ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zeyer Julius (*26.04.1841 - †29.01.1901)

   
­­­­

Jan Maria Plojhar

Plojhar je citlivý, přejemnělý jinoch, který prožil dětství v rodném zámku Havranicích, kde na něho měla vliv četba romantických děl, chůvino vyprávění a krásná, stará zahrada. Rozhodne se stát se námořním důstojníkem, aby poznal cizí země. V době studií mu zemře matka, ke které choval velmi něžnou lásku. Jeho sestra Rosa Marie je provdána za člověka střízlivého, sama je však sobecká. V Havranicích chce švagr vystavět cukrovar, protože se nevyplácejí. Plojhar nemá pro nic praktického ale smysl, dá tedy svolení ke všemu, sám píše básně. Když se stane námořním důstojníkem, seznámí se na Korfu s krasavicí Dragopulos, chotí bohatého bankéře. Plojhar doposud vzhlížel k ženám s úctou až zbožnou, láska k této cynické paní ho strhne do bahna. Když dostane rozkaz k odplutí, Dragopulos si hned opatří jiného milence. Plojhar je sice z lásky k ní vyléčen, ale je také zbaven všech iluzí a zatouží vrátit se do vlasti. Přijede do Prahy, samo město ho okouzluje, ale pražská společnost ho zase naopak znechucuje. Vidí českou malichernost, ale urážky českého národa přece od německého důstojníka nesnese. Vyzve ho na souboj, je těžce zraněn do prsou, takže se pak po léčení musí zotavit v Havranicích. Pak se zase vrátí do Prahy, vzdá se vojenské dráhy a píše knihu, do které vloží podstatu své bytosti. Kritika ho ovšem nepochopí. Plojhar je zhnusen všemi poměry, probdí deštivou noc na balkoně a z toho se tězce rozmarodí. Lékař mu doporučí Itálii. Plojhar odjede tedy do Říma, něvěří sice ve své uzdravení, ale chce umřít daleko od toho všeho, co ho uráželo. V Římě se setká s ušlechtilou dívkou Caterinou z rodu Soranesi. Teď teprve pozná pravou, hlubokou, duševní lásku. Nastěhuje se do San Castalda, kde má Caterina statek zděděný po rodičích. Mezi oběma je čím dál tím pevnější a duchovnější pouto. Plojhar se setká ještě jednou s paní Dragopulos, která ho poníží a Caterinu krutě urazí, takže se Plojhar vrací z vyjížďky koňmo sám, v zoufalství zabloudí, spadne z koně a jeho nemoc se zhorší. Již je zasvěcen smrti; Caterina se s ním dá ještě oddat - obřad vykoná její starý přítel, kněz don Clement - Caterina vypije jed a zemře společně s Plojharem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 13.09.2002

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar, Jan Maria Plojhar (2)
-Neklan, Neklan (2)
-Pohádka o Karlu Velikém (Karolínská epopeja)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (rozbor)
-Román o věrném přátelství Amise a Amila
-Tři legendy o krucifixu, Tři legendy o krucifixu (2), Tři legendy o krucifixu (3)
-Tři legendy o krucifixu (rozbor), Tři legendy o krucifixu (rozbor) (2)
-Troje paměti Víta Choráze
Čítanka-Ctirad (Vyšehrad), Ctirad (Vyšehrad) (2)
-Čechův příchod
-Dům U tonoucí hvězdy, Dům U tonoucí hvězdy (2), Dům U tonoucí hvězdy (3), Dům U tonoucí hvězdy (4)
-El Cristo de la Luz: Legenda toledská (Tři legendy o krucifixu)
-Horo, horo vysoká (Nové básně)
-Inultus: Legenda pražská (Tři legendy o krucifixu)
-Jan Maria Plojhar
-Na Sinaji (Nové básně)
-Neklan
-Pes (Nové básně)
-Radúz a Mahulena, Radúz a Mahulena (2), Radúz a Mahulena (3), Radúz a Mahulena (4), Radúz a Mahulena (5), Radúz a Mahulena (6)
-Radúz a Mahulena (celá kniha / e-book)
-Samko Pták: Legenda slovenská (Tři legendy o krucifixu)
-Spravedlnost
-Tři legendy o krucifixu (celá kniha / e-book)
-Z papíru na kornouty (Fantastické povídky), Z papíru na kornouty (Fantastické povídky) (2)
-Ze zápisků (Ostatní prósa)
­­­­

Diskuse k výpisku
Julius Zeyer - Jan Maria PlojharMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­