ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

­­­­

Tragédie o třech dějstvích

Teď tady doznávám, že sir Charles měl pravdu a já se mýlil. Mýlil jsem se, protože jsem se na zločin díval z naprosto nesprávného úhlu. Teprve před čtyřiadvaceti hodinami jsem náhle spatřil správný úhel, z jakého je třeba se dívat, a dovolte mi říct, že z tohoto úhlu je smrt Stephena Babbingtona jak rozumově odůvodněná, tak možná. Ale prozatím od této věci přejdu jinam a krok za krokem vás povedu cestou, jakou jsem sám šel. Smrt Stephena Babbingtona mohu nazvat prvním jednáním naší tragédie. Opona za tímto jednáním spadla, když jsme odjeli z Vraního hnízda.
To, co bych nazval druhým jednáním, začalo v Monte Carlu, když mi pan Satterthwaite ukázal v novinách zprávu o smrti sira Bartholomewa. Bylo okamžitě jasné, že jsem se mýlil a že sir Charles měl pravdu. Jak Stephen Babbington, tak sir Bartholomew Strange byli zavražděni a obě vraždy tvořily součást jednoho a téhož zločinu. Později doplnila řadu třetí vražda - vražda paní de Rushbridgerové. Co tedy potřebujeme je rozumná teorie, která by všechny tři smrti spojila dohromady - jinými slovy ty zločin byly spáchány jednou a touž osobou a byly k prospěchu jedné a téže osobě.
Můžu hned říct, že hlavní věc, která mě trápila, byl fakt, že vražda sira Bartholomewa byla spáchána po vraždě Stephena Babbingtona. Když se na ty tři vraždy díváme bez rozlišení času a místa, pak by podle pravděpodobnosti vražda sira Bartholomewa Strange měla být tím, co by se mohlo nazvat ústředním nebo hlavním zločinem, a druhé dvě vraždy by měly být svou povahou druhotné - to jest vzniklé ze spojení těch dvou lidí se sirem Bartholomewem Strangem. Ale jak jsem už předtím poznamenal - člověk nemůže mít zločin takový,jaký by si přál. Stephen Babbington byl zavražděn první a sir Bartholomew Strange o něco později. Proto se zdálo, jako by druhý zločin musil nutně vzniknout z prvního a tudíž že musíme v prvním zločinu hledat klíč ke všem.
Skutečně jsem se k teorii pravděpodobnosti klonil tak dalece, že jsem vážně uvažoval o tom, že došlo k omylu. Nebylo možné, že sir Bartholomew Strange měl být první obětí a pan Babbington byl otráven omylem?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzka D., 13.10.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vražda v Orient-expresu (rozbor)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k úryvku
Agatha Christie - Tragédie o třech dějstvíchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)