ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)

­­­­

Záhada hlavolamu (4)

Rychlé šípy šly sbírat míčky na dvorecké tenisové hřiště. Dvorečákům se to nelíbí a v přesile Šípy přepadnou. Kluci jsou uraženi chováním Dvorečáků, a tak zřizují oběžníky, které se později stanou věstníky psané pro zábavu Druhostraníků s názvem TAM-TAM. Pak si uvědomí, že s očerňováním chlapců ze Dvorců a slavnými příhodami ze své historie nevystačí, rozhodnou se jít do tajemné čtvrti Stínadla. Tam se zapletou do záhady ježka v kleci i jeho majitele. Zároveň ve Stínadlech probíhají volby nového Velkého Vonta a Rychlé šípy jsou pevně rozhodnuty pomoci svému favoritovi, spravedlivému Losnovi. Když se ale talisman vontské organizace při volbách ztratí, celé vontské sdružení se rozpadá...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Olympia v Praze roku 2003 (8. vydání). Ilustroval Jan Fischer. Počet stran: 190. ISBN: 80-7033-779-6.

POSTAVY:

Mirek Dušín - přátelský, spravedlivý, poctivý
Jarka Metelka - přátelský, má detektivní schopnosti
Jindra Hojer - přátelský
Rychlonožka - upovídaný, mohlo by se zdát, že je vychloubačný, přátelský
Červenáček - upovídaný, rád vtipkuje, přátelský

OBSAH:

Rychlé šípy jsou večer na tenisových kurtech ve Dvorcích, kam si přišly přivydělat. Kvůli tomu mají však problémy s místními chlapci, kteří jim hrozí a brání v odchodu. Nakonec po krátkém výprasku Šípy odbíhají na svoji Druhou stranu. Zanedlouho si Dvorečáci prosadí, že tam můžou jenom oni. To Rychlé šípy považují za nespravedlnost a zřizují oběžník, který má poukázat na tyto události a který se nějakým nedopatřením dostane i do Dvorců, kde z toho samozřejmě nemají moc velkou radost.
Když Rychlé šípy vidí, že oběžník nemá téměř žádnou odezvu, píší druhé číslo. Ani to však nemá takový účinek, jaký by si hoši přáli.

Výdělek z tenisových kurtů si ale mohou vynahradit jinak. Místo oběžníku zřídí věstník, pojmenují ho TAM-TAM a za první číslo vybírají 10 haléřů. TAM-TAM má obrovský úspěch a závistiví Dvorečáci začínají psát svůj vlastní věstník Sběrač, který se však TAM-TAMu nemůže vyrovnat.

Zanedlouho však Rychlým šípům začnou docházet příhody, které by do věstníku psaly, a tak se rozhodnou, že uspořádají výpravu do Stínadel - nejtajemnější čtvrti města. Ještě předtím se však na zdi poblíž Stínadel objeví kresba ježka v kleci - dávného talismanu Stínadel. Chlapci nelení. Pokud zjistí něco o této zvláštní věcičce, bude to senzace pro TAM-TAM! Začínají tedy pátrat po celém městě, jestli někdo něco neví.

Jednou narazí na staříka, který býval kostelníkem v jednom kostelíku na Stínadlech a dobře znal chlapce, jenž vlastnil ježka v kleci - Jana Tleskače. Od něho si vyposlechnou Tleskačův příběh, včetně jeho záhadné smrti. Po chvilce debaty v klubovně se rozejdou do svých domovů. Ale Mirek a Jarka si ještě chvíli povídají. Při tom bezmyšlenkovitém potloukání se ulicemi zajdou až na Rozdělovací třídu, kde uvidí Červenáčka, jak utíká ze Stínadel a začnou se obávat nejhoršího - Červenáčkovy zrady.

Když se znovu sejdou kvůli TAM-TAMu, Mirek pošle Červenáčka do papírnictví a předloží ostatním celou situaci. Když se Červenáček z obchodu vrátí, Mirek dál plánuje výpravu do Stínadel. Aby nebyli tak nápadní, Mirek pořídil žluté špendlíky, aby lépe zapadli mezi Vonty. Ale jeden chybí! Červenáček se urazí a odchází.

Šípy však musí pokračovat a vniknou do Stínadel. Tam najdou kostel sv. Jakuba, místa, kde zemřel Jan Tleskač. Objeví zde také jeho deník, z něhož se dozvědí o jakémsi stroji, který chtěl Tleskač sestrojit i o nebezpečí, které pro něj představoval neznámý člověk, jemuž Jan říkal Em.

Zvláštní je, že Sběrač má stejné zprávy jako Rychlé šípy, ačkoliv ne zcela přesné a lehce zmatené. Ale kde se je jeho autoři dozvěděli? (Na konci knihy je odpověď - do klubovny byla proražena trubka, kterou jistí kluci ze Dvorců odposlouchávali.)

Rychlé šípy se znovu odhodlávají do Stínadel najít Tleskačovu kůlnu, jejíž polohu zjistily z deníku. Skutečně ji najdou a potom jsou nuceni utíkat střechou. Při dalším dobrodružství v té tajemné čtvrti najdou Hřbitovní cestu, spojující jeden dům a kostel sv. Jakuba. Najdou zbytek Tleskačova deníku, ze kterého vyčtou, co je ten úžasný vynález, který sestrojil, zač - létající kolo.
Pak jsou tam vypsány další obavy z Ema i to, jak Em usiluje o ježka, že je ježek rozšroubovatelný a je v něm ukryt plán létajícího kola a návod na jeho vyndání z klece! Jsou zde zachyceny i poslední okamžiky Tleskačova života.
Jarka, který měl jisté detektivní vlohy, si myslí, že Em Jana zabil.

Ale řetěz událostí jde dál, ve Stínadlech se chystá volba nového Velkého Vonta. Nepřátelská čtvrť je rozdělena na dva přibližně stejné tábory: Mažňákovce a příznivce Losny. To se řeší soubojem. Šípy se rozhodnou jít na Vontskou radu, kde toho moc nezjistily. Ale potom vejdou tři Vontové, kteří mají po radě uklidit. Dříve než stačí na něco sáhnout, objeví se další Vontové, zřejmě Mažňákovci, a ti vedou samotného Losnu! Šípy Losnu zachrání a téměř mu zajistí vítězství ve volbě Velkého Vonta tím, že mu prozradí návod na vyjmutí ježka z klece. Při cestě na volbu se hoši znovu spřátelí s Červenáčkem, a i když dorazí pozdě, přijdou vlastně včas - zavčas na poslední dvě zkoušky i na to, aby byli svědky toho, jak Losna vyhraje. Avšak přiběhne Mažňákův otec (Em!) a vytrhne Losnovi ježka z ruky. Dřív než se stihnou všichni vzpamatovat, Em běží směrem k Hřbitovní chodbě, jenže mu podklouznou nohy na schodech a spadne do zatuchlé vody. Ježek samozřejmě s ním. Ale na rozdíl od Mažňákova otce tam zůstane. Ten však stejně zemře na otravu z té černé, bahnité vody.

Vontská organizace se rozpadne, když ztratí svůj talisman. A klub ztratil možnost najít plán Tleskačova létajícího kola.


Gramatická poznámka:
Pozor na určování shody přísudku s podmětem v případech, kde jsou podmětem například právě "Rychlé šípy" - v tomto případě nehraje roli přirozený rod podmětu, ale ten gramatický! Ačkoliv tedy spojení "Rychlé šípy" označuje skupinu chlapců, měli bychom řídit shodu podstatným jménem mužského rodu neživotného "šíp". Příklad: Rychlé šípy ztratily ježka v kleci.
Více informací o této problematice naleznete v Internetové jazykové příručce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kaczerka, 17.06.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Foglar - Záhada hlavolamu (4)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)