ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zeyer Julius (*26.04.1841 - †29.01.1901)

­­­­

Radúz a Mahulena (2)

Tuto poetickou pohádkovou hru uvedlo Národní divadlo v Praze roku v roce 1984. Od té doby patří ke klenotům české dramatické tvorby a dočkala se řady inscenací. Diváci ji mají spojenu i s hudbou Josefa Suka a určitě vzpomenou i na Weiglovo působivé televizní zpracování.

POSTAVY:

Stojmír - král tatranský
Runa - krutá žena Stojmíra
Prija, Živa, Mahulena - dcery Runy a Stojmíra
Radúz - královic v Maguře
královna Nyola - Radúzova matka
Radovid - starý Radúzův sluha a přítel
Vratko - dřevorubař

DĚJ:

Příběh uvádí Pohádka (personifikace). Děj je umístěn do mytického pohanského dávnověku.
Radúz zbloudí v lese tatranského království. Zaujme ho bílý jelen a on ho ne a ne chytit. Když ho lapí, v zápalu hněvu ho zabije. Hned začne svého činu litovat a je ochoten přijmout následky. Nechce z lesa odejít i přes Radovidovo naléhání. Dvojice se setkává s Vratkem. Ten jim poradí, jak se rychle dostat z lesa a Radúz mu za jeho ochotu dá dvě zlaté mince s podobiznou svého otce. Vratko je unesen zlatem a omylem řekne královi, kudy Radúz šel.
Runa a Stojmír Radúze chytí. Mahulena vše sleduje a zželí se jí královice, dá mu napít. Radúz je uvězněn a Mahulena zesmutní. Zamilovala se. Vratko má výčitky svědomí. Svěří Mahuleně tajemství. Viděl, kam Runa odvedla Radúze a klíč od jeho pout hodila z útesu, pod kterým byl schovaný. Mahulena tak získala klíč ke svému štěstí. Runa chce ale Radúze zabít. Nenávidí Maguřany, protože Stojmír kdysi usiloval o Nyolu. Tu jí připomíná Mahulena, a proto ji nemá ráda. Stojmír jí však ve vraždě brání, jak může. Runa vymyslí lest - pošle Mahulenu za Radúzem, aby mu dala balzám na rány. Ve skutečnosti se však jedná o jed. Mahuleně je podezřelé, že je matka tak hodná k nenáviděnému Radúzovi. Jed vylije. Radúze osvobodí a společně chtějí utéct.
Runa však Mahulenu sledovala (nevěřila jí). Nechtěla je pustit. Bojovala s Radúzem, ten ji přivázal za vlasy ke stromu a ona vyřkla kletbu. Radúze nesmí políbit jiná žena než Mahulena, v opačném případě Radúz zapomene. Když se Radúz vrací s Mahulenou domů, slyší zprávu o úmrtí svého otce. Vydá se do království nejprve sám. První polibek šťastné matky odmítne. Když se ale později sklání nad svým mrtvým otcem, polibku se nestihne ubránit. Mahulena se v zoufalství snaží Radúzovi připomenout, ale jen pohorší královnu.
Začne se modlit k matce zemi. Chce k ní být připoutána jako rostliny. Promění se v topol. Radúz je i po roce od úmrtí nešťastný. Zužuje ho smutek. Vábí ho jen vysoký topol, který mu dává úlevu. Nyola si s ním neví rady, topol ji děsí. Radúz zde ale tráví všechny volné chvilky. Ve snu k němu mluví Mahulena, on ale ráno vše zapomene. Matka země vnukne Mahuleně prorockou věštbu. Kletbu zlomí její krev. Nyola chce strom pokácet, ale Radovid jí brání (bojí se, že Radúzovi by puklo srdce žalem). Ona se však bojí, že v topolu je Runa, která zemřela. Chce ho skácet za každou cenu, a to i před očima Radúze. Radovid se k tomu neodhodlá, a tak do stromu udeří sama královna. Mahulena vzdechne, krvácí. Radúz nechává téct krev na své čelo a vzpomene si. Nyola se s Mahulenou usmíří.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: K.u.k.c.a, 18.11.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar, Jan Maria Plojhar (2)
-Neklan, Neklan (2)
-Pohádka o Karlu Velikém (Karolínská epopeja)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (rozbor)
-Román o věrném přátelství Amise a Amila
-Tři legendy o krucifixu, Tři legendy o krucifixu (2), Tři legendy o krucifixu (3)
-Tři legendy o krucifixu (rozbor), Tři legendy o krucifixu (rozbor) (2)
-Troje paměti Víta Choráze
Čítanka-Ctirad (Vyšehrad), Ctirad (Vyšehrad) (2)
-Čechův příchod
-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2), Dům U tonoucí hvězdy (3), Dům U tonoucí hvězdy (4)
-El Cristo de la Luz: Legenda toledská (Tři legendy o krucifixu)
-Horo, horo vysoká (Nové básně)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar
-Na Sinaji (Nové básně)
-Neklan
-Pes (Nové básně)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (celá kniha / e-book)
-Samko Pták: Legenda slovenská (Tři legendy o krucifixu)
-Spravedlnost
-Tři legendy o krucifixu (celá kniha / e-book)
-Z papíru na kornouty (Fantastické povídky), Z papíru na kornouty (Fantastické povídky) (2)
-Ze zápisků (Ostatní prósa)
­­­­

Diskuse k výpisku
Julius Zeyer - Radúz a Mahulena (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­