ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

   
­­­­

Past na myši

  • název anglického originálu: The Mousetrap
  • jedna z nejúspěšnějších her Agathy Christie
  • Past na myši vychází z rozhlasové hry Tři slepé myšky (Three Blind Mice), kterou autorka původně napsala pro britskou BBC
  • londýnská inscenace Pasti na myši je dokonce zapsána v Guinessově knize rekordů jako nejdéle nepřetržitě hraná divadelní hra na světě

Děj hry Past na myši se odehrává v uzavřeném prostoru Penziónu U Klášterní studny, ve kterém se za sněhové bouře schází velmi nesourodá skupina osob, z nichž každá má své tajemství i společné vazby. Vrahem může být kdokoliv, a jeho odhalení je tedy zcela nečekané.

OBSAH:

Mladí manželé Mollie a Giles Ralstonovi zahajují provoz svého penziónu U Klášterní studny. Přestože zuří sněhová vánice, přijíždějí první hosté. Christopher Wren - psychicky nevyrovnaný mladík, který se vydává za architekta, paní Boyleová - bývalá soudní přísedící, major Metcalf, slečna Leslie Casewellová a pan Paravicini. Z rádia zaznívá zpráva o vraždě Maureen Lyonové, jež byla spáchána předešlého dne v Londýně.

Zanedlouho přijíždí na lyžích seržant Trotter a oznamuje všem přítomným, že londýnská vražda má spojitost se zdejším penziónem. Zavražděná se totiž ve skutečnosti jmenovala Stanningová a v dřívějších letech bydlela se svým mužem na nedaleké farmě Longridge. Tito manželé měli v opatrovnictví tři sirotky. Protože s nimi špatně zacházeli a chlapec Jimmy v důsledku toho zemřel, byli odsouzeni k trestu odnětí svobody. John Stanning ve vězení zemřel, jeho žena byla po vypršení trestu propuštěna. Nyní byla ve svém londýnském bytě nalezena mrtvá. V zápisníku u těla zemřelé našla policie adresu penziónu U Klášterní studny a pod ní slova: "Tři slepé myšky." Na těle zavražděné ležel papír se vzkazem: "Tohle je první." Pod tím byla kresbička třech myšek a pár not melodie dětské říkánky "Tři slepé myšky."

Seržant Trotter zahajuje výslech, zjišťuje možné souvislosti s případem. Během vyšetřování však dojde k další vraždě. Obětí je paní Boyleová. Trotter zjistí, že byla soudní přísedící, jež rozhodla o umístění oněch tří sirotků do péče Stanningových. Jedno je jisté, vrahem musí být některá z přítomných osob.

Všichni se vzájemně podezřívají a hlídají. Na poslední chvíli je zachráněn život majitelky penzionu a dochází k překvapivému rozuzlení. Vraždil Trotter, který se za detektiva pouze vydával. Ve skutečnosti se jednalo o Georgieho, bratra chlapce Jimmyho, jenž zemřel rukou Stanningových. Mstil se na těch, kteří byli s případem jakkoli spojeni. Mollie Ralstonová byla Jimmyho učitelkou. Zároveň vychází najevo, že Leslie Casewellová je oním třetím sirotkem a tedy sestrou falešného detektiva. Jako pravý policejní úředník se představí major Metcalf.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 17.04.2016

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Past na myšiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­