ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zeyer Julius (*26.04.1841 - †29.01.1901)

­­­­

Tři legendy o krucifixu (3)

Tato próza zachycuje příběhy tří lidí v různých životních okamžicích s jejich problémy.

První legenda pojednává o básníkovi, který je pobělohorskými událostmi donucen přidat se k žebrajícím na Karlově mostě. Jednoho večera se tento muž, jménem Inultus, potká se španělskou sochařkou Flavií Santini z Mediolánu, která je pověřena Donem Baltazarem vytvořit sochu Ježíše Krista na jeho oltář. Flavie požádá Inulta, aby jí byl modelem. Příjme, ale netuší, co to znamená. Denně stojí polonahý, ukřižovaný na lešení s tváří vyjadřující bolest a agónii. Ale vidí v tom vykoupení pro sebe i pro Čechy. Když tuší svůj konec, usmívá se na kříži, Dona Flavie je rozzlobená a dá mu na hlavu trnovou korunu a poté zabodne do boku nůž. Pohodí jej se sloužícími ve sklepě a Krista na kříži předá Donu Baltazarovi, aby došel pokory. Pár dní nato ji naleznou oběšenou a Inulta vynesou ze sklepa - je řádně pohřben.

Druhý příběh se odehrává v Toledu. Mladý Žid Abisain miluje dceru Žida Meribala - Rispu, ale otec po něm žádá důkaz lásky i nenávisti ke křesťanům. Abisain se vydá do města, kde je svědkem večerní mše křesťanů při níž líbají Kristovu nohu. Vrátí se k Meribalovi a popíše mu plán, kterým zabije 1000 křesťanů tím, že otráví tuto nohu smrtelným jedem. Jejich rozhovor vyslechne Rispa a druhý den chce přistoupit jako první ke kříži a tím lidi varovat. Obrátí se k ní, jako k Židovce, odpor křesťanů a jen zásahem abatyše je zachráněna, příjme křest a stane se jeptiškou. Abisain je nemocen a stále jej provází strašné sny o konci světa. Bezmyšlenkovitě popadne dýku a v kostele ji zabodne do sochy Krista, který začne krvácet. Abisain jej vezme k sobě domů, ale druhý den jej křesťané zatknou a zabijí. Ve smrti se Kristus nad ním smiluje.

Třetí příběh vypráví o slovenském chlapci Samkovi, který je odveden z rodného domu do města, aby stavěl hrad pro svého pána. Po dostavění se vrací domů, ale jeho chaloupka patří někomu jinému. Nemá kam jít, miluje svou krajinu pod Tatrami, kde se naučil hovořit řečí ptáků. Když jde jednoho dne kolem města, uslyší zvony, které jej přivábí na náměstí. Projíždí tudy Byzantský císař a Samko je proudem lidí stržen do kostela. Vidí Krista na kříži a slyší slova kněze, který žehná všem. Po mši za ním jde a ptá se, jak se dostat do nebe. Kněz odpoví - jen po trnité cestě. Samko tedy jde a když je u konce svých sil, padne před dveřmi kláštera. Domnívá se, že se octnul v nebi a mniši si myslí, že je to blázen. Nechají ho u sebe jako zahradníka. Jednou najde starý krucifix a v Kristovi spatří svého přítele. Dá mu najíst a povídá si s ním. Když je oba objeví, mniši nemohou věřit a pokloní se před nimi. Na konci příběhu Samko Pták umírá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolina Tauberová, 02.12.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar, Jan Maria Plojhar (2)
-Neklan, Neklan (2)
-Pohádka o Karlu Velikém (Karolínská epopeja)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (rozbor)
-Román o věrném přátelství Amise a Amila
-Tři legendy o krucifixu, Tři legendy o krucifixu (2), Tři legendy o krucifixu (3)
-Tři legendy o krucifixu (rozbor), Tři legendy o krucifixu (rozbor) (2)
-Troje paměti Víta Choráze
Čítanka-Ctirad (Vyšehrad), Ctirad (Vyšehrad) (2)
-Čechův příchod
-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2), Dům U tonoucí hvězdy (3), Dům U tonoucí hvězdy (4)
-El Cristo de la Luz: Legenda toledská (Tři legendy o krucifixu)
-Horo, horo vysoká (Nové básně)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar
-Na Sinaji (Nové básně)
-Neklan
-Pes (Nové básně)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (celá kniha / e-book)
-Samko Pták: Legenda slovenská (Tři legendy o krucifixu)
-Spravedlnost
-Tři legendy o krucifixu (celá kniha / e-book)
-Z papíru na kornouty (Fantastické povídky), Z papíru na kornouty (Fantastické povídky) (2)
-Ze zápisků (Ostatní prósa)
­­­­

Diskuse k výpisku
Julius Zeyer - Tři legendy o krucifixu (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­