ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poláček Karel (*22.03.1892 - †21.01.1945)

   
­­­­

Bylo nás pět (8)

Nejznámější, vlídný a úsměvný román Karla Poláčka je vzpomínkou na dětství, psaný v okamžicích autorovy velké životní krize před odchodem do transportu.
Hrdina příběhu, malý Péťa Bajza, vypráví jakoby deníkově své zážitky z klukovských her a dobrodružství se spoustou detailů ze života malého města. Do hovorového jazyka vkládá spisovné výrazy i obraty z brakové literatury v nesmírně vtipné a mistrné slovní symbióze. Kniha patří k vrcholům české humoristické literatury také díky geniálně odpozorovaným komickým detailům.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1986 (1. vydání). Ilustrovala Helena Zmatlíková.

OBSAH:

Petr Bajza, malý chlapec z malého městečka, zažívá spoustu zážitků a příhod. Má malou sestřičku Mančinku a staršího bratra Ladislava, který s nimi už nebydlí. Bydlí s nimi ale služka Kristýna, s níž se Petr škádlívá a nazývá ji Rampepurda. Bajzovi vlastní obchod. Petrův nejlepší kamarád je Antonín Bejval - vynálezce her. Jeho další kamarádi jsou Čenda Jirsák - křesťan, Eda Kemlink, se kterým sedí a který má doma psa Pajdu, a Zilvar z chudobince. Ve městě žije také pan Fajst, jenž je zasedlý na mládež. Když ho někdo nepozdraví nebo není vhodně oblečen či umyt do školy, jde to oznámit rodičům, kteří s tím stejně nic nedělají. Dále zde žijí Vařekovi - příbuzní Bajzů. Bajzovi před nimi vždy tají, co mají k obědu (vždy tak "mají" jen nemaštěný brambor). Jednou jim na to ale Vařekovi přijdou a urazí se, ale Bajzovi se tomu smějí.

Petr, Tonda, Čenda, Eda a Zilvar spolu provádějí veškeré lumpárny. Ochočují si vosy - samozřejmě velice neúspěšně, koupou se v rybníce, kde Zilvar zachrání topícího se Vénu, hasí hořící město a čtou knihy. Petr chodí ještě k Otakárkovi Soumrakovi, který je bohatý a nemá kamarády. Tito dva si spolu hrají a půjčují si knížky.

Jednou do města přijede cirkus, proto je Petr slušný, pozorný a hodný kluk, aby jej rodiče do cirkusu pustili. Alfons Kasalický z cirkusu s nimi chodí do školy. Rodiče nakonec uprosil a v cirkuse se setkává se Zilvarem, jenž zde pracuje. Zilvar to domluví i ostatním chlapcům. Nakonec je ale všechny vyhodí díky Otakárkovi, který je podle vychovatelky na tuhle práci bohatý a udělá scénu.

Petr dostane spálu, při níž má živé sny: Otec mu koupí slonu Jumba, na kterém se svými přáteli odjede do Indie, kde se setkávají s mahárádžou a princeznou, kterou si bere Zilvar. Kluci se ale na svatbě poperou. Až s vyléčením došel Petr k závěru, že to vše byl jen sen.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: De.eN, 19.02.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Poláček - Bylo nás pět (8)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­