ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nabokov Vladimir (*22.04.1899 - †02.07.1977)

­­­­

Pnin

- přeložil Pavel Dominik

Nakrátko ostříhaná Joan s temně modrýma očima a dlouhými řasami vypadala i ve starých černých hedvábných šatech mnohem elegantněji než jiné manželky členů akademického sboru, a jako obvykle byla jedna radost sledovat, jak se milý plešatý Tim Pnin zlehka sklání, aby se dotkl rty lehké ruky, kterou Joan, jako jediná ze všech waindellských dam, uměla zvednout přesně do výšky vhodné pro polibek ruského džentlmena.

***

Jednou v neděli, když se ujistil, že je sám, už to nevydržel a poháněn čistě vědeckými zájmem dal tomu úžasnému stroji na praní na hraní pár plátěnek s gumovou podrážkou umazaných od hlíny a chlorofylu; boty odpochodovaly s příšerným arytmickým rachotem jako armáda přecházející most a vrátily se bez podešví. A v tu chvíli ze svého malého obýváku za spižírnou vyšla Joan a posteskla si: "Už zase Timofeji?" Ale odpustila mu, a ráda s ním sedávala u kuchyňského stolu, kde louskali ořechy nebo popíjeli čaj. Desdemona, stará černoška, která přicházela každý pátek poklidit a s níž svého času každodenně klábosil Bůh ("Desdemono," říkal mi Pánbůh, ten tvůj George je k ničemu"), jednou náhodou zahlédla Pnina, jak se vyhřívá v nadpozemském, šeříkovém světle horského slunce, nemaje na sobě nic než krátké spodky, tmavé brýle a oslnivý pravoslavný kříž na rozložité hrudi. A od té doby tvrdila, že je svatý.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: w..., 13.05.2007

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Vladimir Nabokov - PninMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­