ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)

­­­­

Dobrodružství v Zemi nikoho

  • ukázka
  • knížka Dobrodružství v Zemi nikoho vypráví o dvou kamarádech z města, kteří náhodou přijdou na stopu tajemství

11. Zrádná fotografie

Od nezdařené výpravy za Bartoňem a Pepínem uběhlo již asi deset dnů, ale v myslích Vládi a Vincka byla vzpomínka na tu cestu stále živá. Pořád v duchu viděli ten podivný liduprázdný kraj na skalním hřebenem, zalitý žlutočerveným sluncem a zšedlý v podzimním oparu, a cítili tu zvláštní kořennou vůni, jež k nim z kraje stoupala. Připomínali si však také neustále svou tehdejší únavu a umiňovali si, že takovou hloupost již nikdy nesmí provést, aby šli z domova bez koruny v kapse! Alespoň na dvě-tři jízdy elektrikou či autobusem vždycky s sebou musí mít!
Domů se tehdy dostali poměrně šťastně, i když ne právě brzo. Vytrvale a prosebně mávali na každé auto, jedoucí k městu. Smiloval se nad nimi řidič těžkého náklaďáku, až když měli za sebou už asi dvě dlouhé stanice autobusu. Cestou se jich vyptával, kde byli, a jak to, že nemají ani několik mizerných desetníků na autobus. Odpovídali mu opatrně a byl to dobrý trénink na dotazy, kterými je jistě zahrnou doma i rodiče.
Vysadil je až uprostřed města, takže oba měli domů už jen kousek cesty. Byla již tma a dosti pozdě. A tak Vláďu doma přivítali napřed mrazivým mlčením, pohlédli zkoumavě na jeho uprášené botky a trním poškrábané ruce, a otec mu pak kladl různé podezřívavé otázky.
Vláďa byl k smrti unaven, ale přesto se mu podařilo dost věrohodně odpovídat a tak otcovo podezření zaplašit. Skoro ale usnul u talíře s opožděnou večeří a maminka napolo zlobně a i soucitně prohlásila, že je velkou nesvědomitostí držet hochy na výstavě motýlů tak dlouho, až padají únavou.
Dopisy ve skrýši U strakaté kočky pak běhaly mezi Vláďou a Vinckem každý den. Pořád si měli co psát a vždy to bylo téměř výhradně jen o Bartoňovi a Pepínovi a o té nezdařené, a přece tak úžasné cestě za nimi tam daleko za město.
Podzim pokračoval. Dny byly stále kratší a kratší. Počasí se kazilo, rána byla sychravá a přes den často drobně a dlouho pršelo. Listí na stromech i pod nimi žloutlo, červenalo se a hnědlo. Vláďa hledal pořád nové a nové druhy pro svou sbírku. Z pouhé záliby - aniž je k něčemu mohl upotřebit - sbíral také lesklé kaštany a žaludy, letošního roku obzvláště velké. V parku objevil druh vzácného cizokrajného stromu gingo, proslulého z příběhů Rychlých šípů o Stínadlech. V psaníčkách, jež si vyměňovali, nakazil tímto sběratelským zájmem i Vincka.
Ale pak se stalo něco, co přineslo Vláďovi horu starostí a znamenalo na dlouhou dobu konec klidu.
Kteréhosi dne, v úterý, skončilo vyučování výjimečně už ve dvanáct hodin místo v jednu. Vláďa využil této drahocenné hodiny volnosti, o které doma nevěděli, a zaběhl si cestou ze školy do vzdálené Kotlářské ulice, kde visela skříňka Ontaria. Chtěl si přečíst nové pokračování Žhavého pomezí, a vůbec si prohlédnout i ostatní obsah skříňky. Ontario jej vyměňovalo každé pondělí.
Stál zde opět jako obvykle hlouček chlapců a děvčat. Někteří jen četli a prohlíželi kresby a fotografie, i pokračování románu, jiní se o vývěskách živě bavili. Vláďa se vrhl především na Žhavé pomezí a pak se věnoval fotografiím. A tu náhle ustrnul.
Mezi několika jinými zde byla zvětšenina snímku, pořízeného Ontariem tehdy, když zde Vincek a Vláďa spolu stáli a četli, než odešli na nezdařenou stopovací výpravu za Bartoňem a Pepínem! Na fotografii jsou Vláďa i Vincek zcela jasně vidět, Vláďa dokonce ve své nové bundě, kterou měl tehdy poprvé na sobě, a to je právě to neštěstí, to je právě ten hrozný malér! Proboha, každý pátek odpoledne chodí otec tady kolem s nějakými výkazy do ústředí svého pracoviště a jistě nikdy nezapomene jako ostatně většina dospělých lidí prohlédnout zevrubně vše, co je ve skříňce nového!
A tak uvidí na fotce Vláďu ve společnosti Vincka, ačkoliv má zakázáno s ním mluvit, a nadto je tam Vláďa ve své nové bundě, kterou měl zatím jen tehdy poprvé, a víckrát ne, na sobě! Podle ní otec pozná datum snímku: byl pořízen v den, kdy Vláďa šel (či lépe řečeno měl jít) do muzea na výstavu motýlů! A tak se bude ptát, co dělal Vláďa zde u skříňky, když muzeum je na docela opačném konci města!?

***

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzitell, 18.01.2016

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Jaroslav Foglar - Dobrodružství v Zemi nikohoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­