ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

­­­­

Sloni mají paměť

Zabila její matka jejího otce, nebo to byl otec, kdo zavraždil matku? Takovou otázku paní Oliverová, známá spisovatelka detektivních románů, na literárním dýchánku opravdu nečekala. Tím spíš, že se týká skutečné a navíc dávné tragické události - sebevraždy rodičů kmotřenky Célie Ravenscroftové, jejíž motiv se nikdy nepodařilo objasnit. S napětím a nervozitou vyhledá paní Oliverová svého přítele Hercula Poirota, aby jí pomohl najít klíč k této záhadě, ale i odpověď na otázku, proč někdo touží dozvědět se pravdu po tolika letech. Je proto zapotřebí vyhledat pamětníky oné události a rovněž ty, kteří manžele Ravenscroftovy znali dávno předtím - jednoduše vystopovat všechny "slony", kteří nezapomínají. A byť se jich nakonec podaří nalézt a vyzpovídat hodně, každý z nich jim nabídne svou variantu příběhu a jeho tragického vyvrcholení. Rozmotat klubko dohadů a polopravd a rozplést předivo dávných i současných vztahů nebude nikterak jednoduché - je však na světě nějaké tajemství, jemuž by Hercule Poirot nepřišel na kloub?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Knižní klub v Praze roku 1994 (1. vydání). Z anglického originálu Elephants Can Remember přeložila Zuzana Tausingerová. Počet stran: 167. ISBN: 80-85634-77-5.

OBSAH:

Blízko domu Nad útesy se nalezla těla pana Alistaira a paní Molly Ravenscroftových. Oba byli zastřeleni a mezi nimi ležel revolver. Vyšetřování dojde k závěru, že se jednalo o domluvenou sebevraždu, avšak jisté to není.

O dvanáct let později je paní Ariadna Oliverová tázána, zda právě pan Ravenscroft zabil svoji manželku a poté sebe, nebo zda to bylo naopak. Protože je paní Oliverová znepokojena, žádá o pomoc Hercula Poirota, který se mile rád ujímá řešení tohoto případu. Společně se snaží nalézt nějaké "slony" mezi lidmi, kteří by si tuto událost mohli pamatovat.

Poirot zjišťuje, že Molly měla ještě dvojče Dolly, které zemřelo o několik týdnů dříve než samotná Molly. Právě Dolly byla spojována s několika pomatenými útoky, kvůli nimž trávila nějaký čas v léčebně.

Dolly zemřela v náměsíčnosti, když se procházela po útesech, z nichž spadla. Podle "slonů" Poirot objevuje různé nejasnosti, například že si Molly po smrti sestry nechala udělat nové paruky, pokousání psem a další.

Poté Poirot s pomocí služebné, jež kdysi u Ravenscroftových sloužila, odhaluje celou pravdu. Dolly během své pomatenosti smrtelně zranila Molly, která ještě stihla přesvědčit svého manžela Alistaira, aby Dolly neudal. Ten svůj slib dodrží, a tak se Dolly začne vydávat za Molly (právě kvůli tomu ony nové paruky). Avšak Alistair si uvědomí, že Dolly (vydávající se za Molly) by mohla ještě někoho zabít, a proto ji raději usmrtí a následně sám páchá sebevraždu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 03.06.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vražda v Orient-expresu (rozbor)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Sloni mají paměťMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)