ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)

­­­­

Když Duben přichází (2)

Příběh o vznikajícím přátelství dvou chlapců z legendární třídy "Bedna", kteří se snaží o vytvoření kamarádských vztahů v celém kolektivu třídy.

Knížka Když Duben přichází pojednává o třídě, které se přezdívá Bedna. Tato třída, ještě minulý rok tak hodná a přátelská, se po prázdninách bohužel zhoršila. Před prázdninami spolu všichni kamarádili, ale teď se komunikace uzavřela do různých skupinek. Jednu skupinku tvoří Jedničkáři, ke kterým se ještě touží dostat Černý, ale nemá dostatečný prospěch (což trochu nechápu, protože v knížce se pořád píše, jak se tam snaží dostat, ale na konci, když je na jedné stránce ukázán prospěch všech žáků, má Černý něco kolem 2.7, což je podle mě hodně špatné). Další skupinu utvořil Levín, který i s dalšími hochy chodí trénovat do Břízovky lehkou atletiku. Nejhoršími skupinami jsou Ekrtova parta, která do třídy donesla nevkusné obrázky, kouří a chová se špatně, a Draňák s Kroškem, protože jsou největší, každého mlátí. Výjimku ve třídě tvoří Řezina, jenž je psancem Bedny, nikdo jej nemá rád, protože páchne ztuchlinou a je hodně škaredý. Další výjimkou, tentokrát kladnou, je Fanek Jelínek. Proti němu si nikdo nic nedovolí, neboť je pěkný a celá Bedna mu leží u nohou, ale vůbec toho nezneužívá. Avšak i Fanek se změnil, před prázdninami rozdával jeden úsměv za druhý, ale teď je nějaký zamlklý a uzavřený sám do sebe. Hlavní postavou tohoto díla je Lubor Klement.
Ten by nejraději celou třídu změnil, chce, aby se hoši k sobě chovali lépe, zdvořileji, přátelštěji, avšak jeho nápad nemá žádné následovníky.
Teď, když se má běžet štafeta proti Pekáči (jiná třída ze stejné školy), nikdo se o ni v Bedně nezajímá. Naštěstí Lubor svolá trénink, na který přijde skoro celá Bedna, ale i přesto je Pekáč rozdrtí.
Při jedné hodině, když Draňák vykřikne a učitel se zeptá, kdo to byl, Draňák svede vinu na Řezinu. Ten je na takové věci zvyklý, tak ani neprotestuje. Učitel se chystá Řezinu zapsat do třídnice, ale vtom se Lubor vzbouří a učiteli řekne, že to byl Draňák. Potom se mu každý ve třídě diví, proč to udělal, jde přece jen o Řezinu!? O přestávce ještě ke všemu pozná Draňákovu tvrdou pěst.
Řezina mu o přestávce jenom poděkoval. Dluh splatil až o několik dní později, když Lubora odvedl z plovárny pryč (Luborovi bylo špatně) a po cestě se dali do řeči, tak si Lubor uvědomil, že Řezina je ve skutečnosti mnohem lepší než ostatní kluci ve třídě, avšak veřejně kamarádit s ním nechtěl, protože se bál, že by se stal psancem stejně jako Řezina.
Po nějaké době, kdy se Lubor s Řezinou kamarádí, nastává čas pro divadlo, které se Bedna rozhodla uspořádat. Divadlo má velký úspěch, avšak na konci je Řezina v roli příšerně zbit. Pak několik dnů vůbec nechodí do školy. Až jednou, když se vrátí, přestane s Luborem komunikovat.
Jednou se Řezina Luborovi zmínil (v době, kdy spolu kamarádili), že má deníček, kde má vše o každém studentovi ze třídy. Lubor chtěl vědět, co tam má o něm, ale Řezina mu to neprozradil. Teď ale Lubor vidí Řezinu, jak ten deníček trhá a hází do koše. Protože strašně touží zjistit, co v deníčku je, po vyučování vyhrabe z koše útržky a doma začne skládat.
Z deníčku se dozví, že jej Řezina skoro zbožňoval, že v něm viděl svůj vzor a že mu vrátil chuť do života. Proto Lubor neváhá a další den se veřejně přihlašuje ke kamarádství k Řezinovi, s nímž se dá zase dohromady. Avšak to není jediná změna za ten den. Do školy nastupuje nový učitel Kovář, který se stane Luborovým třídním. Nechá Řezinu posadit se do přednějších lavic, přestože až doteď seděl úplně na konci třídy. Určí, že se bude vést Kronika Bedny, založí atletický klub pro Bednu, a díky němu se Bedna znovu do všeho zapálí. Teď už každý chce pracovat na školní zahradě, všichni se snaží mít lepší známky, protože se vede veřejný prospěch celé třídy. Avšak nic se nedělá pro změnu duševní.
To se rozhodne změnit Lubor s Řezinou, kteří k sobě ještě přizvou Fanka. Společně založí Rytíře z Bedny, ve kterých se musí dodržovat zákony typu: Nebudu lhát, budu pomáhat slabším, nebudu kouřit, budu poctivý, přímý, ohleduplný... K Rytířům se hned chtějí skoro všichni přihlásit. Nikdo už nemá zájem o neslušné obrázky od Ekrta, dokonce se je snaží skoro všichni ničit. Draňák s Kroškem přestanou všechny týrat, protože síla Rytířů je mnohem větší. Po nějaké době zuření se i Ekrtova parta hlásí k Rytířům, ke kterým jsou připuštěni. Avšak musí stejně jako všichni ostatní zájemci složit "pážecí" zkoušku.
Nastává konec roku. Bedna je už v posledním ročníku, takže se skoro všichni vidí naposledy. Fanek půjde dál studovat, Řezina jde pracovat do nakladatelství, kde kdysi s Luborem trávili společná odpoledne, a Lubor? Ten jde pracovat ke svému strýci. Všichni tři litují, že spolu nezačali kamarádit dřív.

Proč právě Duben? Tak Foglar nazývá v chronologii dvanácti měsíců, představujících lidský život, období dospívání chlapců. Tento román je snad nejpropracovanější psychologické dílo Jaroslava Foglara, sice trochu opomíjené, ale zato jedno z mála, kde je základem třídní kolektiv, ne klub či oddíl. I díky tomu se Foglarovi povedlo mistrně vykreslit vztahy ve třídě, která je rozvrácená, roztříštěná. Tato třída dostane nového třídního, který začne jinak než kolegové a slaví úspěch. Tento učitel se trochu podobá Rikitanovi z knížky Hoši od Bobří řeky a není divu, že třídu popožene k větší aktivitě.
Ze všeho nejcennější v celé knížce je příběh přátelství mezi Řezinou a Luborem, krásně je ukázáno, jak je člověk ovlivňován předsudky plynoucími z nevědomosti. Jak se člověk bojí, aby se nestal vyvržencem, v sociologii je tento děj označován jako konformita, tedy snaha podřídit se většině. Lubor ví, že Vojta Řezina je výborný kamarád, chová se k Luborovi mnohem líp než Lubor k němu, ale i přesto se s ním Lubor nechce ze začátku kamarádit veřejně. Až když zjistí, co si o něm Řezina myslí, odhodlá se k činu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 31.03.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Foglar - Když Duben přichází (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­