ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nabokov Vladimir (*22.04.1899 - †02.07.1977)

­­­­

Pozvání na popravu (2)

Román z předválečného, ještě ruského období autorovy tvorby.
Pozvání na popravu je kafkovský román, ve kterém se odsouzený domáhá základního lidského práva, tedy informace, kdy dojde k jeho popravě. Děj se odehrává ve familiárně absurdním prostředí věznice, kde úředníci a dozorci připomínají svou nicotností Gogolovy postavy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Lužinova obrana. Pozvání na popravu. Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1990 (1. vydání). Z ruských originálů Zaščita Lužina a Priglašenije na kazň přeložila Ludmila Dušková. Doslov napsal Vladimír Novotný. ISBN: 80-207-0197-4.

HISTORICKÉ POZADÍ:

Vladimír Nabokov pocházel z dobré šlechtické rodiny, dostalo mu vynikajícího vzdělání, důsledku čehož uměl plynně anglicky i francouzsky. S vypuknutím říjnové revoluce a následné občanské války emigroval do západní Evropy a právě v této době napsal jeden z posledních rusky psaných románů - Pozvání na popravu. V knize je tedy velmi dobře zachycena atmosféra nastupujících totalitních režimů (nacismu a bolševismu).

INSPIRACE FRANZEM KAFKOU:

Celým dílem prosakuje jasná inspirace českým spisovatelem Franzem Kafkou a jeho dílem Proces. Obě hlavní postavy mají nedokončené jméno (Cincinnatus C. a Josef K.) a oba jsou odsouzeni, aniž vědí proč. Velmi podobné je také absurdní a blíže neurčené prostředí (avšak je jasné, že se jedná o 30. léta 20. století, protože autor zaznamenává nastupující totalitní moc).

JAZYK:

V díle se objevuje kontrast mezi vyjadřováním Cincinnata C. (lakonické, úsečné) a Pierra (bohatý, krásný, květnatý jazyk). Projev Cincinnata je jiný pouze v zápiscích, které si pravidelně vede, ale přesto není schopen pomocí slov předat dál smysl svých hlavních myšlenek.

HLAVNÍ POSTAVY:

Cincinnatus C. - manželka ani matka pro něj neměly zájem; Cincinnatus učil ve školce pro postižené děti, což představovalo nejnižší úroveň práce; nicméně, již od dětství vyniká ve společnosti, není stádový, projevuje se u něj takzvaná neprůhlednost; zpočátku se mu to jakž takž dařilo skrývat, ale spolužáci na něj donášeli a měl problémy se začleněním do společnosti; navíc vyrůstal bez matky a jako by si dětství přenesl do dospělosti; je zranitelný a nemá sílu se bouřit, revoltovat, jenom chce, aby ho ostatní nechali na pokoji
Pierre - Cincinnatův spoluvězeň; má se stát jeho důvěrníkem, ale nakonec je jeho popravčím

DĚJOVÁ LINIE:

Hlavní postavou díla je Cincinnatus C., jenž se ožení s přelétavou a nevěrnou Marfinkou. Mají spolu dvě postižené děti a Cincinnatus upadá do letargie, do jakési neprůhlednosti, což je jediný zločin, kterým se provinil vůči společnosti. Za to jej zavřou.

Prostředí věznice je však přívětivé, všichni jsou na něj milí, jako spoluvězně navíc dostane extrovertního Pierra, který jej baví vtipy a snaží se ho rozveselit. Po tom, co se naposledy uvidí se svou ženou, mu ředitel věznice řekne, že bude popraven hned následující den a popravčím bude sám Pierre.

Cincinnatus si uvědomuje, jak moc chce žít, potřebuje zaznamenat spoustu myšlenek, které má už dlouho v hlavě...

V den popravy Cincinnatus pociťuje trapnost celé situace. K popravišti prakticky běží, sám položí hlavu na špalek, nicméně pak se zvedne (vystoupí ze svého těla) a odejde za hlasy, které se zdají být jemu podobné.

ABSURDNÍ SITUACE:

  • výhled z okna je pouze namalovaný; Cincinnatus krmí pavouka atrapu
  • útěk většinou znamená svobodu, ale Cincinnatus nevidí rozdíl mezi životem v a mimo věznici
  • z reality vystupuje pomocí snů, nicméně ve věznici platí přísný zákaz snění
  • když za ním naposledy přijde jeho manželka Marfinka, tak pláče, avšak nikoli slzy, ale vodu z kohoutku
  • dozorci na hodiny malují ručičky

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.06.2016

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimir Nabokov - Pozvání na popravu (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­