ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zeyer Julius (*26.04.1841 - †29.01.1901)

   
­­­­

Tři legendy o krucifixu (rozbor)

- vydalo nakladatelství Argo v roce 1999 (poprvé vyšlo již roku 1906)

HRDINA:

I když je román rozdělen na tři části, odlišné hlavně reáliemi, tak si troufám říct, že Inultus z pražské legendy, Abisain z toledské legendy a Samko ze slovenské legendy mají společné znaky, které se dají shrnout a zobecnit:

Hrdina je většinou v životě neúspěšný, nešťastný (Innultus je determinován dobou, Abisain je nešťastný z útrap lásky, Samko je otloukánek/prosťáček). Protlouká se životem a přemýšlí nad ním. Je z něj zklamán, čekal od světa a od lidí jiné chování, jiné výsledky, než se dostavují. Život začíná hrdinu nemilosrdně semýlat (Innultus se stylizuje do role Vykupitele, Abisain je zklamán/zrazen svou milou, Samkovi se nedostává touženého vykoupení). Hrdina je dosti krutě drcen, snaží se ještě bojovat, ale bez výsledku, ba naopak se ještě jeho situace zhoršuje (Innultus tráví na kříži stále více času, Abisain se pomstí soše Ježíše, Samko žije asketicky). Jenže situace se nijak nezlepšuje, je čím dál tím horší, až vyústí v absolutní konec, ovšem jen u Samka pokojně (Innultus je na kříží sochařkou zabit, Abisain je roztrhán rozvášněným davem, Samko se uzavírá do sebe ještě více a večeří s Ježíšem, při jednom rozjímání pokojně umírá). Po konci je hrdina Ježíšem přijat, spasen...

MOTIVY:

Spasení - na konci každého příběhu hrdina dojde přece jen "spasení"
Dobové reálie - Praha na začátku baroka, španělské Toledo a středověké Slovensko
Sociální rozdíly - v každé legendě je znát nějaký sociální rozdíl, ze kterého de facto vychází pointa příběhu (Innultus - cizí šlechta, chudina; Abisian - soužití Židů a křesťanů; Samko - chudina, všemocná šlechta)

POROVNÁNÍ:

Kupodivu mi příběh Innulta a Abisaina lehce připomíná Armina von der Heide z knihy Údolí včel od V.Körnera.
Když přemýšlím nad kostrou příběhu, napadá mě také legenda o Artušovi, který svůj strastiplný život (i když ne tolik strastiplný jako Zeyerovi hrdinové) zakončí smrtelně raněn na ostrově Avalon.

SYNTÉZA:

Díky rozkouskovanosti do tří částí se kniha četla dost pohodlně. Příběhy mi přišly na můj vkus velice "křesťanské". Nadpřirozené úkazy jako spasení, komunikace s živou sochou Ježíše, zázraky a podobně nejsou v knize brány jako zvláštnost, autor je popisuje jako běžné dění. Ve fantasy či sci-fi literatuře se nad nadpřirozenem tolik nepozastavuji, čekám to, ovšem zde se autor podle mě dotkl velice žhavých a probíraných společenských témat, u nichž jeho verze výkladu může vyvolat nesouhlas nebo pochyby.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ZW, 05.01.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar, Jan Maria Plojhar (2)
-Neklan, Neklan (2)
-Pohádka o Karlu Velikém (Karolínská epopeja)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (rozbor)
-Román o věrném přátelství Amise a Amila
-Tři legendy o krucifixu, Tři legendy o krucifixu (2), Tři legendy o krucifixu (3)
-Tři legendy o krucifixu (rozbor), Tři legendy o krucifixu (rozbor) (2)
-Troje paměti Víta Choráze
Čítanka-Ctirad (Vyšehrad), Ctirad (Vyšehrad) (2)
-Čechův příchod
-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2), Dům U tonoucí hvězdy (3), Dům U tonoucí hvězdy (4)
-El Cristo de la Luz: Legenda toledská (Tři legendy o krucifixu)
-Horo, horo vysoká (Nové básně)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar, Jan Maria Plojhar (2), Jan Maria Plojhar (3), Jan Maria Plojhar (4)
-Na Sinaji (Nové básně)
-Neklan
-Pes (Nové básně)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (celá kniha / e-book)
-Samko Pták: Legenda slovenská (Tři legendy o krucifixu)
-Spravedlnost
-Tři legendy o krucifixu (celá kniha / e-book)
-Z papíru na kornouty (Fantastické povídky), Z papíru na kornouty (Fantastické povídky) (2)
-Ze zápisků (Ostatní prósa)
­­­­

Diskuse k výpisku
Julius Zeyer - Tři legendy o krucifixu (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­