ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zeyer Julius (*26.04.1841 - †29.01.1901)

   
­­­­

Neklan

  • tragédie o pěti jednáních (1893)

Schyluje se k válce mezi Neklanem, knížetem vyšehradským a Vlastislavem, knížetem luckým. Přičemž zpupným a útočným je Vlastislav. Vrátil Neklanovi dary a vzkázal po poslech, že si přijde nejenom pro tyto dary ale i pro Neklanovu hlavu.

Vlastislav je silný po tom, co porazil se slavným vojevůdcem Tyrem z Chýnova Sasy (Tyra z Chýnova si domyslel Zeyer z Kroniky české Hájka z Libočan). Vlastislav, aby si Tyra z Chýnova ještě více naklonil, dává mu Klimbu za ženu. Vše dělá proto, že Tyr z Chýnova je Neklanovým poddaným.

Neklanovi lidé se s Vlastislavem přetahují o nejlepšího vojevůdce Tyra z Chýnova. Vlastislav svedl Klimbu předtím, než ji dal Tyrovi - teprve teď mezi nimi dojde k obratu. Tyr chtěl původně Neklanovi pomoci jako jeho poddaný pouze vojskem bez jeho osobní účasti, aby nemusel bojovat proti příteli Vlastislavovi. Poté co zjistil, jak naložil hanebně s Klimbou, roztrhl roucho, pod kterým přespávali společně při tažení proti Sasům, a rozhodne se bojovat osobně proti Vlastislavovi.

Neklan prohrál první bitvu s Vlastislavem. Toho využívá třetí kníže Krasník sedící na Kouřimi a začne plenit Neklanovo území, navíc se snaží spolčit s králem moravským a králem franským, aby uchvátil celé Čechy pro sebe. V boji o Krasníkův kouřimský hrad zemře jak Krasník, tak společná prabába všech bojujících knížat Straba. Všichni touží najít legendami opředenou Sámovu korunu. Straba ale zemře, aniž by jim řekla, kde se nachází. Podle staré věštby se do rozhodné bitvy Neklana s Vlastislavem za Neklana vydá v jeho zbroji Tyr z Chýnova.

Po prohrané bitvě Vlastislav uteče na svůj hrad. Objeví se Klimba, kterou kdysi svedl, a na své hlavě má Sámovu korunu. Vlastislav myslí, že Klimba jej stále miluje, sahá po koruně. Klimba jej bodne otráveným nožem. Vlastislavův sluha Durink využije zmatku a zabije Zbislava (Vlastislavova syna), usekne mu hlavu - na tu nasadí Sámovu korunu a nese ji Neklanovi. Ten vida Durinkovo strašné dílo, nechá jej pověsit. Českým zemím od té chvíle vládne jen Vyšehrad, lucké a kouřimské knížectví zaniká, oba zdejší hrady jsou obráceny v trosky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: www.jesen.cz, 08.06.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar, Jan Maria Plojhar (2)
-Neklan, Neklan (2)
-Pohádka o Karlu Velikém (Karolínská epopeja)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (rozbor)
-Román o věrném přátelství Amise a Amila
-Tři legendy o krucifixu, Tři legendy o krucifixu (2), Tři legendy o krucifixu (3)
-Tři legendy o krucifixu (rozbor), Tři legendy o krucifixu (rozbor) (2)
-Troje paměti Víta Choráze
Čítanka-Ctirad (Vyšehrad), Ctirad (Vyšehrad) (2)
-Čechův příchod
-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2), Dům U tonoucí hvězdy (3), Dům U tonoucí hvězdy (4)
-El Cristo de la Luz: Legenda toledská (Tři legendy o krucifixu)
-Horo, horo vysoká (Nové básně)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar
-Na Sinaji (Nové básně)
-Neklan
-Pes (Nové básně)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (celá kniha / e-book)
-Samko Pták: Legenda slovenská (Tři legendy o krucifixu)
-Spravedlnost
-Tři legendy o krucifixu (celá kniha / e-book)
-Z papíru na kornouty (Fantastické povídky), Z papíru na kornouty (Fantastické povídky) (2)
-Ze zápisků (Ostatní prósa)
­­­­

Diskuse k výpisku
Julius Zeyer - NeklanMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­