ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nabokov Vladimir (*22.04.1899 - †02.07.1977)

­­­­

Lolita (2)

"Geniální psychologické dílo ruského autora, které pobouřilo veřejnost laickou i odbornou." To jsou první slova, která člověka napadnou při jméně Lolita.

Dílo Lolita Vladimira Nabokova je pohledem na (nejen) americkou kulturu doby, ve které žil. Je to mistrovský počin. Mě osobně zaujal psychologický vývoj každé postavy, děje jako takového a vypravěčův postoj vůči příběhu. Jeho pohled na věc. Kniha plná náznaků a odkazů na momenty světového dědictví kulturního i literárního, jež ve mně zanechala silný dojem. Je určitým druhem zvrhlosti, paradoxně až příliš lidská. Příběh by se v určitých bodech dal považovat za naivně jednoduchý, nepropracovaný, ale opak je pravdou. Právě ta jednoduchá dějová linie se stala dokonalým základem pro jádro knihy. Je opředená vývojem jednotlivých postav, jejich okolím, postupem doby... Dílo není zaměřené na akční a napínavé dějové sekvence, jež jsou tolik oblíbené, není to román dobrodružný, ale silně psychologický, jenž nutí člověka k zamyšlení nad jeho vlastním pohledem na psychicky labilní jedince ve společnosti, jejich začlenění a život vůbec.

Příběh mladičké dívky, její matky a profesora se sexuální úchylkou může být, a v době svého vzniku byl, považován za silně pobuřující dílo, ale je spíše románem umožňujícím nám nahlédnout do nitra propracovaných postav, které se značně mění v průběhu příběhu. Hlavní hrdina, zároveň vypravěč, si je své úchylky vědom a častokrát se snaží s ní bojovat, jenže v ní zároveň nachází zalíbení, tudíž boj sám se sebou prohraje i rád. Když mu osud postaví do cesty "nymfičku", jak říká dívkám ještě před dospíváním, které ho tak vzrušují jen svou samotnou existencí, nebrání se. Po sňatku s její matkou jeho úchylka propuká naplno a on se snaží ji prožívat naplno právě s Lolitou. Ve všech ohledech je zcela ovládán tělesnou i duševní touhou, která se v jeho životě proplétá s dospíváním dívky a jejími potřebami. Autor dokázal postavy vyobrazit s reálností hodnou obdivu.

Lhostejnost okolí, potěšení hlavního hrdiny z přítomnosti mladé dívky v jeho blízkosti, které narůstá každým dnem, zvláště po smrti její matky, která mu umožnila, aby se nechal zcela pohltit svou neutuchající touhou po nymfičce, dokud nymfičkou je, láska kterou k ní chová, touha po normálním životě, jenž má ona, náhled na Spojené Státy Americké jako na stát s minimálním pochopením, pravidly, které často odporují lidskému rozumu, složitou politickou situací, jež dokáže jen komplikovat život a do toho je vložen příběh dvou uprchlíků - profesora a jeho nymfičky, sdílejícími lásku, touhu a zároveň oddělenými nepřekonatelnou propastí, to je Lolita. Genialita v podobě psychologické hry několika klíčových postav a jejich vývoje s tragickým koncem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Isobel, 09.02.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimir Nabokov - Lolita (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­