ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nabokov Vladimir (*22.04.1899 - †02.07.1977)

­­­­

Lužinova obrana

Lužinova obrana patří do autorova období rusky psaných románů, vznikla v roce 1930 před tím, než Nabokov emigroval do Paříže a následně do USA. Román vypráví životní příběh fenomenálního šachisty Alexandra Ivanoviče Lužina, člověka, který dokázal žít pouze ve svém vlastním světě, který připomínal šachovnici mnohem víc než realitu ostatních lidí.

Příběh začíná líčením Lužinova nestandardního dětství - malý Lužin nenáviděl školu, protože nedokázal zapadnout do kolektivu a spolužáci se mu krutě posmívali. Stejně vlažný vztah jako k vrstevníkům měl i ke svým rodičům, kteří svého jedináčka nadevše milovali. Lužin byl schopen akceptovat pouze jeho tetu, která ho naučila hrát šachy a zároveň byla otcovou milenkou. O synově talentu se brzy dozvěděl i otec, který Lužina všemožně podporoval. Lužin odcestoval bez rodičů do zahraničí, kde se o něj staral Valentinov, bezohledný člověk vidící ve všem pouze zisk a peníze. Po smrti obou rodičů se Lužin ani nedostavil na jejich pohřeb.
Ve druhé půlce knihy se Lužin setkává v lázních s mladou Ruskou Natálií Katkovovou žijící v Berlíně a následně ji žádá o ruku. Dívčini rodiče nejsou s tímto románkem spokojeni a všemožně se snaží dceři svatbu rozmluvit. Dívka je ale pevně rozhodnutá, v Lužinovi vidí zázračného tvora hodného politování a lásky, a její rozhodnutí se ještě upevní potom, co se Lužin nervově zhroutí po vyčerpávajícím turnaji v Berlíně, kde se ve finále utká s nejlepším stávajícím šachistou Turatim (po celé dny a noci se snaží vymyslet obranu proti jeho skvělému útoku). Lužin skončí v sanatoriu, kde mu lékař doporučí, aby šachy už více nehrál. Lužin poslechne, ožení se a nastěhuje do báječného bytu. Žena se o něj vzorně stará, její jedinou životní náplní je manžel, kterého chrání jak před okolním světem, tak před jeho posedlostí šachy. Jejich manželství přitom není manželstvím v pravém slova smyslu, geniální Lužin není schopen milovat jako muž a ve své ženě vzbuzuje pouze ochranitelské pocity. Po nějaké době začne Lužin znovu trpět halucinacemi, všude vidí šachovnici, různé kombinace tahů a v celém svém životě jakési obludné spiknutí, které mu velmi připomíná Turatiho smělý útok. Všechno se vyhrotí ve chvíli, kdy se Lužin po letech znovu setkává s Valentinovem, který o něm chce natočit film. Nešťastný Lužin skočí z okna v koupelně.

Nabokov v celém příběhu zachytil hlavně zvláštní povahu geniálního šachisty - Lužin je na jednu stranu schopen neuvěřitelných myšlenkových procesů, zároveň se o sebe ale sám naprosto není schopen postarat, a do chvíle, než se ožení, žije jako vagabund - má špinavé šaty, nekupuje si nové oblečení, nemyje se... Nabokov popisuje vysokou inteligenci jako dvojsečnou zbraň, dává člověku možnosti, ale ochuzuje jej o normální život. Abnormálně nadaný šachista byl naprosto citově chladný k většině lidí, jež v životě poznal. Nedokázal milovat ani vlastního otce a matku, kteří byli v podstatě velmi dobrými a vnímavými rodiči. Lužin je zde popisová jako vyděděný hrdina, který je naprosto vyloučen ze společnosti kvůli své odlišnosti a neschopnosti přizpůsobit se.

Autor vykreslil hlavního hrdinu a jeho manželku velmi jímavě, společně s paní Lužinovou musíme chtě nechtě šachistu litovat, jeho talent je promrháván a Lužin vyvádí naprosté nepřístojnosti, za které ho ale nikdy nejsme schopni odsoudit.

Jazyk knihy je moderní, velmi dobře se to četlo. Je ovšem ale znát, že Lužinova obrana patří do autorovi ranější tvorby, v používání jazyka nemůžeme ještě stále najít onu dokonalou virtuozitu a pohrávání si se slovy, které je tak příznačné pro jeho romány z amerického období a především pro Lolitu. I přesto ale Lužinova obrana patří k velmi zajímavým dílům, která rozhodně stojí za přečtení.

POZNÁMKA:

Lužinova obrana byla zfilmována roku 2000 režisérkou Marleen Gorrisovou, v hlavních rolích se představili John Turturro (Lužin) a Emily Watson (Natalie).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 15.02.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimir Nabokov - Lužinova obranaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­