ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

   
­­­­

Vánoce Hercula Poirota

Vánoce bývají časem dobré vůle a rodinné pospolitosti - nikdy však pro rodinu Leeových. Letos ale má být všechno jinak... Milionář, panovačný a bezcitný Simeon Lee pozve své potomky, aby strávili vánoční svátky v jeho společnosti. Sentimentální milující otec na stará kolena? Nebo má snad Simeon Lee jiné, zlověstnější úmysly? S velikým znepokojením a váhavě se členové rodiny sjíždějí do starého rodinného sídla. V brilantně vykreslené atmosféře podezíravosti a vzájemné nevraživosti dojde k vraždě. Hercule Poirot bude tentokrát potřebovat veškerý svůj um, aby tak neslýchanému zločinu přišel na kloub.

Simon Lee byl milionář, který žil ve svém velkém domě v Goston Hall. Za mlada žil a pracoval v jižní Africe, kde zbohatl na diamantech. Když přijel zpět do Anglie, nechal si patentovat stroj na těžbu diamantů. A peníze, které již měl, ztrojnásobil a byl tak bohatý, že do smrti nemusel pracovat. Všude, kde pobýval, podváděl svoji ženu, a tak po něm zbyla hromada nemanželských dětí. Jeho manželka toto těžce snášela a tíhu svého břemene předávala svému synovi Davidovi, který proto otce tolik nenáviděl. Když matka zemřela, David utekl z domu a otce už nikdy nechtěl vidět. David měl 3 bratry (o kterých věděl).
Alfréd otce zbožňoval a do konce jeho dnů s ním žil v jeho domě. Georgie Lee, třetí syn Simona Leeho, byl poslancem, ale byl neuvěřitelný skrblík. Vzal si za ženu Magdalenu, která byla o dvacet let mladší, a ta svého tchána ždímala, co mohla. Simon Lee totiž všem svým dětem dával penny, a tak - aniž by museli pracovat - měli by neustálý přísun peněz. Čtvrtý syn Simona a jeho nejoblíbenější byl Harry, jenž byl vždy v nějakém maléru. Ukradl otci peníze a odjel do světa, potom mu telefonoval o další a otec mu je pokaždé dal.

Příběh začíná tím, že je Simon už velmi starý a na Vánoce pozve celou svoji rodinu k sobě do domu. Všichni na otcovo přání přijedou. Simon měl také dceru Jenny, která již dříve zemřela, ale zůstala po ní dcera Pilar. Ta do Goston Hallu přijede též. Objeví se i člověk, který o sobě říká, že je synem Eda, jenž se se starým Simonem dobře znal, neboť s ním zamlada pracoval v jižní Africe.
Simon Lee ve svém pokoji v sejfu schovává pravé nevybroušené diamanty, o kterých mnozí z jeho rodiny ani neví.

Na Štědrý večer si Simon Lee zavolá celou svoji rodinu do pokoje, kde vyslechnou rozhovor mezi ním a osobním právníkem, kterému Simon sděluje, že chce změnit svoji poslední vůli. Rodinu to popudí, protože asi většinu svých peněz odkáže vnučce Pilar, kterou do té doby ani neznal. Ta si ho mezitím omotala kolem prstu.
Večer se ale stane mnoho věcí, protože se z trezoru ztratí Simonovy diamanty a jejich majitel je brutálně zavražděn. Pachatel se někde schovává, nikdo ho neviděl, dveře byly zevnitř zamčené a okno pootevřené tak, že by ním zloděj i vrah určitě neproklouzli. V podezření jsou všichni členové rodiny i osobní pečovatel pana Leeho, pan Horbury, který má ovšem alibi, v době vraždy byl totiž v kině.
Aby se zjistilo, kdo spáchal zločiny, je rodinou najat detektiv Hercule Poirot.

Celý případ se úplně změní, když se zjistí, že vnučka Pilar Estravados není ta, za koho se vydává a syn Eda Farra zemřel již před dvěma lety. Vše vypadá tak, že zločin spáchal někdo z rodiny a pan Poirot tomu přijde na kloub. Objeví se totiž dva nemanželští synové pana Leea, pan Stephen Farr a policista Sugden, který svůj původ tají až do poslední chvíle. Poirot zjistí, že oba zločiny spáchal právě Sugden, který je měl bravurně naplánované a vězení ho jistě nemine.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je skvěle napsaná, je v ní napětí a autorka do poslední chvíle tají, kdo zločin skutečně spáchal.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kristýna Kolářová, 05.03.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Vánoce Hercula PoirotaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)