ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

­­­­

Není kouře bez ohýnku (2)

Detektivní příběh z prostředí malého anglického venkovského městečka, které je znepokojeno množstvím anonymních dopisů.
Celá aféra je zpočátku zdánlivě nevinná a vytváří pouze nepříjemnou atmosféru podezření a tísně. Teprve když tato situace vrcholí zdánlivou sebevraždou bezúhonné ženy, začne policie intenzivněji pátrat po autorovi těchto dopisů. Pátrání dovede policejní vyšetřovatele k motivu plánované, pečlivě promyšlené vraždy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Knižní klub v Praze roku 1997 (3. vydání). Z anglického originálu The Moving Finger přeložila Vlasta Dvořáčková. Počet stran: 172. ISBN: 80-7176-524-4.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Pán kolem 25 - 30 let, vyšší a střední postavy. Hnědovlasý se zelenýma očima, menším nosem i ústy. Má houpavou chůzi, často nosí kalhoty a sako s kravatou.

VZTAH HLAVNÍHO HRDINY K OSTATNÍM:

Ze začátku byl takový odtažitý od všech, ale časem, když všechny z Lymstocku poznal, byl komunikativní, hodný a rád pomáhal ostatním.

PROSTŘEDÍ:

Celý děj se odehrává v malé a odlehlé vesničce u lesa, hodně daleko od ostatních měst či vesnic. Pár scén se pak odehrává v domech některých obyvatel.

ČASOPROSTOR:

Podle způsobu řeči postav a popisu místa v 60. letech.

DĚJ:

Jednoho večera se rozhodl Jerry vyjet si na motorce na menší projížďku kolem města, ale bohužel vjel do zatáčky velkou rychlostí a nezvládl řízení. Skončil v příkopu s poraněním nohy a musel chodit o berlích.
Doporučení doktora znělo - jeďte na pár týdnů na venkov a buďte v klidu.
To tedy také udělal. Pronajal si společně s jeho sestrou Johannou malý baráček ležící v odlehlé vesničce jménem Lymstock. Podle všeho byl Lymstock malou, klidnou vesnicí s velmi hodnými a milými obyvateli.

První den probíhal v klidu, byli společně s jeho sestrou Johannou pozváni snad ke každému obyvateli domů na čaj, všichni je srdečně vítali kamkoli vkročili, ale druhý den už tak srdečný a zářivý nebyl. Hned ráno po dopití čaje se od jednoho ze starších obyvatel Jerry s Johannou dozvěděli, že předešlý den spáchal jakýsi plukovník sebevraždu. Tím to však ještě ten den neskončilo. Někdy v odpoledních hodinách spáchala sebevraždu paní Symmingtonová, matka 3 dětí si údajně do pití nalila kyanid a následné otravě podlehla. Zjistilo se, že obě sebevraždy byly zapříčiněné anonymními dopisy, které obě oběti rozhořčily a dovedlo je to až k sebevraždě.

Po pár dnech byla zavražděna Agnes, služka Symmingtonových, a to ve stejném domě jako paní Symmingtonová.

Stále se nedařilo pachatele, který anonymní dopisy píše, dohledat. Byl totiž velmi chytrý, dopisy nepsal rukou, aby nebyl poznat jeho rukopis, namísto toho je psal na psacím stroji nebo vystřihoval písmenka z knihy.

Po několika dnech přišel dopis paní Elis, jedné služebné Symmingtonových. V dopise jí pachatel vyhrožoval, že když neopustí Lymstock, tak ji zavraždí.

Psací stroj, který pachatel též využíval k psaní dopisů, se nacházel v budově takzvaného Dívčího spolku. Psací stroj byl velmi specifický, v již zmiňovaných dopisech vždy vyskakovalo z řádky písmeno "t" a "a". Jeden z policistů přečkal v noci v budově, aby zjistil, kdo dopisy píše. Uviděl tam paní Pay, která byla obviněna z vraždy, vyhrožování vraždou a za dvě sebevraždy.
Na paní Pay ale nebyly žádné důkazy kromě toho, že ji policista údajně zahlédl v Dívčím klubu. Takže byla ještě večer toho dne propuštěna.

Jerry chtěl večer ještě navštívit Megan, dceru již zemřelé paní Symmingtonové. Dveře domu byly otevřené, proto bez zaklepání vešel a spatřil, jak pan Symmington strká Megan do trouby, čímž se pokoušel o její vraždu.
Jerry zavolal policii a ta pana Symmingtona zatkla.

ZÁVĚR:

Nakonec se tedy ukázalo, že údajná sebevražda paní Symmingtonové byla jen "hraná". To znamená, že pan Symmington zabil svou ženu a poté i jejich služebnou, protože ta něco začala tušit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Agáta Skotnicová, 29.06.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Není kouře bez ohýnku (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)