ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

­­­­

Záhada Modrého vlaku

Nejprve se ocitáme v Paříži, kde dojde k prodeji rubínů milionáři Rufusu van Aldinovi. Poté odjíždí ke své dceři do Londýna. Ta je vdaná za Dereka Ketteringa, ale toto manželství není v pořádku. Otec své dceři navrhne, ať se s ním rozvede. Poté pohrozí Derekovi, aby tomu nebránil, jinak ho zničí. Prostřednictvím svého tajemníka Knightona mu za to nabídne sto tisíc liber. Netuší, že velkou část na troskotajícím manželství nese samotná Ruth, která se ještě před svým sňatkem zamilovala do hraběte de la Rocheho, s nimž se teď tajně stýká.
Poté poznáváme třiatřicetiletou svobodnou ženu, která sloužila deset let jako společnice u jedné staré paní a po její smrti zdědila velký majetek. Nyní je pozvána svou sestřenicí do Francie. Proto si objedná lístek na cestu Modrým vlakem. Tímto vlakem jede také Ruth Ketteringová, která se má na Riviéře setkat s hrabětem. Po cestě se Katherině svěří se svým problémem a obavami, zda činí dobře a Katherine se jí to pokusí rozmluvit. Večer není Ruth v jídelním voze, jen si nechá přinést koš s jídlem a jde spát.
V témže vlaku také cestují Derek se svojí milenkou, tanečnicí Mirelle, a samotný Hercule Poirot.
Ráno je však Katherine zdržena policií, která se snaží vyšetřit smrt Ruth Ketteringové, kterou v noci někdo zabil. Katherine vypovídá, že s ní mluvila, ale nic jiného o ní říci nemůže. Poté je manželem své sestřenice odvezena na jejich sídlo. Tam poznává Lenox, což je dcera její setřenice.
Mezitím se Poirot spolu s monsierum Cauxem a smírčím soudcem Carrégem pouští do vyšetřování. Zjišťují, že mrtvá měla u sebe i ony vzácné rubíny, které dostala od otce a že jí byly ukradeny. Její obličej byl naprosto zničen. Proč?
Průvodčí vypověděl, že paní Ketteringová nechala vystoupit svou komornou v Paříži, neboť patrně změnila plány. Je přivolán Rufus van Aldin spolu se svým tajemníkem. Ten potvrdí výrok komorné, že byla v Paříži, neboť ji tam potkal. Komorná vypovídá, že viděla vysokého tmavého muže, který k její paní přišel a ona jí potom urychleně řekla, aby vystoupila. To je ovšem pouze její trvzení.
Je vyslýchán také Derek, který ovšem tvrdí, že do kupé svojí ženy vůbec nevstupoval. Avšak viděla ho odtamtud odcházet Mirelle, která ho potom vydírá a také Katherine, která tohoto muže už viděla dvakrát přetím.
S Derekem se setkává dokonce i u svojí příbuzné, kde ho všichni znají a občas ho zvou na oběd.
Nejprve všechno podezření padá na hraběte, neboť v kabelce Ruth se našel dopis, který jí hrabě poslal, a kde mluví o rubínech, na které se těší. Na podlaze v kupé se také našlo pouzdro na cigarety s iniciálou K. Komorná vypověděla, že toto pouzdro patří Derekovi, kterému ho koupila jeho manželka. Tohoto muže však viděla pouze dvakrát a proto jí Hercule vnukne myšlenku, zda nemohl být oním neznámým mužem, kvůli kterému jí Ruth vysadila v Paříži. Komorná nejprve neví, ale další den posílá dopis Poirotovi, že si tím je jistá. Když na policii přijde Mirelle a vypoví své postřehy o činech Dereka té noci, je Derek zatčen. Ještě předtím však mezi ním a Katherine vznikne určité pouto a Derek ji požádá o ruku. Totéž však udělal i tajemník Knighton.
Hercule Poirot spolu s Katherine jsou na stopě pravého vraha, ale chybí jasné stopy.
Dalším vodítkem jsou ukradené klenoty. Poirot se spojí s monsieurem Papapolousem, který do Paříže přijel právě kvůli této koupi, neboť se o ní doslechl. Ten ho upozorní na muže jménem Markýz. Papapolousova dcera Zia Poirotovi také sdělí, že ten, od koho její otec rubíny koupil, byla žena. Také se dozvídá o herečce jménem Kitty Kidd, která se asi před dvěma lety ztratila.
Mezitím je Katherine pozvána další starou paní nazpět do St.Mary Meadu, aby se o ni starala. Katherine se pro to rozhodne, a to především kvůli Knightonovi, jenž se spolu se svým pánem také vrací do Anglie.
Když Poirot vše konečně vyřeší, jede do Anglie za van Aldinem a spolu s jeho komorníkem ho vezme na cestu do Modrého vlaku, kde má v úmyslu celý zločin zrekonstruovat. Tam dochází k celému objasnění. Na vraždě se podíleli dva lidé - muž a žena. Ženou byla samotná komorná Masonová, ve skutečnosti herečka Kitty Kidd a druhým komplicem byl tajemník Knighton, ve skutečnosti Markýz. Ruth Ketteringová byla mrtvá o mnoho dřív, než se to všichni domnívali. Ta žena, která si nechala přinést koš s jídlem a která potom řekla průvodčímu, že propouští svou komornou, byla vlastně samotná komorná, převlečená za Ruth. V té době už byla Ruth mrtvá. Její obličej byl znetvořen proto, aby průvodčí ráno nemohl poznat, že ta žena, s níž mluvil, vlastně nebyla Ruth. A cigaretové pouzdro, které se tam našlo, patřilo Knightonovi.
Nakonec se dozvídáme, že Derek Kettering odjel z vězení rovnou za svou milovanou Katherinou do Anglie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bohacikova, 28.01.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Záhada Modrého vlakuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­