ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

­­­­

Vraždy podle abecedy

Všechno začalo zdánlivě bláznivým anonymním dopisem s podpisem "A B C" adresovaným Herculovi Poirotovi. Seznámí s ním svého přítele kapitána Hastingse. Ten však tomu nevěnuje velkou pozornost. V dopise bylo předpovězeno, že v Andoveru k něčemu dojde. A skutečně se to stane. Je zavražděna stará trafikantka A.Ascherová a na pultě v obchůdku je rozevřený abecední jízdní řád, známý pod zkratkou ABC.
Předtuchy, které přišly Herculovi Poirotovi na mysl, se naplnily. Jako za starých dobrých časů se vydává po stopě se svým přítelem.
Přichází však další dopis s varováním a další vražda - tentokrát Betty Barnardové na pláži v Bexhillu a pak třetí - lorda Carmichaela Clarka v Curstonu. Je jasné, že vrah postupuje podle abecedy. Ale proč? Vybírá si své oběti pouze na základě jejich jmen? To se musí vyřešit.
To už se do vyšetřování zapojí o Scotland Yard.
V každém případu existuje někdo z blízkých zavražděného, kdo by mohl být podezřelý, ale každý má alibi.
Postupně vycházejí na povrch zajímavé události spojující všechny katastrofy. Například každá z obětí, ať už sama nebo některý její blízký, přišli do styku s podomním prodavačem punčoch. Tak vede stopa k člověku jménem Alexander Bonaparte Cust. Ten bydlí v pronájmu u jedné paní.
Pak dojde k další vraždě, a to v Devonshiru. Je ale překvapující, že nebyl zabit člověk jménem začínajícím na D, ale na E. Že by se vrah spletl? K vraždě došlo v kině a vrah svou oběť zabil, když odtamtud vycházel. Předstíral, že zakopl a přitom ho bodl. V té chvíli tam byl i A.B.Cust. Ten přišel do svého bytu a tam zjistil, že má rukáv od krve a v kapse krvavý nůž. Sám trpěl epilepsií a někdy se dostával do stavů, kdy si nic nepamatoval. Jeho bytná i s dcerou postupně zjišťují, že byl pryč přesně v tu dobu, kdy se odehrály všechny vraždy a dokonce v tom městě nebo v jeho blízkosti. Proto s tím jde dceřin přítel Tom Harington na policii. Následně je vykonána prohlídka v Custově bytě a je nalezena krabice s punčochami a druhá, ve které jsou abecední jízdní řády. Vrah se našel. Mezitím však uprchl a jel na místo první vraždy, snad aby si vzpomněl, zda ji skutečně vykonal. Poté pod jedním ze svých záchvatů samovolně dojde až na komisařství, kde se na prahu zhroutí.
Hercule Poirot k němu přichází a vede s ním několik rozhovorů, na základě kterých zjišťuje, že tento muž vrahem být nemohl.
V tu dobu se pozůstalí po obětech seznámí a vytvoří skupinu, která má společně pomoci Poirotovi při vyšetřování a také jim má navzájem vrátil duševní klid. Mezi nimi nakonec Poirot objevuje skutečného viníka...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bohacikova, 01.02.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vražda v Orient-expresu (rozbor)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Vraždy podle abecedyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)