ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

   
­­­­

Petr a Lucie (26)

Petr a Lucie, poutavá novela od Romaina Rollanda, je příběhem lásky dvou lidí na pozadí války.

Novela Petra a Lucie se odehrává v době první světové války (přesně v roce 1918) v Paříži. Celý příběh začíná v pařížském metru, kde se mladý pár seznámí. V metru se vidí jen chvíli, naštěstí se ale brzy náhodně opět potkají na ulici. Postupně se seznamují a vzplane mezi nimi velká láska.
Lucie pracuje jako malířka a kreslí obrázky na objednávku, její matka je zaměstnaná v továrně. Petr bydlí s rodiči.
Je povolán na frontu, kde bojuje i jeho starší bratr Filip. Pro Petra byl vždy Filip velkým vzorem, když ale přijel z fronty, Petr viděl, jak se bratr změnil. Když po čase Filip zase přijede, vidí, že se i Petr změnil. Petr už nadále nedychtí po jeho přítomnosti, žije si teď ve vlastním světě.

Postupně se Petr s Lucií uchýlí do svého vlastního světa, jako by pro ně dva válka ani neexistovala. Jeden má toho druhého a válku berou jen jako kulisu za nimi. Rozhodnou se svůj vztah prohloubit. Předtím se chtějí ještě jít na Velký pátek 29. března 1918 pomodlit do pařížského chrámu Saint-Gervais.
Když vešli do kostela, ukryli se spolu do výklenku pilíře. Začali se modlit. Jenže válka je dostihla i v kostele. Byli zabiti pilířem, když se celý kostel začal hroutit...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Pája, 03.04.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (26)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­