ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

   
­­­­

Vražda v Orient-expresu

Doba a místo děje: zima roku 1929, Jugoslávie - kabina Orient-expresu

DĚJ:

1. část
Belgický detektiv Hercule Poirot vyřešil v Sýrii jakýsi kriminální případ a vracel se domů. Ve vlaku do Cařihradu si všiml mladé Angličanky jménem Mary Debenhamová a také plukovníka Arbuthnota.
V Cařihradu se ubytoval v hotelu a tam ho zastihl telegram, ve kterém ho žádali, aby přijel do Londýna. Poirot tedy musel změnit své plány a rozhodl se, že pocestuje Orient-expresem po trase Istanbul-Calais. Stejným směrem chtěl jet také Herculův přítel monsieur Bove (Belgičan), ředitel mezinárodní železniční společnosti.
Ačkoliv byla zima a tudíž po sezóně, všechna kupé byla rezervována. Nakonec se ale nedostavil jeden cestující, a tak mohl Poirot přece jen nastoupit do Orient-expresu. Ve vlaku cestovalo společně s detektivem ještě třináct osob, mezi nimi i Angličanka Mary a plukovník Arbuthnot.
Druhý den cesty požádal detektiva o pomoc starší Američan jménem Ratchett. Obával se, že bude zavražděn, chodily mu výhrůžné dopisy, a tak hledal někoho, kdo by ho chránil před nebezpečím. Poirotovi ale muž nebyl sympatický, a proto ho odmítl.
Hodinu po půlnoci při průjezdu Jugoslávií vjel vlak do závěje a uvízl v ní. Ráno byl Ratchett nalezen ve svém kupé mrtev, ubodán dvanácti ranami nožem.
Před smrtí byl omámen prášky, aby nemohl křičet. V kapse jeho pyžama byly nalezeny hodinky, které se zastavily v 1 hodinu a 15 minut. Zdálo se, že v tuto dobu byl také zavražděn, což potvrdil i lékař. Ale samozřejmě mohlo jít o falešnou stopu.
Na místě činu se našel luxusní dámský kapesníček s iniciálem "H", kousek čističe dýmky, ale hlavně zbytek spáleného výhružného dopisu. Poirot za pomoci lihového vařiče a kulmy dokázal "zachránit" část textu. V ní byla zmínka o "malé Daisy Armstrongové". Tříletou Daisy unesli gangsteři v čele se zlosynem jménem Casseti. Ten za holčičku požadoval vysoké výkupné, ale přestože ho dostal, Daisy zabil. Podobné únosy ještě několikrát zopakoval. Byl sice zatčen, ale nakonec spravedlnosti unikl. Změnil si jméno na Ratchett a cestoval po světě se svým tajemníkem a komorníkem.
Daisyina matka Sonie, dcera slavné herečky Lindy Ardenové, která čekala druhé dítě, smrt dcery psychicky neunesla, předčasně porodila a při porodu zemřela. Její manžel plukovník Armstrong se zoufalstvím zastřelil a Daisyina chůva, která byla neprávem podezřelá z napomáhání k únosu holčičky, skočila z okna.
Poirot tedy musel vyřešit, kdo Ratchetta zabil.

2. část
Postupně si do jídelního vozu volal jednotlivé pasažéry a vyptával se na jejich alibi. Také zjišťoval, zda někdo z nich neměl vztah k rodině Armstrongových.
Nejblíže ze všech k nim měla bohatá ruská kněžna Dragomirovová, dobrá přítelkyně Lindy Ardenové. Ale zločin mohla stěží spáchat, protože už byla starší a neměla potřebnou fyzickou sílu. Navíc jí její německá komorná Hildegarda poskytla alibi.
Dále tu byla paní Hubbardová, jejíž kupé bylo hned vedle Ratchettova. Ta tvrdila, že po půlnoci se k ní z vedlejšího kupé vkradl jakýsi muž a ona ze strachu předstírala, že spí, takže nic víc neviděla.
Ratchettův tajemník pan Hector MacQueen tvrdil, že netušil pravou totožnost svého pána.
Ratchettův anglický komorník Mastermann tvrdil, že celou noc neopustil své kupé, což mu potvrdil i jeho spolucestující Ital Antonio Foscarelli.
Švédka Gretta Ohlssonová a anglická guvernantka Mary Debenhamová, které bydlely v jednom kupé, měly také alibi a tvrdily, že v USA nikdy nebyly a rodinu Armstrongových neznaly.
Plukovník Arbuthnot strávil část noci rozhovorem s Hectorem MacQueenem a také prohlašoval, že Armstrongovy neznal.
Z Američana jménem Cyrus Hardman se vyklubal detektiv. Tvrdil, že si ho najal Ratchett, aby ho chránil před "menším černovlasým mužem s jakoby ženským hlasem". To se ale Poirotovi příliš nezdálo, protože Hardmanovo kupé bylo od toho Rattchetova velmi vzdálené, takže by ho v noci mohl těžko chránit.
Posledními cestujícími byl maďarský hrabě Andrényi se svou ženou Elenou. On i jeho manželka prý celou noc spali.
Někteří vyslýchaní (a Poirot) zahlédli vlakem procházet ženu, která měla na sobě červené kimono s draky.
Komorná Hildegarda se zase na chodbě srazila s mužem, který se vydával za průvodčího. V pokoji paní Hubbardové se pak našel utržený knoflík z jeho uniformy.
Poirot se rozhodl, že provede osobní prohlídky zavazadel cestujících. V kufru Němky objevil uniformu průvodčího s univerzálním klíčem v kapse. Ve svém zavazadle pak našel rudé kimono s draky.

3. část
Podle mastné skvrny na cestovním pase zjistil, že manželka hraběte Andrényiho se ve skutečnosti jmenuje Helena. Byla sestrou Sonie Armstrongové, a protože by byla první podezřelá, manžel změnil její jméno v dokladech.
Ukázalo se, že kapesníček v Ratchettově kupé patří kněžně Dragomirovové. Jmenovala se sice Natalia, ale N se v azbuce píše jako H.
Detektiv si pak znovu zavolal Mary Debenhamovou a na základě rozhovoru s hraběnkou Andrényiovou ji usvědčil, že u Armstrongových pracovala jako Helenina vychovatelka.
Domyslel si, že je nepravděpodobné, aby se v jednom vlaku sešly hned tři ženy, které spojovala jedna tragédie. Začal si proto domýšlet, co by s rodinou Armstrongových mohli mít společného ostatní cestující. Z jednotlivých indicií a útržků výpovědí pomalu došel k překvapivému závěru...
Dal si všechny zavolat do jídelního vozu a představil jim dvě možná řešení. První bylo takové, že cizí vrah v uniformě průvodčího vstoupil do vozu, když vlak stál ve stanici, zavraždil Ratchetta, převlékl se do obyčejných šatů a uprchl z vlaku pryč.
Druhá verze byla mnohem zajímavější. Všichni ve vlaku byli nějak svázáni s rodinou Armstrongových. Hildegarda u nich pracovala jako kuchařka, Ital Antonio byl jejich šofér, Švédka byla chůva obou dcer a plukovník byl rodinný přítel (Masterman byl jeho komorníkem). Paní Hubbardová byla ve skutečnosti matkou Sonie a Heleny - Lindou Ardenovou. Hector byl přítel Mary, pan Hardman byl milým Daisiny chůvy, která spáchala sebevraždu a pravý průvodčí byl jejím otcem.
Ti všichni se rozhodli vzít spravedlnost do svých rukou a potrestat Cassetiho za zločiny, které spáchal. Svůj plán dokonalé vraždy si už jednou vyzkoušeli na nečisto. Chtěli, aby to vypadalo, že Cassetiho zabil vrah převlečený za průvodčího, ale situaci zkomplikovalo to, že vlak uvázl v závěji. Mary se proto vlakem prošla v kimonu, aby Poirota zmátla, a ostatní nastražili další falešné stopy - hodinky, kapesníček a čistič dýmky. Každý udělil Ratchettovi jednu ránu. Každý, kromě hraběnky Andrényiové!
Monsieur Bove a lékař, který mrtvolu ohledával, se shodli, že policii předloží první řešení nabízené Poirotem!

HLAVNÍ POSTAVY:

V knize je mnoho postav, ale tou nejvýraznější je podle mě samotný Hercule Poirot a jen u něho jsou jeho vlastnosti vykresleny opravdu důkladně.

Hercule Poirot - belgický detektiv, který je sice trochu výstřední, samolibý a puntičkářský, ale vzhledem ke své genialitě, s jakou dokáže případ vyřešit, si podobné výstřelky může dovolit. Je velice inteligentní, přemýšlivý, bystrý a jízlivě vtipný, vyzná se v lidech a psychologii a při vyšetřování spoléhá jen na svůj mozek!

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Nic není takové, jaké se na první pohled zdá a člověk by neměl dát na první dojem, protože ten leckdy klame.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato detektivka se mi velmi líbila, byla první, kterou jsem od Agathy Christie přečetl. Je velice zajímavá, čtivá a napínavá až do samotného konce.
Vůbec jsem nedoufal, že odhalím pravého vraha, podezíral jsem hraběnku Dragomirovovou, takže závěr knihy mi vyrazil dech a hodně mě překvapil, ale byl logický a docela realistický.
Po přečtení této detektivky řadím Agathu Christie mezi své oblíbené autory!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kosan, 11.09.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Vražda v Orient-expresu







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)