ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

­­­­

Velká čtyřka

Velká čtyřka, to je nejmocnější zlo pod sluncem, říká Hercule Poirot a má samozřejmě pravdu. Členové Velké čtyřky se neštítí ničeho, snad jsou opravdu zločineckou organizací, jaká ještě nikdy neexistovala. Vraždy, podvody, únosy, záměny osob, katastrofy, krádeže...
Nečekaně akční Hercule Poirot nás provází detektivním románem o mezinárodním zločinu. V souboji se čtyřmi zdatnými zločinci a jejich rozsáhlou sítí musí dokonce několikrát prohrát, než odhalí pravidla podivného boje - samozřejmě používá své šedé buňky mozkové, ale kromě toho také bojuje, skrývá se, připravuje past, cestuje a zachraňuje, dokonce umírá, ale i to je součást jeho hry.
Nezvyklé množství střetů s nepřítelem vede k nepřetržitému napětí od první do poslední stránky. Kapitán Hastings, Poirotův věrný přítel, vše vypráví s pečlivostí sobě vlastní, i když on sám i jeho vzdálená žena jsou soustavně ohroženi. Nebýt statečného mužíčka s podivným knírem, nejen kapitán, ale celý svět by se dočkal svého konce. Poirot má pro přítele, pro nepřítele, ale i pro čtenáře nejedno drsné překvapení, představí nám svého bratra, dokonce se možná i ožení...

Hlavní postavou je známý a chytrý belgický detektiv Hercule Poirot. V této knížce je neobyčejně akční a se svým přítelem kapitánem Hastingsem jde po stopě nejmocnějšího zla pod sluncem - Velké čtyřky.

Kapitán Hastings je dlouholetý přítel Poirota. Není tak bystrý jako Poirot, a proto jej Poirot využívá k plnění jeho plánů.

Velká čtyřka se skládá ze čtyř členů:
Číslo 1: Li Čang Jen - Číňan, mozek Velké čtyřky, skrývá se v Číně, odkud vymýšlí nápady a vše řídí, v knížce se osobně neobjevuje
Číslo 2: Abe Ryland - Američan, nejbohatší muž světa, který chtěl vylákat Poirota z Anglie
Číslo 3: madame Olivierová - Francouzka, francouzská chemička
Číslo 4: bezejmenný - popravčí, ničitel, herec, často se převlékal za někoho

Hercule Poirot se právě chystá odjet za panem Abe Rylandem, když vtom k němu přijede na návštěvu Hastings, který právě připlul z Ameriky. Z vedlejšího pokoje vstoupí muž celý špinavý. Pak omdlí. Mechanický hlasem opakuje: "Hercule Poirot, Ferraway Sreet 14". Přichází doktor, který mu dá papír. Muž píše mnohokrát 4. Prohlásí: "Li Čang Jen" a dál informace o Velké čtyřce (viz výše). Poirot ale neodjede za Abe Rylandem. Když přijde domů, muž je mrtvý. Ručičky hodin jsou nastaveny na čtyři hodiny. První kolo vyhrála Velký čtyřka.

Vědec, jenž vynalezl ničící stroj, zmizel. Měl se setkat s madame Olivierovou. Poirot s Hastingsem se vydají cestou únosce. Dorazí k domu madame Olivierové. Potkají tajemnou hraběnku, která jim řekne, kde je pan Halliday. Velká čtyřka opět vítězí, protože pan Halliday nechce o Velké čtyřce nic říct.

Poirot vymyslí plán. Dozví se, kdo je pan Abe Ryland, a pošle Hastingse, aby u něho v utajení dělal tajemníka. V domě pana Rylanda se dozví, že se má konat schůzka. Hastings se vydá na schůzku, kde ho objeví sám pan Ryland. Přijde Poirot, který ho zachrání.
Pan Wilson je zavražděn při šachové turnaji s panem Sawaroffem. Táhl právě jednou figurkou, když najednou padl dopředu mrtvý. Dceru pana Sawaroffa se pokusí někdo zabít. Naštěstí přijde Poirot včas. Bylo to číslo 4, které se vydávalo za otce slečny Daviloffové, dceru pana Sawaroffa.

Hastings je sám doma. Přijde mu telegram, že paní Hastingsovou unesli. Také dostane telegram od Velké čtyřky. Nemá nechat žádný vzkaz a jít s Číňanem, který mu telegram donesl. Hastings shodí čtyři knížky jako znamení pro Poirota.
Pak se vydá s Číňanem do čínské čtvrti, kde ho čeká neznámý Číňan, který ho donutí napsat Poirotovi dopis, že je na stopě Velké čtyřce. Poirot přijde a Hastingse i Poirota chytí, ale naštěstí je v okolí policie, která je zachrání.
Hastings se dozví, že Poirot má bratra, který žije v Belgii. Doma ale Poirota s Hastingsem přepadnou. Hastings přepadení přežije, ale Poirot ne.

Teď je už na Velkou čtyřku sám Hastings. Dopadne Velkou čtyřku nebo skončí sám v její síti?

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato knížka se mi velice líbila. Patří do detektivních románů. Příběh je velice napínavý a má hodně nečekaných zvratů a plno překvapení. Dobře se mi četla, protože byla napsána jednoduchou formou. Tuto knížku bych doporučila všem milovníkům Agathy Christie, Hercula Poirota a staré Anglie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lenka Turoňová, 25.11.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Velká čtyřkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­