné komtesky, její šílené družky a obětavé stařičké ošetřovatelky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 26.09.2019

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar, Jan Maria Plojhar (2)
-Neklan, Neklan (2)
-Pohádka o Karlu Velikém (Karolínská epopeja)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (rozbor)
-Román o věrném přátelství Amise a Amila
-Tři legendy o krucifixu, Tři legendy o krucifixu (2), Tři legendy o krucifixu (3)
-Tři legendy o krucifixu (rozbor), Tři legendy o krucifixu (rozbor) (2)
-Troje paměti Víta Choráze
Čítanka-Ctirad (Vyšehrad), Ctirad (Vyšehrad) (2)
-Čechův příchod
-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2), Dům U tonoucí hvězdy (3), Dům U tonoucí hvězdy (4)
-El Cristo de la Luz: Legenda toledská (Tři legendy o krucifixu)
-Horo, horo vysoká (Nové básně)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar
-Na Sinaji (Nové básně)
-Neklan
-Pes (Nové básně)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (celá kniha / e-book)
-Samko Pták: Legenda slovenská (Tři legendy o krucifixu)
-Spravedlnost
-Tři legendy o krucifixu (celá kniha / e-book)
-Z papíru na kornouty (Fantastické povídky), Z papíru na kornouty (Fantastické povídky) (2)
-Ze zápisků (Ostatní prósa)
­­­­

Diskuse k výpisku
Julius Zeyer - Dům U tonoucí hvězdy (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­