ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

   
­­­­

Vlak z Paddingtonu (2)

Vlak z Paddingtonu, vydaný poprvé roku 1957, je ukázkou spisovatelčiny suverénní vypravěčské formy, bohaté imaginace, dějového napětí a obratné zápletky. Detektivem je tu slečna Marplová, stará dáma z anglické vesnice, která pod bezbranným vzhledem skrývá vynikající pozorovací a dedukční schopnosti a na základě intimní znalosti lidí dovede bystře odhadnout jejich povahy.

Slečna Jane Marplová je starší paní a bydlí v St. Mary Meadu. Pomáhá většinou policii vyřešit vraždy. Je velmi chytrá, a tak jí neunikne žádný zločinec.
Lucy Eyelesbarrowová je přítelkyně slečny Marplové. Je velmi mladá a pohledná. Pracuje jako kvalifikovaná pracovnice v domácnosti, ale v určitém domě nezůstává déle než dva týdny.

Paní McGillicuddyová jede vlakem na návštěvu k slečně Marplové. Po cestě ve vedlejším vlaku uvidí uškrcení mladé slečny mužem, který ale stojí zády k ní. Otřesena vypoví vše policii, která si s tím moc starostí nedělá, a své přítelkyni slečně Marplové.
Paní McGillicuddyová odjede do zahraničí. Je těsně před Vánocemi, ale to slečně Marplové nebrání v pátrání po vrahovi, ale také po oběti, protože se ve vlaku mrtvola nenašla, musela být vyhozena z vlaku. Její zdravotní stav jí ale zabrání v pátrání, a tak povolá Lucy, aby vše udělala za ni.
Slečna Marplová pošle Lucy jako pracovnici v domácnosti do domu stojícím u místa, kde by mohla být mrtvola. V domě bydlí chamtivý pan Crackenthorpe se svojí dcerou Emmou. Na pár dní tam přijedou i chlapci.
Lucy se stará o jejich domácnost. Jednou ji chlapci vezmou do Dlouhé stodoly, kde později najde hledanou mrtvolu ženy. Do domu se sjíždějí synové pana Crackenthorpea: Cedric, Harold a Bryan Eastley, manžel zemřelé dcery Edith. Do Rutherford Hallu přijíždí i inspektor Craddock.

Kdo je mrtvá žena? Žena zemřelého syna Edmunda? A kdo je vrah? Že by synové pana Crackenthorpea, kteří si brousí zuby na jeho dědictví? Do vyšetření případu se stanou další vraždy a Lucy požádají o ruku skoro všichni Crackenthorpové. Koho si nakonec vezme?

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato knížka se mi velmi líbila. Jedná se o velmi čtivou a zajímavou detektivku. Je neobvyklá tím, že je v ní očitý svědek a že se nejdříve musí najít mrtvola, než se potvrdí vražda. Děj je svižný a nejsou tam dlouhé nudné pasáže, například nekonečné vyšetřování. Doporučila bych ji všem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lenka Turoňová, 25.11.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Vlak z Paddingtonu (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­