ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)

­­­­

Hoši od Bobří řeky

Příběh dvanácti chlapců, kteří založili klub Hochů od Bobří řeky a pod vedením Rikitana prožívali různé příhody a dobrodružství v přírodě.
Autor dokonale postihuje dětskou touhu po dobrodružství, tajemnu, po kamarádském kolektivu, po životě v souladu s přírodou, apeluje na nejlepší lidské vlastnosti a jejich rozvíjení. Hlavní postavou je vedoucí Rikitan, jenž dá dohromady partu dvanácti chlapců. Každý je jiný, ale všichni se vzájemně dobře doplňují. Rikitan pro ně vymyslí program, který je vede k fyzické i psychické zdatnosti. Vyvrcholením je společný tábor ve Sluneční zátoce na Bobří řece, kde chlapci dokončují lov třinácti bobříků. Každý bobřík představoval nějaký úkol vyžadující mrštnost, obratnost, zručnost, sílu nebo sebeovládání...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Olympia v Praze roku 2008 (17. vydání). Ilustroval Marko Čermák. Ediční poznámku napsal Václav Nosek-Windy. Počet stran: 194. ISBN: 978-80-7033-925-1.

OBSAH:

Snad nejraději se prali Vilík a Jirka. Jednoho dne potkali jakéhosi velkého kluka jménem Rikitan, který těm rváčům a nezbedníkům z ulice nabídl, zda by nechtěli zažít opravdové dobrodružství. To bylo opravdu něco jiného než nějaké rvačky! Kluci sice ze začátku o ničem takovém nechtěli ani slyšet, ale když jim Rikitan pověděl o svých záměrech a plánech více, hned změnili názor. Hned den na to už se sháněli po klucích, kteří by do "toho" chtěli jít s nimi.
Našli si starou chatku, kterou si postupem času, díky úsilí všech pracovitých kluků, předělali na klubovnu. Ta byla u řeky, při které se vyskytovalo spousta bobrů a tak, jak jinak si začali říkat "hoši od Bobří řeky".
O prázdninách se rozhodli, že si naplánují velikou výpravu k nějaké jiné řece. Když tam po dlouhé cestě celí utahaní dorazili, moc se tam hochům líbilo. Snažili se lovit bobříky, ale ne ty živé, nýbrž ty za skutky, např. bobřík odvahy, mlčení nebo chrabrosti. Často chodívali na túry po okolí, do lesa (nejen na dříví), ale hlavně dělali téměř každý večer táboráky kolem ohně.
Domů se jim opravdu vůbec ale vůbec nechtělo, ovšem prázdniny skončily a škola ťukala na dveře, ale hoši od Bobří řeky se scházejí dále.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajuli, 26.06.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Foglar - Hoši od Bobří řekyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­