ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)

­­­­

Chata v Jezerní kotlině (4)

  • podtitul: Kniha podivuhodných příhod a Velikého přátelství

Dobrodružný příběh dvou chlapců - Pavla a Ludvy, které spojilo pevné přátelství a chvíle prožité v kouzelné krajině za městem.
Pavel, jehož život se po smrti otce od základů změnil, potkává v nádherném údolí daleko za městem tajuplného a nenápadného spolužáka Ludvu. Skamarádí se, vlastními silami si v kotlině postaví srub, kde stráví celé prázdniny. Pavel se od Ludvy dozví, že si píše knihu o indiánech, která se nejednou dostane do nebezpečí. Pro jednoho člověka totiž skrývá klíč k zapomenuté události dávné doby. Na pozadí kouzelné přírody oba chlapci prožívají své velké přátelství, dobrodružství, ale i zklamání. Po prázdninách se totiž s Ludvou stane něco nečekaného - neodolá svodům špatných kamarádů, začne kouřit a nakonec skončí s otravou nikotinem v nemocnici. V nejhorší chvíli vzkáže pro Pavla, aby ho přišel navštívit. I díky němu se uzdraví a oba kamarádi se opět vrátí do Jezerní kotliny.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1969 (4. vydání). Počet stran: 174.

OBSAH:

Kniha Chata v Jezerní kotlině od Jaroslava Foglara má 174 stránek a odehrává se nejprve v neznámém městě v části zvané Zátiší a později ve Spálených mlýnech. Hlavními hrdiny jsou Pavel a Ludva, chlapci zhruba v mém věku.

Pavlův otec byl známý boxer Zeman, který přemohl samotného Evanse. Byl ale již starý a měl nemocné srdce, a proto už nezápasil. Jednou ale dostal vyzvání od boxera Carpiho. Řekl si, že ho jistě porazí a výzvu (bohužel i přes zákaz doktora) přijal.
Zápas byl ze začátku nerozhodný. Poté ale začal náhle Pavlův otec ztrácet body. Jeho ruka často mířila směrem k srdci a asi v polovině zápasu se složil k zemi.
Zjistilo se, že podlehl srdečnímu selhání, které nepřežil!

Nastaly dlouhé časy trápení a zapomínání. Pavlova maminka se proto rozhodla přestěhovat se do Spálených mlýnů, kde měla přátele.
Pavel tam však žádné kamarády neměl a ani kolektiv jeho nové třídy ho nepřijal.

Když bylo Pavlovi jednou smutno, běžel se proběhnout do okolních lesů. Cestou narazil na místo, které později pojmenoval Jezerní kotlina a hrozně se mu zalíbilo.
Časem se konečně skamarádil s jedním klukem jménem Ludva, o kterém zjistil, že také navštěvuje Jezerní kotlinu. Začali ji tedy navštěvovat spolu.

Časem se z chlapců stali velmi dobří přátelé. Ludva prozradil Pavlovi mnohá tajemství, jako například že píše knihu o indiánském kmeni a že má na půdě skrýš, do které spolu také chodili.
Jednou tam zažili hrozné chvilky. Někdo (nebo něco) jim bušil na dveře a snažil se dostat dovnitř.

Pavel s Ludvou se rozhodli, že si v Jezerní kotlině postaví malou chatu. Začali proto sbírat z obchodů bedničky. V chatě pak strávili celé prázdniny.

Do Jezerní kotliny neznal cestu nikdo jiný, jen chlapci. Snažila se ji ale všemi způsoby zjistit banda, která si říkala Tarantule. Několikrát tím kamarády hodně ohrožovala.
Později se zjistilo, že v roklině roste vzácná bylina, kterou chtěli členové Tarantule zpeněžit.

Najednou se s Ludvou začali dít divné věci. Nebyl veselý a tvářil se jen znuděně. Zjistilo se, že kouří.
Pavlovi se nedařilo Ludvu přesvědčit, aby přestal, dokud neskončil v nemocnici s otravou nikotinem.

Mezitím měl Pavel mnoho starostí. Někdo jim ukradl Ludvovu "Zavřenou knihu" - onu, do které psal Ludva příběhy kmene. Samozřejmě to byla Tarantule, protože se dozvěděla, že kniha obsahuje plán s cestou do kotliny.
Do té chvíle se Ludva s Pavlem již moc nestýkal. V nemocnici ho ale prosil o odpuštění.

Nakonec vše (samozřejmě) dobře dopadlo. Ludva se uzdravil, objasnila se všechna tajemství a záhady, vzácnou rostlinu nosili do lékárny za účelem výroby léků zdarma a oba kamarádi opět začali chodit do Jezerní kotliny společně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Krater Sauze Fonales, 29.11.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Foglar - Chata v Jezerní kotlině (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­