ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zeyer Julius (*26.04.1841 - †29.01.1901)

   
­­­­

Tři legendy o krucifixu (rozbor) (2)

Klasik české literatury a jeho legendy psané na základě lidových pověstí, odehrávající se na třech místech: v Praze, v Římě a v Toledu.

ANALÝZA:

Zeyer si jako téma bere tři legendy, které zpracovává osobitým způsobem. Legendy propojuje křesťanská tématika a duchovní prožitek.
Legenda pražská pojednává o Inultovi, zhrzeném žebráku v područí cizí šlechty. Inultus je žebrákem duchovním, materiálně je zabezpečen. Pražskou spodinu shlédává jedinou čistou ve zkaženém městě. Je osloven známou sochařkou Flávií, aby jí stal modelem pro sochu Krista na kříži. Do své role se vžije natolik, že svému modelu propadne i Flávie a ve vzteku nad Inultovou vyrovnaností ho probodne dýkou. Inultus tak skutečně dojde osudu sochy, které byl předlohou.
El Cristo de la Luz je legendou toledskou. Čtenáři předestírá příběh dvou milenců. Abisain otráví nohu Kristovi sochy, aby tak dokázal židovskému otci své vyvolené, že dostatečně nenávidí křesťany. Jeho milá Rispa však vše vyslechne a rozhodne se nohu políbit, jako oběť pro Abisainovo odpuštění. Zázrakem je však Rispa spasena. Abisain ovšem v Krista neuvěří a chce sochu zničit. Nakonec ho musí dostihnout smrt, aby konečně vzdal hold Ježíši a litoval svých činů.
Samko - legenda slovanská vypráví o prosťáčkovi, který celý život trpí posměšky i nouzí. Když se mu zjeví Pán, rozhoduje se pro poustevnický život, až nakonec skončí v klášteře. Ani tam mu nedají pokoj. Smrt je pro něj vykoupením a po ní dochází i v očích ostatních konečně uznání.

SYNTÉZA:

Autor je pionýrem novoromantismu v Čechách. Svůj styl staví na symbolismu a mystice, ne vždy však na té křesťanské. Neubránil jsem se srovnání s E.A.Poem. Rozebírá psychiku postavy a líčí často umně vystavěnou atmosféru okamžiku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Agupi (Vojtěch Žák, 2.C), 15.01.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar, Jan Maria Plojhar (2)
-Neklan, Neklan (2)
-Pohádka o Karlu Velikém (Karolínská epopeja)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (rozbor)
-Román o věrném přátelství Amise a Amila
-Tři legendy o krucifixu, Tři legendy o krucifixu (2), Tři legendy o krucifixu (3)
-Tři legendy o krucifixu (rozbor), Tři legendy o krucifixu (rozbor) (2)
-Troje paměti Víta Choráze
Čítanka-Ctirad (Vyšehrad), Ctirad (Vyšehrad) (2)
-Čechův příchod
-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2), Dům U tonoucí hvězdy (3), Dům U tonoucí hvězdy (4)
-El Cristo de la Luz: Legenda toledská (Tři legendy o krucifixu)
-Horo, horo vysoká (Nové básně)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar, Jan Maria Plojhar (2), Jan Maria Plojhar (3), Jan Maria Plojhar (4)
-Na Sinaji (Nové básně)
-Neklan
-Pes (Nové básně)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (celá kniha / e-book)
-Samko Pták: Legenda slovenská (Tři legendy o krucifixu)
-Spravedlnost
-Tři legendy o krucifixu (celá kniha / e-book)
-Z papíru na kornouty (Fantastické povídky), Z papíru na kornouty (Fantastické povídky) (2)
-Ze zápisků (Ostatní prósa)
­­­­

Diskuse k výpisku
Julius Zeyer - Tři legendy o krucifixu (rozbor) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­