ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)

   
­­­­

Záhada hlavolamu (6)

  • pro starší děti

Jak již samotný titul napovídá, celý příběh se točí kolem malého železného hlavolamu, ježka v kleci, jenž je po dlouhé době znovuobjeven v městské části Stínadla. Hlavolam ukrývá tajemství, o němž ví jen část dospívajících obyvatel města, a proto se jej snaží získat. Jednou ze skupin hledajících hlavolam jsou chlapci z klubu Rychlých šípů...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Olympia v Praze roku 2003 (8. vydání). Ilustroval Jan Fischer. Počet stran: 190. ISBN: 80-7033-779-6.

OBSAH:

Hlavními hrdiny knížky je pětice chlapců (Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Rychlonožka a Červenáček), kteří mají klub nazvaný Rychlé šípy. Tito chlapci bydlí v části města, která se nazývá Druhá strana. S Druhou stranou sousedí část města zvaná Stínadla.

Stínadla jsou ponurá čtvrť, do níž se chlapci i dívky bojí chodit. Chlapci, kteří ve Stínadlech žijí, si říkají Vontové. Ti mají svůj spolek pevně semknutý a vládne jim tzv. Velký Vont. Jejich vzácností (a zároveň odznakem Velkého Vonta) je hlavolam - ježek v kleci.

Když se jednoho dne objeví na zdi namalovaný ježek v kleci, začínají Rychlé šípy pátrat, zda existuje. Zjišťují si o něm všechny možné informace a chodí na nebezpečné výpravy do Stínadel.

Rychlé šípy o všem píší v časopise, který vydávají a nazývají ho TAM-TAM. Ovšem jejich pátrání jim hodně ztěžují chlapci ze čtvrti zvané Dvorce, a to pod vedením Tondy Plíhala, ke kterému se přidala skupina chlapců nazvaná Bratrstvo kočičí pracky. To tvoří tři chlapci: Štětináč, Bohouš a Dlouhé Bidlo. Tato skupina také vydává časopis, nazývají ho Sběrač, ale ten je méně úspěšný než TAM-TAM.

Rychlé šípy postupně zjišťují, že ježek v kleci opravdu existuje, že se dá rozšroubovat a že v sobě ukrývá plán létajícího kola. Tento plánek se Rychlé šípy snaží získat a připletou se do volby Velkého Vonta, kde spolu soupeří hoši Losna a Mažňák. Pomohou Losnovi vyhrát a těší se, že plán létajícího kola získají. Ovšem otec Mažňáka, jenž tajně volby sleduje a také chce hlavolam získat, vyběhne ze svého úkrytu, vytrhne ježka v kleci z rukou překvapeného Losny a utíká s ním pryč. Při útěku spadne do páchnoucí stoky a hlavolam upustí.
Ježek v kleci je tak nenávratně ztracen v bahně na dně stoky...

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka Záhada hlavolamu líčí velice poutavý příběh, v němž není nouze o dobrodružství. Velmi dobře se čte, i když některé výrazy mohou být pro dnešní mládež trochu zastaralé.

Tuto knihu doporučuji. Na Záhadu hlavolamu navazuje knížka Stínadla se bouří a pak Tajemství Velkého Vonta.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ivan Koričanský, 10.02.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Foglar - Záhada hlavolamu (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­