ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)

­­­­

Záhada hlavolamu (3)

  • pro starší děti a mládež

Slavný chlapecký klub Rychlé šípy pátrá v tajemných a nebezpečných Stínadlech po stopách ježka v kleci.
V tajemné velkoměstské čtvrti Stínadlech se znovu objevují zprávy o podivném hlavolamu, jehož řešení znal pouze dávno mrtvý Jan Tleskač. Rychlé šípy pátrají po jeho deníku, proti nim však stojí celá Stínadla.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Olympia v Praze roku 2003 (8. vydání). Ilustroval Jan Fischer. Počet stran: 190. ISBN: 80-7033-779-6.

STRUČNÝ DĚJ:

Pět kluků, dobrých kamarádů, ze skupiny Rychlých šípů se snaží rozluštit hlavolam zvaný ježek v kleci, a chtějí o tom psát noviny s názvem "TAM-TAM". Při tom zjistí, že mají mezi sebou zrádce a vyloučí ho ze své party. V pátraní však pokračují. Stopy vedou do Stínadel, kde je ukryt Tleskačův deník, který skrývá řešení k rozluštění hlavolamu. Vydávají se tedy na území nepřátel, kde po částech deník najdou. V bezpečí si ho pročtou a dozvědí se zajímavé věci. Kromě řešení také například to, že ježek navíc skrývá plánek k sestrojení létacího kola a že Tleskačův zámečnický mistr - tajemný EM - o záhadu i plánek usiloval a kvůli tomu Tleskače zabil. Ale věci stejně nezískal.

Rychlé šípy se potom spřátelily s nastupujícím velkým Vontem. Přitom zjistily, že vontská rada má u sebe ježka v kleci. Snažily se, aby Losna, se kterým se spřátelily, porazil v souboji o velké vontství Mažňáka. Jelikož má každý v souboji donést jedno tajemství, které souvisí se Stínadly, naučí Losnu, jak vyndat ježka z klece. Losna to díky tomu vyhraje, ale Mažňákův otec si to nenechá líbit a ježka z klece ukradne. Když s ním utíká, ztratí ho. Potom se ukáže, že Mažňákův otec byl tajemný EM. EM jako M = Mažňák.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vojtěch Wolf, 30.05.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Foglar - Záhada hlavolamu (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­