ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Nabokov Vladimir (*22.04.1899 - †02.07.1977)

­­­­

Vladimir Vladimirovič Nabokov se narodil dne 22. dubna 1899 v Sankt-Petěrburgu na území dnešního Ruska a zemřel 2. července 1977 ve švýcarském Montreux.
Byl to především ruský romanopisec, prozaik, povídkář, poeta a ironik. Známý je zejména díky své zahraniční tvorbě, datující se od období, kdy opustil svou rodnou vlast.

Pocházel z urozené šlechtické rodiny otce Vladimira Dmitrijeviče Nabokova, jenž měl významné postavení coby právníka a člena prozatímní vlády, tudíž si od svého syna sliboval mnohem víc než dráhu spisovatele, která mohla být v Rusku velice nejistou. Dostalo se mu tak mnohého kvalitního vzdělání na všemožných školách (a to i uměleckých), aby si zajistil lepší život než většina v tehdejším carství.

Zásadní zlom v jeho životě nastává v jeho dvaceti letech, kdy politická situace začíná být natolik vážná díky novému vzrůstajícímu komunistickému režimu, především pro urozené rody, že se zdá být jediným řešením právě emigrace. Dalo by se říci, že ta mu také zachránila život.
Avšak ani emigrace nezabránila mladičkému Vladimirovi ve studiu, neboť brzy nastoupil na vysoce prestižní Univerzitu v Cambridgi, kde vystudoval mimo svého rodného jazyka i francouzštinu. Nějakou dobu pak žil v německém Berlíně, kde působil coby překladatel ruských knížek a výjimečně i příležitostný novinář. Začal zde psát i své prvotiny, jakými byly Mášeňka (1926, Машенька) nebo Smích ve tmě (1932, Смех в темноте).

Oženil se, přestěhoval do Paříže, vzal hned několik prací najednou, avšak dlouze v Evropě již nepobyl, protože za pouhé tři roky přišla německá okupace a druhé světová válka, tudíž raději opětovně na lodi emigroval do USA, neboť mu právě Amerika přišla jako nejbezpečnější.
Zde pokračoval ve své kariéře učitele až do roku 1960, kdy se odstěhoval na místo svého posledního skonu, do švýcarského Montreux, kde dožil svých posledních sedmnáct let života. Tři roky před svou smrtí však stačil ještě dopsat svůj poslední román Koukej na harlekýny (1974, Смотри на арлекинов!).

Z DÍLA:

Mášeňka (1926, Машенька) - román, jedna z jeho prvotin (psáno rusky); čerstvý emigrant z Ruska, jenž se cítí vykořeněný, hledá své místo a opouští ženy
Dar (1938, Дар) - dalo by se říci, že jde o jeden z prvních románů, který nebyl napsán nejprve rusky, ale anglicky (anglicky začal Nabokov psát ještě před emigrací do USA roku 1940)
Lolita (1955, Лолита) - jeho nejznámější, nejslavnější a velice kontroverzní román, neboť se v něm rozebírá nepřípustný sexuální poměr dítěte a dospělého
Ada or Ardor: A Family Chronicle (1969, Ада) - jeho nejdelší román, odehrává se na jiné planetě; milostný příběh Ady a Van Veena, potomků dvou význačných amerických rodin, jež nepřály jejich lásce

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.04.2014

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Vladimir Nabokov







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­