ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nabokov Vladimir (*22.04.1899 - †02.07.1977)

   
­­­­

Lolita

Děj je situován do USA 40. - 50. let. Evropan Humbert Humber přijíždí do novoanglického Ramsdaleu, aby zde mohl v poklidném podnájmu u paní Hazeové psát svá díla. Netuší však, že právě zde se mu do života připlete malá 12tiletá Dolores Hazeová, která se stane nezapomenutelnou láskou jeho života. Než ale se svou "Lolitou" může být šťasten, musí dostat z cesty její matku. Ta má ovšem zcela jinou představu o budoucnosti a Humbert je nucen si ji vzít, aby mohl být Lolitě dále na blízku. Osud zde však zcela zamíchá karty a Charlotta Hazeová-Humbretová umírá při automobilové nehodě poté, co odhalí Humbertův vztah k malé Lo. Od této chvíle už je Lo jenom jeho… Vyráží na 2leté putování po americké krajině a nezdá se, že by byli jeden nebo druhý nespokojení, ale Lolita už má cestování a Humberta "po krk", a tak jednoho dne Humbertovi uteče. Humbert po Lo pátrá, protože si život bez ní už nedokáže představit, ale nepodaří se mu ji najít. Lo se mu ozve až po pár letech s žádostí o peníze a sdělením, že čeká dítě. Svěří se Humbertovi, proč utekla a za kým. A tak Humbert vykoná odplatu na tom, kdo mu jeho malou Lo vzal. Za tak těžký zločin vykonaný proti Humbertovi, může následovat jen jediný trest - smrt.

VLASTNÍ NÁZOR:

Autor se zde nebál použít jako hlavní téma společenské tabu - milostný vztah Humberta a malé Lo. Díky této odvaze měl problémy nejen s vydáním knihy, ale i s přijetím knihy širokou veřejností. Pomineme-li zvrhlost a společenské odsouzení této lásky a pomineme-li věk obou aktérů, uvidíme láskou zcela ovládaného Humberta a Lolitu, která využívá své moci nad ním, ale neuvědomuje si velikost této síly. Humbert je sice tím "zvrhlíkem", ale Lolita je ta, která s ním pohrává, i když si to zas tak docela neuvědomuje. Kdo koho tedy znásilňuje? Lo je znásilňována po stránce fyzické, Humbert vydírán psychicky. Ale přes všechna záporná hodnocení této knihy kritiky, je příběhem neovladatelné a zvláštní lásky. Každý chce přece milovat a být milován. Když se na knihu podíváme z hlediska uměleckého, ani ten nejpřísnější kritik nemůže popřít autorovo mimořádné nadání pro děj, popis a vykreslení charakteru postav. Byla jsem knihou i jejím filmovým zpracováním nadšena a můžu ji s čistým svědomím doporučit všem, které už nebaví laciné milostné romány.

CITÁT Z KNIHY:

"Auto ještě nezastavilo, když se mi Lolita vrhla kolem krku. Netroufal jsem si, netroufal jsem si nechat se unést – netroufal jsem si ani pomyslet, že tohle (sladké vlhko a chvějivý plamen) je počátkem nevýslovného života, který, za dovedné asistence osudu, jsem konečně svou vůlí přivedl na svět – vážně jsem si netroufal ji políbit, dotýkal jsem se jejích horkých, rozevírajících se rtů s nejvyšší pietou, bylo to jen drobounké usrkávání, nic chlípného, ale ona s netrpělivým zavrtěním přitiskla svá ústa na má tak prudce, až jsem ucítil její velké přední zuby a podělil se s ní o mátovou chuť jejich slin. Věděl jsem pochopitelně, že z její strany jde jenom o nevinnou hru, něco nedospělé ztřeštěnosti, pokoušející se napodobit nějakou parodii na falešný milostný románek, a jelikož meze a teze takových holčičích her jsou prchavé, nebo přinejmenším příliš dětsky jemné, aby se jich starší partner mohl zmocnit, k smrti jsem se bál, že zajdu příliš daleko a způsobím, že se v hrůze a s náhlým odporem odtáhne."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: belisima, 30.03.2003

­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimir Nabokov - LolitaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­