ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)

­­­­

Tajemství Velkého Vonta (2)

Další vzrušující plány
Jestliže 2. číslo dvorečáckého Sběrače způsobilo v pondělí na Druhé straně rozruch, první číslo TAM-TAMU vyvolalo doslova bouři! Jednak už vůbec proto, že konečně vyšel, za druhé, že je tištěný - a jak čistě a krásně - a nadto na papíru, získaném za tak úžasných událostí ve Stínadlech - ale hlavně pak proto, že se Druhostraníci dověděli plnou pravdu o tom, jak to v Opuštěném dvoře ve Stínadlech vlastně vůbec bylo!
Alžbětina Prknářová, zvaná Haha-Bimbi, polichocená tím, že ji Mirek v TAM-TAMU úmyslně a záměrně vylíčil jako "milou hodnou dívku", potvrzovala a rozhlašovala, kde jen mohla, že opravdu viděla v sobotu večer Jindru tady na Druhé straně, po jejich zdařilém úniku ze zajetí Dabinelovy party.
Druhostraníci zlořečili urážlivé prolhanosti Tondy Plíhala a jeho spolupisatelů Sběrače - a také Bratrstvo Kočičí pracky dostávalo pořád a pořád od mnohých chlapců a děvčat svůj díl za to, že Rychlým šípům odmítlo jejich prosbu doma vyřídit vyděšeným rodičům, co s nimi je a že se vrátí až ráno.
TAM-TAM se vyprodal skoro všecek ještě v ten pozdní pondělní večer, i když na ulicích bylo už jen málo hochů a děvčat. Někteří chlapci si od Rychlých šípů kupovali TAM-TAM dvojmo nebo i trojmo, s tím, že je berou pro své kamarády ve škole či ve vzdálenějších ulicích.
A zbytek výtisků opravdu zmizel v úterý dopoledne ve škole o přestávkách tak rychle, že se málem kvůli tomu strhla mezi zájemci o TAM-TAM hádka. Nezbyl ani jeden výtisk - a ještě se nedostávalo! Pořád noví a noví zájemci přicházeli a první číslo chtěli koupit! A když je už nemohli získat, alespoň si TAM-TAM od šťastnějších chlapců či děvčat vypůjčovali. TAM-TAM šel opravdu z ruky do ruky!
Bratrstvo Kočičí pracky, veřejně i tajně fandící Dvorečákům, se užíralo závistí nad tímto úspěchem TAM-TAMU a ještě v ten den jej letělo zvěstovat do Dvorců Tondovi Plíhalovi a jeho spolupracovníkům na Sběrači. Něco se tam pak muselo mezi nimi umluvit, protože když se Bratrstvo večer vrátilo zpět a jeho Bohouš potkal Jindru, pokřikoval na něho lišácky: "To budete čubrnět. Šípáci, co na vás Sběrač políčí! Zítra jdeme do Stínadel - a - a - no to zkrátka uvidíte, to budete koukat - no!!"
Jindra po této novině ještě v úterý večer oběhl ostatní Rychlé šípy a svolal do klubovny schůzku. (Každý člen klubu měl právo kdykoli takovou mimořádnou schůzku svolat, když k ní byl nějaký významný důvod.) Brzy potom se v klubovně všichni shromáždili - a Jindra na ně hned vychrlil svou zprávu: "Představte si - Sběrač jde zítra do Stínadel! A Bratrstvo s ním! Ta drzost! Chtějí se míchat do našeho pátrání. A to jistě jen proto, aby mohli dělat konkurenci našemu TAM-TAMU! A nějak nám tam prý chtějí zavařit, něco na nás políčit či co, jak to breptal Bohouš!"
Mirek se jen klidně usmál a Jarka vykřikl: "Co říkáš, Mirku? Jistě tam půjdeme za nimi, ne?" I Červenáček a Rychlonožka byli pro.
"Šli bychom tam stejně!" ubezpečil všechny Mirek. "Vždyť jenom tam se můžeme něco dovědět - a snad i Žlutému květu v jeho podivném nebezpečí pomoct! Tady doma, v závětří za pecí, toho moc nemůžeme dokázat! Ale ten Tonda Plíhal se svým Sběračem a Bratrstvem Kočičí pracky nám bude asi moc překážet - a spíš hodně pokazí, než aby něčím přispěl k nápravě toho, co se ve Stínadlech děje. Oni se tam vydávají opravdu jen proto, aby měli nějaké zprávy pro ten svůj Sběrač!"
Jarka ještě dodal: "Rozhodně bychom se zítra už měli dostat k tomu neznámému Rejholcovi, když prý toho tolik ví - - ale musíme jít i za Plíhalovci, abychom věděli, co tam zamýšlejí dělat! Je to dost důležité a dovíme-li se to, může to pro nás hodně znamenat!"
Pak se jen ve spěchu - protože bylo již dost pozdě - smluvili ke srazu na zítřek. Protože nevědí, kdy se Sběrač a Bratrstvo na cestu vydají, musí se sejít raději dřív, aby jejich odchod do Stínadel nepromeškali.
"A nezapomeňte nic!" volal na všechny ještě starostlivě Jarka.
"Baterky, švihadla, kápezetky, to všechno s sebou!" Ale nemusel to věru připomínat! Nešli do Stínadel přece poprvé!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: vesad, 09.08.2006

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Jaroslav Foglar - Tajemství Velkého Vonta (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­