ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zeyer Julius (*26.04.1841 - †29.01.1901)

   
­­­­

Radúz a Mahulena (5)

Slovenská pohádka o čtyřech jednáních.

Radúz, magurský princ, se jednoho dne ztratil z domu. Zabloudil a na své cestě zabil bílého jelena, který však, jak se později dozvěděl, patřil dceři krále Stojmíra, s nímž měli nepřátelské vztahy. Díky nevědomé pomoci sluhy Vratka, jemuž daroval tři zlaté, ho stráže našli. Předvedli ho před královnu a ta ho nechala zavřít do věže. Princezna Mahulena se do něj však na první pohled zamilovala. Chodila ho navštěvovat k věži, až jednoho dne zmizel. Vratko velmi litoval své chyby a šťastnou náhodou se dostal ke klíči, který sloužil k otevření řetězů, které teď poutaly Radúze k vysoké skále. Královna Runa lstivě prozradila Mahuleně, kde je připoután a darovala jí pro něj medicínu. Princezna naštěstí odhalila, že se jednalo o jed a svého milého vysvobodila. Po otevření jeho pout se však náhle objevila Runa a chtěla ho zabít. Zesláblý Radúz jí přivázal za vlasy ke stromu, jenže než stihli milenci utéci, proklela je. Když došli k hranicím magurské země, dozvěděli se strašnou novinu, že král zemřel. Radúz šel tedy napřed, že pro Mahulenu dojde, ta ho však ještě varovala, aby hlavně nelíbal žádnou ženu, ani svou matku, protože jak kletba kázala, zapomněl by na Mahulenu jednou provždy. Radúz se bránil radostnému matčinu obětí, avšak marně. Políbila ho na tvář a on v tu chvíli zapomněl na vše, co prožil. Šli tedy do smutečního průvodu za otce a náhle se objevila Mahulena, ale princ ji nebyl s to poznat. Zlomená dívka se proměnila ve strom a Radúz k němu chodíval každý den. Byl jako poblouzněný, po celý rok chodil jako ve snách a útěchu nacházel pouze u štíhlého topolu. Matka již byla zoufalá a chystala se strom porazit, tu však k němu přišel Radúz. Usnul a v stromu byla vidět silueta Mahulenina, jak k němu promlouvá a konejší ho. Když se probudil, zase zmizela, ale matka se již blížila se sekyrou. Po dlouhé při podťala topol a z něj počala prýštit krev. Najednou se zde objevila dívka a Radúz se na vše rozpomenul. Kletba byla zrušena a Mahulena sice poraněna, ale konečně vysvobozena stanula opět v náručí svého milého...

HLAVNÍ MYŠLENKY:

Láska přemůže všechny útrapy. Síla a tuhý kořínek slovanského lidu.

CITÁT Z KNIHY:

"Zem boří se a hroutí nebesa a nikdo ruku nepodává mi, bych neklesla... Ty zapomněls na naše loučení tam pod dubem? To tklivé loučení, jak v staré písni plakala snad sama zem, na níž jsme stáli, s ptáci též na dubu sedící."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: hnisavý vřed, 01.12.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar, Jan Maria Plojhar (2)
-Neklan, Neklan (2)
-Pohádka o Karlu Velikém (Karolínská epopeja)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (rozbor)
-Román o věrném přátelství Amise a Amila
-Tři legendy o krucifixu, Tři legendy o krucifixu (2), Tři legendy o krucifixu (3)
-Tři legendy o krucifixu (rozbor), Tři legendy o krucifixu (rozbor) (2)
-Troje paměti Víta Choráze
Čítanka-Ctirad (Vyšehrad), Ctirad (Vyšehrad) (2)
-Čechův příchod
-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2), Dům U tonoucí hvězdy (3), Dům U tonoucí hvězdy (4)
-El Cristo de la Luz: Legenda toledská (Tři legendy o krucifixu)
-Horo, horo vysoká (Nové básně)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar
-Na Sinaji (Nové básně)
-Neklan
-Pes (Nové básně)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (celá kniha / e-book)
-Samko Pták: Legenda slovenská (Tři legendy o krucifixu)
-Spravedlnost
-Tři legendy o krucifixu (celá kniha / e-book)
-Z papíru na kornouty (Fantastické povídky), Z papíru na kornouty (Fantastické povídky) (2)
-Ze zápisků (Ostatní prósa)
­­­­

Diskuse k výpisku
Julius Zeyer - Radúz a Mahulena (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­