ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nabokov Vladimir (*22.04.1899 - †02.07.1977)

­­­­

Lolita (rozbor)

V románu Lolita propadá zralý muž touze po erotice s 12letými děvčaty. Zneužívá toho, že jeho druhá, americká manželka zanedbává svou dceru a že děvče zůstane samo po její smrti...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Paseka v Praze roku 2007 (3. vydání). Z anglického originálu Lolita přeložil Pavel Dominik. Počet stran: 383. ISBN: 978-807-1857-846.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Humbert Humbert - postava, která vypráví celý příběh; muž původem z Francie, který se přestěhuje do Ameriky; svým způsobem velice odporné stvoření, které má zálibu v mladých dívkách, tzv. nymfičkách (dívky věku 9-14 let); je hnán svými tužbami; přísný, majetnický, klasický případ morálního malomocenství; krutý, sarkastický, převažuje v něm směsice krutosti a vtipu; náladový, často zesměšňuje americkou společnost a její návyky; je posedlý Dolores Hazeovou, kterou nejčastěji oslovuje Lolita, Lo.
Lolita (Dolores Hazeová) - mladá americká dívka; má velice bouřlivý vztah se svou matkou; velice drzá, živá; má ráda divadlo a chtěla by se stát herečkou; nejdříve považuje vztah mezi ní a Humbertem za nevinnou hru, později cítí, že je oloupena o své dětství; i když na povrch působí velice drsně a skoro až necitelně, uvnitř je křehká a zranitelná
Charlotta Hazeová - matka Lolity; typická Američanka, která o sebe velmi pečuje, je přitažlivá; vdova; ke své dceři má velmi zvláštní vztah, jenž je svým způsobem velice divoký, obě jsou docela výbušné povahy; provdá se za Humbeta - je do něj velice zamilovaná; její život ukončí nešťastná autohavárie
Claire Quilty - velice známý dramatik; působí chladně; má sklony ke zvrhlým hrátkám; unese Lolitu; Lolita se do něj zamiluje a obdivuje ho, je to pro ni velký umělec
Valerie - bývalá žena Humberta; Humbert ji vnímá jako hloupou ženu, která ho odpuzuje svým chováním i zjevem
Annabel - Humbertova láska z chlapeckých her; Humbert v nenaplněné lásce k Annabel ze svých chlapeckých let spatřuje příčinu, proč ho přitahují nymfičky

DALŠÍ POSTAVY:

Mona - kamarádka Lolity
John a Jean Farlowovi - rodinní přátelé
Louisa - služka

OBSAH:

První část

Vypravěč se vrací ke svému dětství, vzpomíná na dívku Annabel, jíž poznal, když byl malým chlapcem. Humbert intenzivně vzpomíná na jedno léto, které s ní strávil. Popisuje svoje první sexuální zkušenosti. Jako mladý muž si užívá s různými nevěstkami, mladými dámami, ale tyto milostné vztahy ho neuspokojují a on na sobě pozoruje latentní touhy po malých děvčatech, které nazývá nymfičkami. Humbert také stráví několik nocí s mladou prostitutkou, jejíž věk odhaduje na patnáct let. Po této zkušenosti začne být Humbertova touha po nymfičkách stále silnější a Humbert se z ohledu na vlastní bezpečnost (jak říká) ožení s Valerií, ve které spatřuje záblesky dívčí nevinnosti.

Po několika letech chce Humbert se svou ženou přesídlit do Ameriky, kde má Humbert dohlédnout na podnik svého strýce, ale vztah s Valerií se rozpadá, protože Valerie má poměr s taxikářem. Humbertovi se svým způsobem uleví.

Po nějaká době, kdy Humbert úspěšně vede podnik v Americe, se zhroutí, projde si řadou sanatorií a absolvuje expedici v arktické části Kanady. Po této expedici Humbert hledá místo, kam by se mohl uchýlit a odpočívat a je mu nabídnuto, že může bydlet u bývalého zaměstnance jeho strýce. V den příjezdu ale tento dům shoří a Humbert je nucen vzít za vděk přístřeším u paní Hazeové. Při prohlídce domu paní Hazeové je Humbert rozhodnutý, že nabídku nepřijme, ale najednou spatří něco, co ho ujistí o opaku. Na terase zpozoruje dceru paní Hazeové - Dolores.

Dolores neboli Lolita, jak ji Humbert oslovuje, se stane Humbertovou obsesí a ten je najednou rozhodnutý, že zůstane stůj co stůj.

V další části knihy Humbert popisuje, co se událo den za dnem. Jeho posedlost po Lolitě se neustále stupňuje a Humbert hledá záminky, jak se jí dotknout, jak s ní být o samotě. Mezi Lolitou a Humbertem začíná hra na kočku a myš, Humberta spaluje touha po Lolitě, Lolita ráda a často manipuluje s Humbertem a skrz svou drzou povahu ho ráda trýzní, dráždí a laškuje s ním.

Lolita má se svou matkou velice bouřlivý vztah, a tak se matka rozhodne, že ji pošle na letní tábor. Když veze paní Hazeová Lolitu na tábor, obdrží Humbert dopis, v němž mu paní Hazeová vyznává lásku. Humbert si uvědomuje, že sňatek s paní Hazeovou je jeden ze způsobů, jak Lolitu získat pro sebe a paní Hazeovou pojme za svou zákonnou manželku.

Jednoho dne, když jde paní Hazeová a Humbert plavat k jezeru, oznámí paní Hazeová, že chce Lolitu poslat do internátní dívčí školy. Humbert zpanikaří a při plavání myslí na to, že paní Hazeovou zavraždí, ale nakonec mu to strach nedovolí.

Vynalézavého Humberta napadne, že jedním ze způsobů, jak se zmocnit Lo, jsou pilulky na spaní. Jednoho dne se proto vydává k lékaři, u něhož tyto pilulky získá. Když se celý rozradostněný vrací domů, zastihne v pokoji rozčilenou paní Hazeovou. Hazeová objevila deník, ve kterém byly zaznamenány všechny skryté touhy a city, které Humbert chová k Lolitě. Paní Hazeová je velice rozčilená, a když jde vhodit dopisy do schránky, stane se tragédie - přejede ji auto a ona umírá. Humbertovi svitne nová naděje na to, že získá Lolitu plně do svých rukou. Zajede proto po pohřbu pro Lo na tábor a okolí tvrdí, že se o ni postará a že s Lo podnikne nějaký výlet, aby ji rozptýlil.

Humbert si pro Lolitu přijíždí na tábor a prozatím jí zamlčí, že její matka zemřela. Poté dvojice společně vyráží do hotelu, kde mají přenocovat. Cestou Lolita Humberta škádlí a laškuje s ním a Humbert nemůže myslet na nic jiného než na to, jak Lolitu v noci zdroguje pilulkami na spaní a zmocní se jí.

Při večeři Humbert Lo namluví, že jí dává vitamíny a Lo je poté velmi unavená a usíná. Nervózní Humbert chodí po hotelu a čeká, až bude temná noc. Když Humbert přichází do pokoje, Lo s sebou neustále hází a vypadá, že na ni pilulky nepůsobí tak, jak by měly. Humbert to tedy zklamaně vzdává a usíná spánkem/nespánkem.
Brzy ráno se Lo vzbudí a Humberta prakticky svede. Avšak Humbert se nebrání a mezi ním a Lo dojde k milostnému poměru - Lo vše bere jako nevinnou hru. Při cestě z hotelu Humbert Lolitě oznámí, že její matka zemřela. Humbert využívá dětské bezbrannosti a smutku pro ukojení svých zrůdných tužeb. Dolores se stala sirotou, která nemá kam jít, ocitá se v bezvýchodné situaci a je závislá na svém nevlastním otci.

Druhá část

Ve druhé části se Humbert s Lolitou vydávají na šílenou cestu po Spojených státech. Humbert s Lo navštíví nespočet motelů a hotelů, muzeí, kin, místních atrakcí a cestují z místa na místo. Humbert se vůči Lole chová stále majetničtěji, manipuluje jí, hlídá ji a je prakticky pod čtyřiadvacetihodinovou kontrolou. Nejdříve Humbert vyměňuje rozkoš, kterou mu Lo poskytuje, za různé pamlsky, komiksy, šaty, později dává Lo i finanční odměny. Humbert svou nymfičku beznadějně miluje, doslova ho sžírá touha po jejím mladém těle a přitom ví, že Lo jeho city nesdílí, často je na něj drzá, stále víc a víc ho nenávidí.
Na jedné straně tu je šílený maniak, odporné stvoření Humbert, kterého (aniž si to uvědomuje) ničí jeho touha po mladé dívce, na druhé straně tu máme ztracenou, zmatenou a psychicky i fyzicky zneužívanou Dolores - dva protipóly, dva kontrasty.

Po únavném kočování se dvojice usadí v Beardsley, kde chodí Lolita na gymnázium. Humbert se vydává za milujícího otce, jenž je velice přísný a zásadový, a tak ho místní lidé považují tak trochu za staromódního. Lo sice chodí do školy, může si domů vodit kamarádky a Humbert jí dokonce dovolí účinkovat v divadelní hře, ale Lo je neustále kontrolována a na každém kroku pronásledována šíleným Humbertem. Lolita v divadelním představení exceluje, každý ji chválí, je za hvězdu. Dokonce se na ni přijede podívat i autor hry - Claire Quilty, který je Lo doslova unesen. Hádky mezi Lo a Humbertem se stupňují, čím víc ji Humbertem miluje, tím víc ho jeho milovaná Lo nesnáší. Po této jedné hádce se Lo impulsivně rozhodne, aby opustili Beardsley a pokračovali v cestě po Státech.

Humbert a Lo se vydají směrem na západ, ale tentokrát Humberta svírá nepříjemný pocit, že jsou sledováni. Jeho domněnky se zanedlouho potvrdí. Sleduje je starší, korpulentní muž s knírkem, který je pronásleduje v červeném kabrioletu a zanedlouho začne auta měnit (barvu, značku), ale je to stále tentýž muž. Humbertovo šílenství se stupňuje, je si jistý, že ho jeho milovaná Lo opustí, že se spikla s jejich pronásledovatelem. Jednoho dne Lo zachvátí ošklivá horečka a Humbert je nucen odvést Lo do nemocnice. Poprvé po dvou letech je Humbert od Lo odloučen a neustále se bojí, že o ni přijde. A jednoho dne se tak skutečně stane.
Když jde Humbert navštívit Lolitu, najde prázdný pokoj a od personálu se dozví, že odjela se svým údajným strýčkem. Humbertovi je jasné, že odešla s tím mužem, který je pronásledoval.

Humbert tedy zůstává bez Lolity a vydá se ji a jejího únosce hledat. Prohlíží si návštěvní knihy různých motelů a hotelů a přitom nachází stopy, které nikam nevedou. Po dvou letech usilovného hledání to Humbert vzdává a seznamuje se s Ritou, která se stává jeho družkou. Na Lo myslí ve dne v noci, nepřestává doufat, že ji najde a nepřestává ani doufat, že se pomstí tomu muži, jenž jej připravil o jeho lásku.

Jednoho den se ve schránce objevuje dopis od jeho už sedmnáctileté Lolity. Lo píše Humbertovi, že je těhotná a že potřebuje peníze na živobytí. Humbert neváhá ani vteřinu a vydává se za Lo. Na cestě dělá Humbertovi společnost ještě Kamarád, což je revolver, jímž se chystá zavraždit únosce Lolity. Když dorazí na místo, přivítá ho ve dveřích stále okouzlující Lo. Ta jej seznamuje s Dickem, mladíkem, který je otcem a manželem Lo. Humbert chce odhalit pravdu, proč ho Lolita podvedla a odešla s tím neznámým mužem a kde se nyní ten muž nachází. Humbert Lolitě slíbí peníze jen pod podmínkou, že mu vyzradí jméno únosce. Lolita vypráví, že to byl Claire Quilty - autor dramatických her. Claire byl prý jediný muž, jehož Lo kdy milovala (tato pravda Humberta velice silně zasáhne), a že ji Claire slíbil, že z ní udělá filmovou hvězdu. Pravda byla ale taková, že Claire odvezl Lo na statek, kde se děly šílené orgie, a tak Lo utekla a vydělávala si, jak se dalo, až potkala Dicka a vzala si ho. Pro Humberta je nejvíce zničující fakt, že ho Lolita nikdy nemilovala, Humbert si také poprvé uvědomuje, že Lolitu připravil o dětství, morálku, zázemí, o všechno...
Lo se s Humbertem loučí a ten pokračuje dál v cestě za splněním svého poslání - zabít Claire. Brzy ho opravdu vypátrá a ve vile, kde Claire bydlí, se strhne boj na život a na smrt mezi poníženým Humbertem a zdrogovaným Clairem. Humbert nakonec Claireho zabije a prchá z jeho sídla. Při jízdě autem Humbert porušuje silniční pravidla (říká si, že když porušil všechna morální pravidla, může už porušit i ta silniční) a je odchycen policií. Humbert je zatčen a zde příběh prakticky končí.

Závěrem knihy Humbert - fiktivní vypravěč - opěvuje svou lásku a přeje si, aby byl román vydán až po jeho smrti.

ROZBOR DÍLA:

Kniha byla poprvé vydána v roce 1955 v Paříži v anglickém jazyce. Autor měl problém najít pro své dílo nakladatele, protože kniha byla označena za pornografické a obscénní dílo. Lolita byla dokonce v některých státech zakázána a označena za bezostyšnou pornografii a nejzvrácenější dílo. Dílo bylo na svou dobu velice kontroverzní kvůli svému obsahu (vztah dvanáctileté dívky a muže, kterému bylo přes čtyřicet let). Dnes je román řazen k nejlepším románům 20. století.

Jedná se o tragikomický román, který je rozčleněn do dvou částí, celkem po 69 kapitolách, obsahuje fiktivní předmluvy a dva doslovy (Fiktivní předmluva Johna Raye; Doslov Vladimira Nabokovova: Ke knize s názvem Lolita; Doslov Václava Jamka: Mám dojem, že příliš podléhám kouzlu her). Jazyk je spisovný, v dialozích jsou často využity hovorové výrazy a někdy i vulgarismy (když například Lolita nadává Humbertovi). Text je proložen francouzskými slovy a větami, které jsou opatřeny vysvětlivkami, které se nacházejí v zadní části knihy. Slovo Lolita, jak vypravěč označuje svou lásku, se stalo označením pro sexuálně přitažlivou a atraktivní mladou dívku, stejně tak slovo nymfička, jež pochází také z této knihy. Autor dokázal velice věrohodně popsat pocity, které prožívá hlavní hrdina románu - Humbert Humbert (dlouhé pasáže, které popisují pocity, emoce). Ačkoliv v knize se objevuje velice málo vulgarismů (skoro žádné), je velice sugestivně popsán milostný vztah mezi Lo a Humbertem. Humbert je posedlý touhou po nymfičce, cítí k ní hlubokou něhu a lásku a jeho vášeň ho pomalu, ale jistě ničí. Je jasné, že Lolita si důsledky této hry ještě nedokáže plně uvědomit, protože na vše ještě pohlíží s jakousi dětskou zvědavostí.

Dílo má složitou uměleckou strukturu - reflexe, apod.

FILMOVÉ ZPRACOVÁNÍ:

Román Lolita byl dvakrát zfilmován, poprvé v roce 1962 (režie Stanley Kubrick), kdy si hlavního hrdinu zahrál James Mason. Druhý film byl natočen v roce 1997 (režie Adrian Lyne) a hlavního hrdinu ztvárnil Jeremy Irons.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mixa, 29.02.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimir Nabokov - Lolita (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­