ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

­­­­

Nástrahy zubařského křesla


HLAVNÍ POSTAVY:

Hercule Poirot, inspektor Japp, Alistair Blunt

DĚJ:

Hlavní hrdinou této skvělé detektivky od proslulé autorky Agathy Christie je Hercule Poirot, poněkud upjatý a perfekcionistický Belgičan, ale zároveň geniální detektiv. Začátek knihy nás nezavádí nikam jinam než do mnoha lidmi nenáviděné zubařské ordinace. Poirot se jednoho dne vydává na obyčejnou zubní prohlídku k doktoru Morleymu. V tu chvíli ale ještě netuší, že za několik hodin se najde mrtvé tělo jeho zubaře, který podle oficiální zprávy z nejasných důvodů spáchal sebevraždu. Případu se ujímá Poirotův přítel vrchní inspektor Japp. Ten se sice Poirotovi nemůže vyrovnat intelektem, ale v mnohém ho předčí pílí a zkušenostmi. Poirot brzy přijde na to, že jeho zubař byl ve skutečnosti zavražděn a že rozhodně není poslední obětí chladnokrevného a velice lstivého vraha. Dojde totiž k vraždám několika pacientů doktora Morleyho z toho osudného dne. Poirot dlouho nemůže přijít na to, proč by se někdo chtěl zbavit obyčejného a nudného zubaře, upovídané ale jinak neškodné dámy a poněkud špatného tajného agenta. Do případu se také zapletou nejvyšší vládní zájmy v podobě velice vlivného a bohatého bankéře Alistaira Blunta, na kterého je spácháno několik neúspěšných atentátů. Nakonec stejně Poirot dojde k překvapivému zjištění, kdo je vrah a co jej vedlo k tolika brutálním zločinům.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha mě stejně jako všechny ostatní detektivky paní Christie velice zaujala. Je strašně napínavá, skvěle napsaná a čte se jedním dechem. Příběh je podle mě úžasně vymyšlený a zápletka je v podstatě docela jednoduchá, i když se celý případ ze začátku jeví velmi zapeklitě a složitě. Navíc je napsána tím stylem, aby čtenář sám mohl v myšlenkách rozvíjet vlastní teorie o tom, kdo je vrah, společně se slavým detektivem. Také se mi velice líbí postava detektiva Poirota, který je sice svým nadměrný intelektem dost nedosažitelný drtivé většině lidí, ale zato jeho perfekcionismus, nafoukanost a puntičkářství ho činí velmi lidským. Krásným protikladem a rovnováhou k Poirotovi mi přišel také inspektor Japp, který jej perfektně doplňuje a navíc se s ním může ztotožnit mnoho obyčejných čtenářů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 27.08.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Nástrahy zubařského křeslaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­