ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nabokov Vladimir (*22.04.1899 - †02.07.1977)

­­­­

Lolita (9)

Skutečný románový příběh o osudové vášni zralého muže k nedospělé dívce v podobě zápisků z vězení, kde hrdina tráví své poslední dny za vraždu soka.

ÚVOD:

Jedná se o slavný retrospektivní životopisný román od ruského a později amerického prozaika Vladimira Vladimiroviče Nabokova. Tento román byl napsán mezi léty 1950 a 1951. Poprvé vyšel v Paříži 1955. Podle knihy byly natočeny dva stejnojmenné filmy (1962 - režie Stanley Kubrick; 1997 - režie Adrian Lyne).

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Vladimir Nabokov byl ruský spisovatel-prozaik. Žil ve dvacátém století. Svá díla psal v emigraci v USA. Ovládal tři jazyky: francouzštinu, ruštinu a angličtinu. Je označován jako nejoriginálnější autor 20. století. Jeho díla jsou ovlivněna expresionismem a symbolismem a mají velice delikátní náměty. Mezi jeho významná díla patří Pnin, Lužinova obrana, Smích ve tmě a Lolita. Jedná se o postmoderního autora, jenž ve svých knížkách dává čtenáři volnost výběru, co si o daném tématu pomyslí.

NÁMĚT:

Soudní výpověď čtyřicátníka Humberta o bezmezné posedlosti kouzlem dvanáctileté nymfičky.

STYL A TYPICKÉ UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Originální námět, retrospektiva, postmoderna, ich-forma, ironie, humor, otevřenost, podrobné popisy a zachycení pocitů hlavního hrdiny, převládající slohový postup vyprávěcí, úvahový a popisný, detaily.

POSTAVY:

Humbert Humbert - 35letý muž, pěstoun a milenec Lolity, mlčenlivý, podivín, žárlivec a následně vrah; ovlivněn láskou z mládí - později se tento hluboký cit vkládá do Lolity a on je jí zcela posedlý, jejich vztah se vyvíjí a je čím dál tím méně všední - dostáváme se k tomu, že Humbert je ochoten platit za sex s Lolitou; celý příběh dostává na dramatičnosti, když se Humbert Humbert rozhodne, že se pomstí bývalému milenci Lolity a následně ho zavraždí
Lolita - 12letá nymfička, vlastním jménem Dolores, vychytralá, koketka; ví, co na Humberta platí a později ho i vydírá, aby dosáhla svých plánů; je nucena se s Humbertem stěhovat z místa na místo a schovávat se před světem; později se setkává s mužem, který jí nabídne život bez Humberta - ona přijímá a opouští našeho hlavního hrdinu; když ji nakonec vyhledá a nalezne, zjistí, že Lolita čeká miminko

DĚJ:

Příběh je vyprávěn u soudu jako výpověď. Humbert vypráví, jak se dostal k Lolitě. Následně si z vypočítavosti vezme její matku. Později se jeho žena dovídá pravý důvod jejich svatby - vše o citu k Lolitě. V šoku vyběhne z domu na silnici, kde se objevuje auto, které ji sráží. Od tohoto okamžiku Humbert rozjíždí velké plány, jež má s Lolitou. Vyzvedne ji z internátu a následně spolu cestují Amerikou. V závěru celého příběhu se dozvídáme, proč je Humbert Humbert u soudu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Velice mne zaujalo téma románu, je nevšední, skoro až opovážlivé, ovšem nejsou v něm prvky pornografie. Vše je napsáno slušnou formou. A je až zarážející, jak autor dokáže vše tak výstižně popsat. Měla jsem pocit, jako by se mi před očima přehrával filmový pásek se všemi detaily.

KONTEXT:

Postmoderní próza (směšování nižší a vyšší literatury), umělecky náročné - více vrstev a skandální téma s klasickou kriminální zápletkou, typu Road movie - komerčně oblíbené, erotika.

Postmodernisté:
Kundera Milan - Žert, Směšné lásky
Umberto Eco - Jméno růže

Amerika 60. let:
William Styron
J.D.Salinger

POZNÁMKY:

Prý může připomínat Internet - na jeden dotaz hodně odkazů; je mnohovrstvý, obsahuje přehršle informací - narážky, dvojsmysly, slovní hříčky.
Zdaleka není pouze o pedofilii - je to příběh hořkosti lásky (jak zamilovat se je bolestivé, když láska není opětována).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 14.09.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimir Nabokov - Lolita (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­