ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

­­­­

Vlak z Paddingtonu (3)

Klasický detektivní příběh se odehrává v uzavřeném okruhu rodiny bohatého starce, kde touha po majetku vytváří příznivou situaci pro pachatele vraždy.
Amatérským detektivem, jemuž se podaří mezi rodinnými příslušníky starého muže odhalit vraha neznámé ženy, je slečna Marplová, bystrá stará dáma, jejíž životní zkušenosti ze soužití lidí na malém městě, aplikované do jakéhokoliv prostředí, potvrzují teorie renomovaných psychologů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2011 (3. vydání v Knižním klubu). Z anglického originálu 4.50 from Paddington přeložila Eva Ruxová. Počet stran: 207. ISBN: 978-80-242-2890-7.

OBSAH:

Ústřední postavou této detektivky je slečna Marplová, stará dáma z jedné anglické vesnice, která - ač se to nezdá - má skvělé pozorovací a dedukční schopnosti.

Vše začíná, když paní Elspeth McGillicuddyová cestuje vlakem za svou přítelkyní Jane Marplovou, jenže když se blíží k nádraží, objeví se vedle jejího vlaku další vlak a paní McGillicuddyová si všimne, že v jednom jeho kupé je muž škrtící ženu... Neviděla jim do tváře, jediné, čeho si všimla, je, že uškrcená žena na sobě měla kožich.

Celá roztřesená přijde ke slečně Marplové a všechno jí řekne.
Obě jdou ihned na policii, ta jim ovšem moc nevěří, ale vše prý prošetří. Za týden přijde zpráva, že nic nenašli. Proto se slečna Marplová rozhodne vzít věci do vlastních rukou.

Přemýšlí... Vrah se musel někde mrtvoly zbavit, a tak se pokusí zjistit, kde přibližně by mohl mrtvolu vyhodit z vlaku, ale protože je stará, potřebuje někoho, kdo za ni mrtvolu najde. Rozhodne se zavolat své známé Lucy Eylesbarrowové, která se živí tím, že se stará o něčí domácnost (vaří, uklízí...), aby prohledala místo, kde by údajně mohla být vyhozena mrtvola. Z tohoto důvodu přijme Lucy místo v domě nedaleko onoho místa.

V domě bydlí starý pán Luther Crackenthorpe, o něhož se stará jeho dcera Emma, má ale ještě další děti. Lucy se zabydlí a hned začne hledat stopy. Pří průzkumu najde pudřenku, chuchvalec z kožešiny a následně úplně náhodou i mrtvolu. Lucy to okamžitě oznamuje slečně Marplové, policii a samozřejmě i rodině, která je z toho zdrcena.

Ihned se začne zjišťovat, kdo byla ona žena a hlavně kdo ji zabil.
Je zde velké podezření na některého ze synů pana Crackenthorpa i na něho samotného, avšak když dva podezřelí záhadně zemřou na otravu, začíná to být nevysvětlitelné. Nakonec se ukáže, že zabitá žena byla manželka rodinného doktora Crackenthorpových, Quimpera, jenž byl zamilovaný do Emmy. Zabil ji proto, aby si mohl Emmu vzít...

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi hodně líbila, je skvěle napsaná a propracovaná.
Doporučila bych ji lidem, kteří mají rádi napínavé knížky a detektivky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eva Palkovská, 22.10.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vražda v Orient-expresu (rozbor)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Vlak z Paddingtonu (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)