ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

­­­­

Vražda Rogera Ackroyda

Chudák pan Ackroyd. Byl duší poklidného King's Abbot. Našli jej sedět v křesle s tuniskou dýkou v zádech. Vražda tohoto přívětivého pána otřásla celým městečkem. Vyšetřování se rozbíhá a s ním vzrušující četba detektivky, kterou si "první dáma zločinu" získala skutečnou popularitu a ve které jednoznačně prokázala své schopnosti zaujmout čtenáře a udržet ho v neustálém napětí. Setkáme se zde i s inteligentním a ješitným mužíčkem, soukromým detektivem na odpočinku, pěstitelem dýní - Herculem Poirotem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství: Euromedia Group - Knižní klub
Rok vydání: 1976
Počet stran: 212
Přeložila: Eva Outratová

DĚJ:

Hercule Poirot je opět hlavní postavou tohoto příběhu. Jako vždy řeší vraždu s rozvahou a důvtipem. Přijde i na tu nejmenší lež, která mu byla řečena.
Doktor Sheppard je místní doktor. Provází celou knížkou a vše detailně popisuje. Je to neprůbojný muž a i on Poirotovi něco zatajil.
Sluha Parker byl sluha v domě pana Shepparda. Byl bystrý a všiml si i nejmenších detailů, které se mu staly osudnými.

Vše začalo smrtí paní Ferrarsové. Většina lidí se domnívá, že spáchala sebevraždu, protože ji trápily výčitky svědomí kvůli tomu, že zabila svého muže.
Pan Sheppard byl pozván panem Ackroydem na večeři. Po večeři s celou rodinou pozve pan Ackroyd pana Shepparda do své pracovny. Tam mu oznámí, že ho někdo vydírá, ale nechce mu říct kdo.
Pan Sheppard odejde domů. Ještě téhož dne mu někdo volá. Je to sluha pana Ackroyda, Parker. Oznámí mu, že pana Ackroyda našel mrtvého.
Pan Sheppard rychle běží do jeho domu, kde mu však Parker řekne, že nikomu nevolal. Pro jistotu jdou do pracovny. Společně vyrazí dveře, které jsou zamčené a uvnitř najdou pana Ackroyda - mrtvého.
Po příjezdu policie se rozjíždí vyšetřování. V domě byl však spáchán ještě jeden zločin. Pan Poirot se zapojuje do vyšetřování i přesto, že je již v důchodu a v King's Abbotu je inkognito. Je totiž požádán Florou Ackroydovou, která se bojí, že by mohl být do vraždy zapleten i její snoubenec Ralf, po kterém se slehla zem.
Kdo nakonec neunikne oprátce? Bude to Ralf nebo neznámý muž, se kterým se pan Sheppard setkal při odchodu z domu pana Ackroyda? Mají něco společného předcházející vraždy? A co záhadný telefon?

ZÁVĚR:

Tato knížka je detektivka. Je považována za nejlepší a tradiční detektivku autorky. Je napsaná v ich-formě a vypráví ji doktor Sheppard. Je čtivá a rychle jsem se do ní začetla i já. Doporučila bych ji všem, kdo má rád vraždy, záhady a dýně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lenka Turoňová, 27.12.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Vražda Rogera AckroydaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)