ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zeyer Julius (*26.04.1841 - †29.01.1901)

­­­­

Neklan (2)

  • tragédie o pěti jednáních

Ani po vydání Doni Sanči, kterou publikoval jako knižní drama bez snahy dílo uvést na prknech Národního divadla, neustal Julius Zeyer ve svém dramatickém tvoření. Roku 1893 vydal drama Neklan, ve kterém se dle vlastních slov pokusil vytvořit hru na způsob Shakespearových historických tragédií.
Hlavní dějovou osnovu tvoří dvě témata, vzájemně propletená - střet pohanství s křesťanstvím a boj mezi Přemyslovci o sjednocení Čech. Téma střetu pohanství s křesťanstvím soustavně přitahovalo Zeyerovu pozornost již v 70. a 80. letech 19. století, kupříkladu v Románu o věrném přátelství Amise a Amila či v dílech s irskou tematikou (například Ossianův návrat) a věnoval se mu i v letech pozdějších (V soumraku bohů).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dilia v Praze roku 1958. Počet stran: 127.

DĚJ:

Jedná se o tragédii z nejstarších dob českých dějin. V ní chtěl Zeyer ukázat, jak naši pohanští předkové chápali Kristovo učení.

Vlastislav, kníže lucký, chce svrhnout knížete Neklana, aby se sám ujal vlády a obnovil poté starou Sámovu říši. Do sporu obou knížat zasahuje kouřimský kníže Krasník, jehož sestru Klimbu svedl Vlastislav. Štve knížata proti sobě, aby se v bojích oslabili a on aby se pak sám zmocnil vlády na Vyšehradě.

V čele Neklanových vojsk stojí vladyka Tyr z Chýnova. Za bojů byl vypálen hrad Kouřim a Krasník při tom zahyne. Vlastislavovo vojsko je poraženo a Vlastislav je Klimbou probodnut. Před svou smrtí však usmrtí i Klimbu...

Tyrovi chybí Klimba (Vlastislav mu ji pak dal za ženu), je nespokojen s celým světem a chtěl by dojít království božího. Kruvoj mylně chápe slovo království - domnívá se, že Tyr usiluje o království Neklanovo, a proto ho zabije. Neklan pak ozdobí Sámovou korunou hlavu Hostivítovu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 31.01.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar, Jan Maria Plojhar (2)
-Neklan, Neklan (2)
-Pohádka o Karlu Velikém (Karolínská epopeja)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (rozbor)
-Román o věrném přátelství Amise a Amila
-Tři legendy o krucifixu, Tři legendy o krucifixu (2), Tři legendy o krucifixu (3)
-Tři legendy o krucifixu (rozbor), Tři legendy o krucifixu (rozbor) (2)
-Troje paměti Víta Choráze
Čítanka-Ctirad (Vyšehrad), Ctirad (Vyšehrad) (2)
-Čechův příchod
-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2), Dům U tonoucí hvězdy (3), Dům U tonoucí hvězdy (4)
-El Cristo de la Luz: Legenda toledská (Tři legendy o krucifixu)
-Horo, horo vysoká (Nové básně)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar
-Na Sinaji (Nové básně)
-Neklan
-Pes (Nové básně)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (celá kniha / e-book)
-Samko Pták: Legenda slovenská (Tři legendy o krucifixu)
-Spravedlnost
-Tři legendy o krucifixu (celá kniha / e-book)
-Z papíru na kornouty (Fantastické povídky), Z papíru na kornouty (Fantastické povídky) (2)
-Ze zápisků (Ostatní prósa)
­­­­

Diskuse k výpisku
Julius Zeyer - Neklan (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­