ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

­­­­

Vražda na golfovém hřišti

V jednom z prvních detektivních příběhů slavné autorky Hercule Poirot vyšetřuje záhadnou vraždu milionáře.
Detektiv však přijíždí pozdě, milionář byl zavražděn krátce před Poirotovým příjezdem. Nicméně nekapituluje před výsledky šetření francouzské policie a svou vlastní osobitou metodou nachází nakonec řešení složité zápletky, jež je triumfem jeho logiky.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2014 (4. vydání). Z anglického originálu The Murder on the Links přeložila Edda Němcová. Počet stran: 229. ISBN: 978-80-242-4618-5.

STRUČNĚ O AUTORCE:

Celým jménem se jmenovala Agatha Mary Clarissa Christie Mallowan. Některé své knihy psala pod pseudonymem Mary Westmacott. Základní vzdělání jí poskytli rodiče a děj jejích knížek se odehrává ve staré Anglii.

HLAVNÍ POSTAVA:

Hercule Poirot - sympatický, milý a vtipný detektiv se "suchým" humorem

DĚJ:

Přítel pana Poirota, kapitán Hastings, seděl ve vlaku a povídal si s ženou, která seděla kousek od něj. Řekla mu, že se jmenuje Popelka a potom vystoupila.

Později, v kanceláři pana Poirota, otevřeli dopis od bohatého pana Renaulda. Stálo v něm, že mají okamžitě přijet. Nasedli tedy na vlak a jeli.
Když dorazili k jeho vile, všude okolo byla policie. Prý pana Renaulda zabili. Poirot policii vysvětlil, že ho pan Renauld pozval, ještě než zemřel. Pustili ho dál a všichni začali vyšetřovat.

Pana Renaulda našli ve vykopané jámě na golfovém hřišti. Nikdo nic nevěděl, nikdo nikoho neviděl, zkrátka to byl pořádně zamotaný případ.
Manželce, kterou pachatelé spoutali a dali do pusy roubík, se nic nestalo. Popsala je jako dva vousaté muže. Podle zahradníka majitelka sousední vily pana Renaulda vydírala, protože věděla něco, co nikdo jiný vědět nesměl. Za měsíc jí na kontě přibylo 4000 liber. Též se zjistilo, že pod kobercem leží kus šeku na jméno Duveen.

K vyšetřování dorazil i další skvělý komisař z Francie, Giroude, odvěký soupeř Poirota.

Mezitím se vrátil domů syn pana Renaulda, jenž byl na cestě z Buenos Aires informován o smrti svého otce. Před pár dny se s otcem pohádal, neboť se zamiloval do dcery majitelky sousední vily, paní Daubreliové, jenže otec vztah nechtěl dovolit.

Policie vyslýchala všechny obyvatele domu - uklízečky, pokojské, syna a manželku zabitého... Ale jejich výpovědi se lišily.

Když se později bavil Poirot a Hastingsem, oba dva si mysleli, že paní Reunaldová lže.
Na druhý den ráno Poirot oznámil, že musí odjet do Francie.

Pan Renauld byl zabit nožem na otevírání dopisů, který ale po smrti někdo odcizil.
Po Poirotově odjezdu se stala druhá vražda, a dokonce stejným nožem. Muže, kterého našli zabitého ve stodole, nikdo neznal a ani nikomu nebyl povědomý. Podle lékaře však umřel nejméně před 48 hodinami.

Poirot se vrátil z Francie z obrázkem paní Daubreliové, tehdy ještě vystupující pod jiným jménem. Kdysi se totiž stala podobná vražda, z níž byla též obviněna, ale vyvázla. Zároveň byl obviněn i muž, jehož nechytli a on byl stále na svobodě. Poirot někde sehnal fotku Belly Duveenové, ženy, které byl vypsán šek, jenž ona roztrhala a odešla.

Byl to dokonale promyšlený plán. Paní Daubreliová, jež byla nejspíše spoluúčastníkem vraždy, totiž jako jediná věděla, že pan Renauld je ve skutečnosti muž, který spáchal před lety tu samou vraždu; spolu s ní. Pan Renauld tedy potřeboval odjet z města. Potřeboval tělo nějakého muže, jemuž by jen zohavil obličej. Takže se mu náramně hodil muž nalezený ve stodole, který - jak se později zjistilo - umřel na epileptický záchvat. Pan Renauld změnil závěť, kde odkazuje všechno ženě, která za ním měla později přijet. Jenže jejich plán se trošku zvrtl a pana Renaulda někdo též zabil.

Poirot s Hastingsem odjeli do Anglie pátrat po Popelce - Belle Duveenové. Když ji našli, přiznala se, že pana Renaulda zabila ona. Hastings se do ní ale zamiloval, tak ji nechal jít a ona utekla.

Mezitím byl Jack Renauld zatčen a Poirot se vsadil s Giroudem o 500 franků, že je nevinný.
V den, když vyslýchali Jacka, to s ním vypadalo špatně, když vtom se otevřely dveře soudní síně a do sálu vstoupila sestra Belly Duveenové. Nebyl mezi nimi žádný rozdíl. Přišla před soudce a přiznala se k vraždě pana Renaulda, aby zachránila svoji sestru - Bellu Duveenovou, Popelku.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se dobře četla a zůstala napínavá až do konce. Konec je nepředvídatelný, dokud nedojdete na poslední stranu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MirekDvorak, 11.11.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Vražda na golfovém hřištiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­