ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

­­­­

Petr a Lucie (5)

Petr je mladík z dobře situované měšťanské rodiny, který je znechucen válkou. Nechápe její smysl a cíl, jeho život je jen čekáním odvodu na frontu. Jednoho večera při cestě metrem potká dívku, do které se na první pohled zamiluje. Když do podzemky pronikne rána a ze schodů se skutálí raněný muž, Petr a neznámá dívka se chytnou za ruce, aby zlou chvíli přestáli. Nepromluví spolu ani slovo. Po ujetí několika stanic dívka vystoupí a zmizí. Po nějakém čase se znovu náhodně setkají, a po větším sblížení se pravidelně scházejí v Lucemburských zahradách na svačinu. Náklonnost není znát jen z Petrovi strany, ale i Lucie (nedostudovaná malířka, která zachraňuje sebe i svou matku před existenčními problémy malováním kýčovitých reprodukcí světových malířů) se do mladíka zamiluje. Užívají si každou minutu pomíjivého štěstí a předávají si nabyté životní zkušenosti z rozdílných třídních vrstev. Petr začíná ztrácet jistotu synka ze zámožné rodiny a čím dál častěji se sám sebe ptá po spravedlnosti buržoazního systému. Jejich láska má vyvrcholit po Velikonocích, kdy se dvojice chce tajně vzít. Na Velkých pátek jsou však při varhaním koncertu v kostele Saint-Gervais zastiženi bombardováním a jejich láska je smrtí stvrzena na věčnost.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Lenka Geržová, 22.09.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (5)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­