ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)

­­­­

Chata v Jezerní kotlině (6)

Život Pavla Zemana, jenž je hlavní postavou příběhu o velkém chlapeckém přátelství, se po smrti otce od základu změnil. Velkou oporou je mu kamarád Ludva Grygar, s nímž Pavel podniká dobrodružné výpravy do téměř nepřístupné kotliny s jezírkem, kde si sami postaví srub. Vedle velkého přátelství ale prožívají i velká zklamání. Ludva se totiž nechá zlákat špatnými kamarády, začne kouřit a těžce onemocní. Vyhraje nakonec svůj vnitřní boj?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Olympia v Praze roku 1998 (10. vydání). Ilustroval Marko Čermák. Počet stran: 162. ISBN: 80-7033-511-4.

STRUČNÝ DĚJ:

Kniha je o dvou kamarádech, kteří se potkali v Jezerní kotlině, kde prožívají mnoho zážitků. V kotlině si postavili i srub z dřevěných beden.

Ludva si psal knihu o indiánech, kterou měl schovanou na půdě starého domu. Jednou je tam vyděsila černá postava, jež je celý příběh pronásledovala.

Ludva se chytil špatné party a začal kouřit a pak těžce onemocněl. Doktoři mu nedávali žádné naděje na vyléčení, ale podpořil ho jeho kamarád Pavel a Ludva se z nemoci dostal.

Začali spolu opět chodit do Jezerní kotliny, kde vypátrali, kdo je stále pronásledoval a proč. Byl to kamarád chlapce, který kdysi v Jezerní kotlině zahynul při pádu. Chtěl uctít jeho památku, ale zapomněl, kudy se do Jezerní kotliny chodí.
Tohle Pavel s Ludvou zjistili až po jeho smrti.

HLAVNÍ POSTAVY:

Pavel Zeman - dobrý kamarád, kterému umřel otec při zápase v ringu; přestěhoval se do rodného města matky; po těchto událostech se Pavel změnil
Ludva Graygar - Pavlův nejlepší a jediný kamarád, který psal knihu o indiánech; nechal se však svést špatnou partou a těžce onemocněl

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Arecuk, 30.12.2022

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Foglar - Chata v Jezerní kotlině (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­