ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)

­­­­

Hoši od Bobří řeky

  • úryvek

"Jerry je opravdu skvělý pes," pravil Stopař trochu o svém psu, kterého slíbil vzít s sebou na cestu do Sluneční zátoky. A všichni hoši se rozchechtali, když to zvíře uzřeli! Byl to pes, jakého hned tak není vidět. Byl šedivě černý, dosti velký a s dlouhou rozcuchanou srstí. Měl ohromnou hlavu a uličnické oči, které se stále tak divně, provinile dívaly do světa. "Já vím, že se vám líbí," řekl Stopař rozpačitě a začervenal se. "Ale budete ho mít jistě všichni rádi. Je to docela udatný pes. Žádný pes v naší ulici se mu nevyrovná. Hleďte, jen tohle jeho křivé ucho! To kdysi jel naší ulicí řezník s vozíkem, který táhl ohromný pes. Nějak divně se asi ten psí velikán podíval na Jerryho - a ten si to nedal líbit. Rvali se spolu, ač do nich řezník švihal šňůrou a lidé je tloukli holemi. Odvlekl jsem ho domů: byl samá krev, z ucha mu visely cáry, ale ani nezakňučel. Jindy zase běželi ulicí tři neznámí psi. Víte - bylo to už večer - a Jerry se mi vytrhl i s řetízkem z ruky a hned za nimi. Běžel jsem za ním, křičel jsem a volal ho zpět. Ztratil se mi ve tmě a tři dny nebyl doma. Čtvrtý den jsme ho našli polomrtvého na prahu dveří, jak si lízal prokousnutou pracku. Tady tuto - vidíte přece tu jizvu. Nikdy jsme se nedozvěděli, co se s ním v těch třech dnech dělo a kde byl. Nebo zde ta rána na boku. Probořila se nám jednou dlažba na dvorku do staré stoky a tím otvorem k večeru vylézaly krysy a proháněly se po dvorku. Tři dny to trvalo, než dělníci dlažbu spravili. Jerry se první den krys bál. Byly to ohromné krysy. Druhý den si ale dodal odvahy a zakousl jich několik. Rvaly se s ním, a to mu dělalo velké potěšení. Jedna z krys ubíhala před Jerrym podél plotu z ostnatého drátu. Nikdy jsem dobře neporozuměl, proč ten drát tam vlastně je, když máme v plotě stále otevřená dvířka. Jerry se hnal po kryse, nevšiml si drátu a roztrhl si o jeho ostny celý bok. Byl to tenkrát na něho hroný pohled, ale Jerry se z toho přece jen vykřesal." A Stopař vykládal o Jerrym dále a ukazoval jeho rány jednu za druhou, až hoši místo smíchu začali Jerryho obdivovat. A Jerry jako by tušil, že se o něm mluví. Seděl způsobně na zadku, moudře se díval po hoších a zdálo se, že s nimi bude žít v dobré shodě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 04.07.2002

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Jaroslav Foglar - Hoši od Bobří řekyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­