ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

­­­­

Zapomenutá vražda

- poslední případ slečny Marplové

Poslední detektivní román slavné anglické autorky. Detektivní příběh nás zavádí do malého přímořského letoviska v jižní Anglii, kde si mladí novomanželé zakoupí dům.

Mladá novomanželka Gwenda Reedová jede do jižní Anglie, kde chce koupit dům a kde by se spolu se svým manželem usadili. Na první pohled se jí zalíbí dům Na Úbočí. Od začátku se tam cítí jako doma. Požádá o několik úprav, ale jinak je spokojená. Chce po zahradníkovi, aby z terasy udělal schody na zahradu a on kupodivu na tom samém místě objeví základy skutečných schodů, které tam kdysi byly. Poté Gwenda zjišťuje, že se neustále plete, když chce vejít do kuchyně - ale na místě kudy vždy jde, je zeď. Když ale požádá, aby se tamtudy probouraly dveře, zjistí, že tam kdysi skutečně byly. Poté se strefí ještě do představy tapety, která by mohla být v dětském pokoji. Když otevře starou skříň, uvidí, že taková tapeta tam původně byla, pouze ji někdo přemaloval. Je z toho všeho velmi znepokojena, a proto přijme nabídku příbuzných svého manžela a odjíždí k nim do Londýna. Tam se seznamuje se slečnou Marplovou, jejíhož synovce manželka je sestrou jejího manželka Gilse. Doufá, že tam v klidu přečká, než se Giles dostane do Anglie.
Spolu se svými příbuznými jde na představení do divadla. V závěru celé hry vystoupí psychicky narušená osoba, která přednese svůj scénář: "Zakryjte jí tvář. Mé oči jsou oslněny, zemřela mladá..."
Gwenda v šoku vyběhne z divadla a zastaví se až u hostitelů doma. Tam se se vším svěří slečně Marplové. V té chvíli, kdy zaslechla ta slova, si vzpomněla na to, že když byla malá, viděla skrz dům, kde teď bydlí, ležet dole pod schody krásnou blondýnku, která byla uškrcená, měla modrý napuchlý obličej a nad jejím tělem viděla pouze opičí pracky nějakého člověka a slyšela, jak říká přesně ta slova jako postava ve hře. Slečna Marplová má pro to všechno jediné vysvětlení. Gwenda tam jako malá skutečně musela být a vraždu vidět. Dokonce si vzpomíná, že ona žena se jmenovala Helena. Ale nic víc si nepamatuje, ani to, že tam byla.
Po příjezdu Gilse se novomanželé pouštějí do pátrání. Gwenda je sirotek, její matka zemřela v Indii a její otec se dostal do sanatoria, kde potom také zemřel. Postupně zjišťují, že po smrti své první manželky se její otec znovu oženil, a vzal si jistou Helenu Spenlove Kennedyovou. Na krátkou dobu si najali v jižní Anglii dům, který se dříve jmenoval U Svaté Kateřiny, a nyní se jmenuje Na Úbočí.
Proto dají do všech novin inzerát, kde se ptají po všech, kteří by o ní něco mohli vědět.
Ozve se jim doktor James Kennedy, bratr Heleny. Ten si od setkání slibuje, že se něco o Heleně dozví, protože od jejího odchodu dostal pouze dva dopisy a potom už nic. Vůbec neví, kde má svou nevlastní sestru hledat. Vychází najevo, že Helena byla vlastně žena, v jejíž životě bylo mnoho mužů. Když byla ještě mladá, zamilovala se do jistého Jackieho Afflicka, ale bratr je rozdělil. Poté dostala nabídku na sňatek od Waltera Fane a odjela za ním do Indie, kde chtěl pěstovat na plantážích. Po cestě lodí se však seznámila s ženatým mužem, Richardem Erskinem, a vášnivě se do sebe zamilovali. S ohledem na to, že ten muž měl manželku a tři děti, se rozhodli pro to, že se rozejdou. Když potom Helena dojela do Indie, musela Faneovi říct, že už si ho nemůže vzít. Na zpáteční cestě se potom seznámila s Kelvinem Hallidayem, kterému zemřela nedávno žena a měl malou dcerku. Společně se potom odstěhovali do Plymouthu, kde žil i její o hodně starší bratr. Tam žili asi rok spokojeně, dokud údajně Helena nesbalila své věci a neodešla s neznámým mužem pryč.
Gwendin otec poté trpěl utkvělými představami, že uškrtil svou ženu. Prý v ten osudný večer přišel domů, napil se whisky, potom už si nic nepamatuje a ví až to, že nalezl svou ženu v ložnici uškrcenou a až do své smrti byl přesvědčený, že ji uškrtil. V sanatoriu potom Reedovi nalézají jeho záznamy, z nichž nevyplývá, že by takovými představami trpěl, ale uvádí, že tam byl ještě nějaký neznámý muž.
Kennedy jim poté popisuje, že po jejím odchodu nalezli sbalený kufr a několik věcí bylo pryč, což značí, že odešla.
Mezitím přijíždí do Plymouthu i slečna Marplová, která najde dvě služebné, které v té době v domě sloužily.
Dvojice se tedy vydává po stopě všech mužů v Helenině životě. Waler Fane pracuje jako právník nedaleko, Richard Erskine žije i se svojí velmi žárlivou ženou někde na severu a Jackie Afflick má kancelář někde poblíž. Se všemi těmito lidmi se Reedovi spojí a ptají se jich na jejich vzpomínky. Nakonec usuzují, že Helenu mohl zabít kdokoli i z nich, neboť všichni byli v té době blízko činu a měli by motiv - zločin z vášně.
Na další inzerát se ozve Lily Kimblová, která pracovala v domě, když tam Hallidayovi žili. Nejprve pošle dopis Kennedymu, kde se ho ptá na radu, zda v tom není nějaká policie, jinak by nepřijela. V dopise mu píše, že už tehdy jí bylo divné, že Helena tak podivně zmizela a že i švýcarská služebná, která v domě byla, říkala, že viděla něco podivného z okna a že šaty, které si Helena odnesla, nebyly v pořádku. Určitě je bral někdo, kdo vůbec ženám nerozumí. Bála se, že paní zabil pán a její tělo odnesl do sklepa, ale tam se nikdy nic nenašlo.
Lily se má s ním i s Reedovými setkat v půl páté, kdy má přijet vlakem, ale ve smluvenou dobu nepřichází. Policie ji potom najde o zastávku blíž uškrcenou. Vlakový průvodčí vypovídá, že tato žena vystoupila z vlaku, který jel už ve dvě hodiny. Musel ji zabít někdo, kdo se bál jejího svědectví.
Když se mladá dvojice vrací do domu, zjišťují, že tam na ně čekal Afflick i Fane, kteří služebné neodbytně tvrdili, že jim pan Reed volal, aby přijeli. Ale Giles nic takového neudělal.
Nakonec i s pomocí policie nacházejí tělo - bylo pod schody, které tam někdo nechal přistavět a původní zasypal. Když vyhrabávání kostí vidí služebná, paní Cockerová, dostane šok a Gwenda jí proto nabídne brandy. Vzápětí se však paní Cockerové udělá špatně, a je štěstí, že je na místě také policejní lékař, protože jinak by zemřela. Brandy byla otrávená.
Gwenda už je klidnější, protože alespoň tělo se už našlo, a pouští se do úklidu horního patra. Vtom přichází do domu doktor Kennedy a zdraví ji. Nevidí jí ale do očí, protože mu do nich svítí slunce a pronese větu: "Nevidím vás, mé oči jsou oslněny." Gwenda vykřikne, že to byl on, kdo Helenu zavraždil a kdo zabil Lily a kdo jim otrávil Brandy a kdo také po celou dobu dával jejímu otci drogy, aby mu pak mohl vnuknout jeho utkvělé představy, že zabil svou ženu. Vtom se na ni začne Kennedy sápat a chce ji také zabít. Naštěstí se Gwenda vzpamatuje, vylije mu mýdlovou vodu do očí a také zasáhne slečna Marplová, která na zahradě obstarávala květiny...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bohacikova, 28.01.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vražda v Orient-expresu (rozbor)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Zapomenutá vraždaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)