ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

­­­­

Kapsa plná žita

Kriminální příběh, jehož hrdinou je oblíbená slečna Marplová, která pomáhá objasnit trojí vraždu v rodině majitelů londýnského Investičního trustu.

HLAVNÍ POSTAVY:

Inspektor Neele je chytrý, bystrý a všímající člověk, který nevěří drbům a povídačkám.
Slečna Marplová pochází ze St. Mary Meadu. Je starší paní, které nic neunikne a vraždy pomáhá vyřešit případ posloucháním drbů a starých příběhů.
Pan Rex Fortescue bydlel ve Vile u tisu, byl velmi bohatý, ale ke konci svého života rozhazoval peníze do pochybných transakcí.
Jeho druhá žena Adéla byla o 30 let mladší než on a má milence.
Percival (Val) Fortescue je pokrytec, korektní, mazaný, háklivý na peníze a vyzná se v tlačenici. Jeho žena se jmenuje Jennifer.
Lance Fortescue je hezoun, ale darebák, žije ve Východní Africe, kam odjel po neshodách s otcem. Jeho žena se jmenuje Pat.
Gladys Martinová byla pomocnice v domácnosti ve Vile u tisu, nebyla hezká a byla přihlouplá. Mary Doveová je hospodyně ve Vile u tisu, kde dohlíží na služebnictvo.

OBSAH:

Jednoho rána najde pana Fortescuea v kanceláři jeho sekretářka k křečích. Zavolá doktora, ale v nemocnici pan Fortescue zemře. Zjistí se, že byl otráven jedem taxin, který je obsažen v listech nebo plodech tisu. V kapse pana Fortescua se najde žito. Po stopě vraha se vydá inspektor Neele.
Neele zjistí, že taxin musel být ve snídani. U snídaně byla jeho žena Adéla a Jennifer. Druhý den přijíždí do Vily u tisu Lance Fortescue na pozvání pana Fortescuea, který mu před šesti měsíci poslal dopis. Za pár dnů najdou i paní Jennifer zavražděnou cyankálou v kávě. A venku mrtvou Gladys s kolíčkem na prádlo na nose.
Po pár dnech bezúspěšného pátrání inspektora Neela přijíždí do Vily u tisu slečna Marplová. Přijede hlavně kvůli Gladys, jež u ní kdysi pracovala. Poslouchá různé staré historky a přijde i na velmi zajímavou věc. Vraždy byly spáchány podle básničky.
Kdesi v Africe existují jakési Ptačí doly, kde kdysi zemřel jeden muž kvůli neposkytnutí pomoci pana Fortescuea a jeho rodina se chce panu Fortescuemu pomstít. Je někdo z obyvatel Vily u tisu mstitel? Má něco společného s těmi vraždami? A kdo vraždu nakonec vyřeší? Inspektor Neele nebo slečna Marplová?

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato knížka se mi dobře četla, protože byla napsaná čtivě a poutavě. Patří do detektivních románů. Nebylo v ní moc napínavých scén, ale neustále se v ní objevovali noví adepti na vraha. Velmi snadno jsem se do ní začetla a všem bych ji ráda doporučila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lenka Turoňová, 25.11.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Kapsa plná žitaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­