ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nabokov Vladimir (*22.04.1899 - †02.07.1977)

Ceska posta    
­­­­

Lolita (12)

Kniha Vladimira Nabokova vypráví poměrně spletitý příběh, který je napsán jako deník. Hlavní postavou a vypravěčem je Humbert Humbert, jehož život je podobně kuriózní jako jeho jméno. Nejdříve se dozvídáme o jeho dětství a mládí, jež strávil v Evropě. Za hlavní událost té doby považuje svou dětskou lásku k dívence Annabele, když jim oběma bylo 13. Annabele ve 14 letech zemřela, což Humberta hluboce zasáhlo a má za to, že právě tyto události způsobily jeho náklonnost k malým holčičkám.
Po mládí stráveném v Evropě v neúspěšném manželství a nešťastném potlačování svých tužeb se Humbert stěhuje do USA hledat nový život. Čirou náhodou se ocitne v domě Hazeových, kde si chce pronajmout pokoj, avšak vdova Charlotta Hazeová ani dům se mu nezamlouvají, dokud se nesetká s Dolores, Charlottinou 12letou dcerou, které se říká Lolita a která jej na první pohled uchvátí...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Paseka v Praze a Litomyšli roku 2013 (4. vydání). Z anglického originálu Lolita přeložil Pavel Dominik. Počet stran: 380. ISBN: 978-80-7432-301-0.

DĚJ:

Hlavní postava Humbert Humbert popisuje své dětství. Ve 13 letech poznal Annabele, s níž měl první sexuální zkušenosti, ale po čtyřech měsících podlehla tyfu.
Humbert měl placené milenky, ale miloval nymfičky = mladé dívky, které starším mužům odhalují nejen svou lidskou podstatu, ale i tu nymfickou.
Zajímalo ho, co se děje s nymfičkami, když vyrostou.
Potkal Moniku (16/18 let). Přemýšlí, že by se i oženil, že by ho to třeba mohlo vyléčit. Byl tedy 4 roky ženatý s Valérií, po čase se mu ale už nelíbila. Konec. Odešel do USA, kde byl v sanatoriu.
V Americe hledá byt. Měl ho ubytovat jistý pán, ale jeho dům vyhořel, takže se ubytuje u paní Hazeové. Nelíbí se mu zde vybavení domu, chce odejít, ale spatří její dceru - nymfičku Dolores = Lolita (12 let).

Humbert si píše deník drobným písmem, popisuje touhu po Lo, i ona s ním začíná hrát hru - letmé doteky...
Matka se snaží o Humbertovu přízeň.
Paní Hazeová si na dceru stěžuje, že je nevychovaná a nezvladatelná, chce ji poslat na tábor na celé dva měsíce prázdnin.
Humbert se do Lo zamiloval navěky, ale také ví, že nezůstane lolitou navždy (maximálně další dva roky).

Lo odjede na tábor, paní Hazeová je také pryč, nechá doma Humbertovi dopis, kde píše, že si má sbalit věci, že ho miluje, a proto nemůže zůstat, jedině pokud by si ji chtěl vzít - jinak si má sbalit věci a odejít dřív, než se vrátí. On musí zůstat kvůli Lolitě, následuje tedy svatba.
Paní Hazeová chce poslat dceru na internátní školu. Humbert ví, že se musí Charlotte Hazeové zbavit, jinak přijde o Lo.

Jednou když se vrátí domů, Charlotte je rozzuřená, protože našla jeho deník, který měl schovaný ve stole. Naštvanou ji pak srazí před domem auto; nešťastná nehoda, která se ale Humbertovi hodila do krámu.
Humbert Lolitě o smrti matky neřekl. Vyzvedl ji z tábora, řekl, že Charlotte šla na vážnou operaci a že spolu budou cestovat.

Jezdí od hotelu k hotelu, Lo laškuje s Humbertem. Ten ji chce uspat prášky na spaní, ona mu mezitím vypráví, jak měla na táboře sex s 13letým chlapcem. Svede i Humberta, vyspí se spolu. On plní každé přání své dcery. Nakonec zastaví v Beardsley, kde začne Lo chodit do školy. Otec na ni žárlí, nenechá ji chodit na rande, kontroluje ji. Na škole nejde ani tak o vzdělání, ale spíše o umění konverzace a schůzky s chlapci. Zkazily se jí mravy, mazlí se s Humbertem pouze za nějakou odměnu. Lo si vyprosí navštěvování divadelního kroužku a lekce hry na piano.

Humbert si postupně všímá, že se Lo změnila, má ošklivou pleť, má svaly. Zjistil, že Lo někomu tajně volá a dává mu nějaké instrukce a informace. Řekne mu, že nenávidí divadlo a tuto školu, že se chce přestěhovat.
Opět tedy začnou cestovat. Humbert si pořídí zbraň, zjistí, že je sleduje nějaké auto.

Dolores je jednou nemocná, musí jít do nemocnice, někdo jí tam posílal vzkazy v obálkách. Humbert si ji chce na konci pobytu vyzvednout, ale sestřička mu oznámí, že už si ji vyzvedl a odvedl nějaký strýček a že prý je v pořádku.

Po čase potkal Ritu, byla 2x tak stará než Lolita, oženil se s ní, cestovali autem, svěřil se jí s minulostí, ona řekla, že mu pomůže hledat.
Po dlouhé době přišel dopis od Lolity - je vdaná, čeká dítě, vzala si mechanika Dicka, prosí Humberta o peníze. Nechal spící Ritu v hotelu a odjel za Lolitou. Měl s sebou i zbraň, měl v plánu zabít jejího muže (v domnění, že ji kdysi unesl).

Po třech letech ji spatří. Vypráví mu, jak ji ten muž odvezl pryč, že do něho byla zamilovaná, slíbil jí Hollywood, ale ve skutečnosti s ním měla natočit porno. Ona řekla ne, vyhodil ji, pak si vzala Dicka. Humbert jí nabízí, aby s ním šla zpět domů. Ale aspoň ví, kdo ji tehdy odvezl - Claire Quilty, synovec zubaře a souseda Charlotte. Jel zpět domů, aby našel Claira. Má v plánu ho zastřelit. Jde k němu domů a také tak učiní.

Humbert končí na oddělení pro psychopaty a pak ve vězení. Píše zde tuto knihu, nesnaží se osvobodit u soudu, ale oprostit svou duši. Má právní dohodu, že tyto paměti budou vydány po jeho a Lolitině smrti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 30.06.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimir Nabokov - Lolita (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­