ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nabokov Vladimir (*22.04.1899 - †02.07.1977)

­­­­

Lolita (3)

H.H. je pětatřicetiletý velmi dobře vypadající muž, který v sobě skrývá jistou úchylku - miluje "nymfičky", děvčátka v útlém věku kolem 12ti let. Nejvíce vzpomíná na svou první dívku Annabelu, se kterou ve věku puberty získal první sexuální zkušenosti. Obraz Annabely si uchovává ve formě malé Dolores, kterou pozná v americkém městečku Ramsdale v pronájmu u paní Hazeové. H.H. by byl město opustil, kdyby se do malé Lolity nezamiloval.

Děvčátko mu působí radost i bolest zároveň, vydržel by se na ně dívat hodiny a hodiny... Aby mohl být Lo neustále nablízku, předstírá, že opětuje lásku její matky Charlotty, se kterou se i ožení. Za nějaký čas se mu jeho žena přehrabuje ve věcech a zjišťuje pravdu o Humbertově vztahu k její dceři. V naprostém rozrušení Charlotta vybíhá z domu a na silnici ji sráží auto.

Jako Lolitin zákonný otec má H.H. právo se o ni starat. Odjíždí z Ramsdale a během následujících měsíců spolu autem cestují na jih, přespávají v hotelích. H.H. by si nedovolil zmocnit se dívky násilím, proto je velmi překvapen, když zjistí, že Lola má nemalé zkušenosti v oblasti sexu. Jednu noc ho dokonce sama svede. Třikrát.
Otec s dcerou se usadí ve městě Beardsley, kde chodí Dolores chvíli do školy, zajímá se o divadlo, začíná se stýkat s chlapci. Za občasné vycházky s nimi Lo udržuje se svým otcem stálý sexuální poměr. H.H. Lolu miluje, žárlí na ni, proto uvítá, když chce dívka ze školy odejít.

Znovu bezcílně cestují autem z místa na místo. Za rok od jejich prvního usednutí do auta je Lo nemocná. Jaký ale nastává pro Humberta šok, když se dozví, že Doly z nemocnice už někdo vyzvedl. H.H. se snaží po Lole pátrat, ale marně.

Seznamuje se s Ritou, která se stává jeho družkou, s ní také 2 roky cestuje. Přesto ji Humbert nedokáže milovat víc jak malou Dolores.

Jednoho dne dostává H.H. od Doly dopis, že se vdala, čeká dítě a k Humbertovi už se nevrátí. Ten ji vyhledá a konečně se dozvídá, kdo ji tenkrát vyzvedl z nemocnice a odloučil ho od ní navždy. V rozčilení se neovládá a jede za oním dávným Loiným známým jménem Quilty s jediným cílem, aby ho zabil. Po menší roztržce Quiltyho smrtelně postřelí.

H.H. se nedokáže smířit se ztrátou milované Lolity, dostává se na oddělení pro psychopaty a následně do vězení, kde píše tuto knihu a začíná si uvědomovat, jak málo malou Lo znal a o co všechno ji svou bezmeznou láskou připravil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peeta, 04.05.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimir Nabokov - Lolita (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­